Domácnost

Počítač versus notebook. Zjistěte, jak se liší náklady na elektřinu

Počítač nebo notebook jsou v dnešní době nedílnou součástí života. Používáme je nejen při práci, ale i pro zábavu, komunikaci a propojení se světem. Jestliže vám záleží na spotřebě vaší domácnosti a při výběru spotřebičů se zaměřujete na přibližnou cenu jejich provozu, jistě vás bude zajímat, jak je na tom právě počítač, který bývá v provozu i dlouhé hodiny. Připravili jsme pro vás návod, jak vybírat úsporné zařízení a přitom dostat všechny funkce, které potřebujete.

Počítač versus notebook. Zjistěte, jak se liší náklady na elektřinu
Počítač versus notebook. Zjistěte, jak se liší náklady na elektřinu

Co od zařízení očekáváte?

Taková je první otázka, kterou byste si měli položit. Je důležité ještě před samotným výběrem vědět, k čemu budete zařízení používat. Pokud máte home office a nejčastěji trávíte svou práci na jednom místě v domě, například v pracovně, bude pro vás počítač ideální volbou. Stejné pravidlo platí ale i pro hráče, kteří mají vysoké nároky na výkon. 

Výhody stolního PC

Stolní PC sice není možné aktivně přenášet, ale nabízí spoustu jiných výhod. Veškeré součásti je možné postupem času vyměnit za nové. Pokud zpozorujete, že například chlazení neodpovídá vašim nárokům, můžete jej vyměnit za účinnější. Stejné je to ve chvíli, kdy vypoví službu monitor nebo jiná část. Svůj počítač tak můžete stavět nejprve ze základních dílů, které budete měnit za kvalitnější. 

Další nespornou výhodou je možnost připojení větších zařízení, jako je scanner, tiskárna, více monitorů a mnoho dalších zařízení. Není třeba řešit výdrž baterie, jelikož je počítač stále zapojený v síti. 

Alan Turing, vynálezce Turingova stroje, položil teoretické základy dnešních počítačů

Výhody notebooku

Notebooky přišly na trh později a reagovaly na potřebu počítačových uživatelů nosit svou práci všude s sebou. Zařízení je mobilní, tudíž si studenti mohou nosit prezentace přímo do školy a zaměstnanci svou práci rovnou na poradu. 

Součástky jsou minimalizovány, připojení k síti je vyžadováno jen pro nabíjení a disponují také mnohem nižší vahou a rozměry než stolní PC. 

Spotřeba zařízení

Spotřeba je u každého zařízení individuální. Vybrali jsme pro vás PC a notebooky tří cenových kategorií a v následujících tabulkách je demonstrováno, jaká je jejich přibližná spotřeba za rok.

Porovnání spotřeby u notebooků a PC nižší cenové třídy

Typ zařízení

Spotřeba zařízení ve wattech

Spotřeba kWh za rok

Cena za rok

Notebook Acer Aspire 1 

6 W

10, 95

51, 24 Kč

PC Acer Aspire XC-330

15 W

27, 38

128, 13 Kč

Tabulka je založena na výpočtu, který počítá s použitím zařízení pět hodin denně. Počítáno je průměrně s cenou 4,68 Kč/kWh (nabídka společnosti E.ON). 

Porovnání spotřeby u notebooků a PC střední cenové třídy

Typ zařízení

Spotřeba zařízení ve wattech

Spotřeba kWh za rok

Cena za rok

Noteboook Acer Aspire 5

15 W

27, 38

128, 13 Kč

PC Acer Predator Orion 5000

65 W

118, 63

555, 18 Kč

Apple MacBook Air M2 30 W 54, 75

256, 23 Kč

Tabulka je založena na výpočtu, který počítá s použitím zařízení pět hodin denně. Počítáno je průměrně s cenou 4,68 Kč/kWh (nabídka společnosti E.ON). 

