Chytré sítě čili Smart Grids: Jak mají v budoucnu snížit spotřebu energie?
Zapomeňte na vysoký a nízký tarif. V budoucnosti ušetříte za elektřinu, když využijete levnější „noční“ či „večerní“ elektřinu místo nákladnější energie během špičky. A vůbec nejvíc uspoříte, když budete odebírat proud, když zrovna hodně zafouká vítr nebo zasvítí slunce. Chytré sítě mají totiž pomoci vyladit nabídku a poptávku po elektřině, aby nedocházelo k výrazným výkyvům energie v síti.
Malou revoluci v energetice 21. století má způsobit masové zavádění chytrých sítí neboli Smart Grids. Princip chytrých sítí spočívá v obousměrném toku informací o výrobě i spotřebě elektřiny v reálném čase mezi distributory, dodavateli a odběrateli.
Chytrý elektroměr
(Používá se také anglický termín Smart Meter.) Na rozdíl od klasického elektroměru, který stále přičítá spotřebovanou elektřinu (výstupem je jediné rostoucí číslo), chytrý elektroměr udává i okamžitou spotřebu a ukládá její průběh v minulosti, třeba i po minutách. Umožňuje tak větší kontrolu nad spotřebou domácnosti, ale také možnost lépe sladit odběr elektřiny se skutečnými výrobními náklady energie podle výkyvů v síti během dne.
Zatímco teď se běžný odběratel dozví, kolik energie spotřeboval jednou za rok po odečtu z klasických elektroměrů, v budoucnu by měl mít po ruce aktuální čísla o odběru elektřiny ve své domácnosti u každého spotřebiče minutu po minutě.
Na co myslí chytré elektroměry?
Všechna data prozradí odběratelům chytré elektroměry, které lze ovládat třeba pomocí chytrého telefonu nebo digitální televize. Domácnosti by pak mohly pružně reagovat na proměnlivé skutečné náklady na výrobu elektrické energie. Podle výsledků z pilotních projektů by spotřebitelé s inteligentními elektroměry dokázali snížit svou spotřebu energie až o 10 % oproti předchozímu stavu.
Rodiny by mohly například odložit provoz některých energeticky náročnějších spotřebičů (pračka, myčka, ohřev vody) do doby, kdy se v rozvodné síti vytváří přebytek energie (časy mimo špičku nebo přetlak elektřiny kvůli nárazové výrobě ze solárních a větrných elektráren), a proto je levnější.
Zákazníci, kteří vyrábějí elektřinu z vlastních zdrojů, by naopak mohli prodávat svou energii do sítě v době nedostatku.
Padá cena elektřiny, rychle zapněte varnou konvici
Současné distribuční sazby elektřiny by tak nejspíš odešly do věčných lovišť. Cena elektřiny by nově skákala podle vytížení rozvodné sítě, podobně jako akcie na burzách podle nálad investorů.
Automatizace a digitalizace výměny dat by měla zajistit prevenci proti výpadkům proudu (black-out). Kdyby se schylovalo k přetížení sítě, počítačem řízený kontrolní mechanismus by dočasně odpojil některé zákazníky, aby odvrátil krizový stav.
Chytrá rozvodná síť o vás ví téměř všechno
Díky chytrému elektroměru byste sice přesně věděli, kolik v dané chvíli platíte za elektřinu. Na druhou stranu váš distributor by velice podrobně znal vaše každodenní návyky.
Odpůrci chytrých sítí tady vidí velký prostor pro hackery, kteří by pomocí ukradených informací z elektroměrů mohli uživatele vydírat. Stoupenci Smart Grids ale poukazují na skutečnost, že ve světě sociálních sítí stejně už každý pomalu ví, co jste měli včera k obědu. A nemusí kvůli dolování citlivých informací zrovna loupit data z elektroměrů o tom, kdy zapínáte počítač, nebo jak často si ohříváte jídlo v mikrovlnce.
Proč zůstávají chytré sítě prozatím spíše hudbou budoucnosti? Přestože Evropská unie plánuje do roku 2020 vybavit 80 % domácností chytrými elektroměry, její záměr trochu brzdí vyšší pořizovací cena oproti běžným měřidlům spotřeby elektřiny.
V českých podmínkách by podle studie Ministerstva průmyslu zavádění inteligentních měřících systémů pro maloodběratele stálo mnohonásobně více než úspora za nižší účty za elektřinu.