Porovnání spotřeby u notebooků a PC vyšší cenové třídy

Typ zařízení

Spotřeba zařízení ve wattech

Spotřeba kWh za rok

Cena za rok

Notebook Asus ROG Zephyrus G14 GA401IU-AniMe103T Eclipse

35 W

63, 88

298, 95 Kč

PC HP Z4 G4

165 W

301, 13

1 409, 28 Kč

Apple MacBook Pro 14, M2 Max 96 W 175, 20

819, 93 Kč

Apple Mac Pro M2 Ultra 295 W 538, 37 2 519, 57 Kč

Tabulka je založena na výpočtu, který počítá s použitím zařízení pět hodin denně. Počítáno je průměrně s cenou 4,68 Kč/kWh (nabídka společnosti E.ON). 

Výsledky porovnání

Na základě výše zmíněných porovnání a výpočtů můžeme říci, že se obecně pro snížení spotřeby elektrické energie v domácnosti vyplatí pořídit notebook. Pokud však trváte na tom, že vaše zařízení musí mít vyšší výkon, možnost připojení k mnoha dalších zařízením a další výhody stolního PC, vyplatí se investovat do zařízení s nižší spotřebou, kterou poznáte podle počtu Wattů. Obvykle se hodnota udává u kriteria TDP, což u vašeho PC nebo notebooku značí maximální tepelný výkon. Je tedy možné, že při správném používání se maximálnímu číslu nedostanete. 

Drobeček Raspberry Pi Zero: Počítač o velikosti kreditky stojí 5 dolarů

Rozhodující parametry

Pro měření byli vybráni náhodní zástupci z několika cenových kategorií. Při výběru je ale nutné myslet ještě na další parametry, které spotřebu ovlivňují. 

U stolního PC si dávejte pozor zejména na příslušenství, které může provoz zařízení značně prodražit. Při pořizování monitoru, tiskárny, scanneru ale i například obyčejných reproduktorů, myslete na to, že každé z těchto zařízení spotřebu navyšuje. Před jejich nákupem proto zkontrolujte také jejich nároky na provoz. 

Porovnání spotřeby monitorů

Typ zařízení

Spotřeba zařízení ve wattech

Spotřeba kWh za rok

Cena za rok

24" Dell SE2417HGX

17 W

31, 03

145,22 Kč

34" AOC CU34G2/BK Gaming

67 W

122, 28

572,27 Kč

32" BenQ PD3220U

37-220 W

67, 53-401,50

316,04-1879,02 Kč

Tabulka je založena na výpočtu, který počítá s aktivním použitím monitoru pět hodin denně. Počítáno je průměrně s cenou 4,68 Kč/kWh (nabídka společnosti E.ON). 

Jak je vidět výše v tabulce, rozdíly ve výsledné ceně mohou být opravdu výrazné. Spotřeba uvedená prodejcem je vždy maximální nebo v určitém rozmezí. Záleží proto, k čemu budete zařízení používat. Jednoduché úkony, jako je psaní v textovém editoru nebo surfování po internetu jsou nenáročné, naopak přesouvání souborů a další náročnější akce mají vyšší spotřebu. Používáte-li  tedy zařízení chytře, můžete tak výrazně  ovlivnit jeho náklady na provoz. 

Co ovlivňuje spotřebu zařízení

Spotřebu můžeme rozdělit na parametry, které můžete ovlivnit a ty, které jsou dány výrobcem. Nejvyšší spotřebu mají výkonná zařízení, která zvládnou bez výraznějšího přehřívání větší část úkonů najednou. Takovou skutečnost ocení zejména hráči počítačových her. Rozhodující je frekvence procesoru, použitá technologie, počet jader, typ grafické karty a mnoho dalších.

Pokud své zařízení používáte nejčastěji k psaní ve Wordu, brouzdání po internetu, vyplatí se sledovat parametry výkonu, ale nemusíte jim přikládat takovou váhu. 

Myslete také na skutečnost, že každá vaše akce na počítači nebo notebooku je žroutem energie. Vyhněte se proto častějšímu zapínání a vypínání, přesouvání informací z jednoho disku na druhý a dalším náročnějším operacím na výkon.