Stát udělal vstupem do OKD fatální chybu, varují odborníci. Přijde o 15 miliard
O 15 miliard by měl přijít stát do roku 2035 kvůli vstupu do společnosti OKD a postupnému útlumu. Podle odborníků se mohly peníze investovat do zelených technologií a rekvalifikace horníků.
Psal se duben 2018. Společnost Prisko, kterou vlastní Ministerstvo financí, se rozhodla o koupi krachující těžební společnosti OKD. A to v situaci, kdy bylo zřejmé, že OKD má obrovské problémy kvůli padajícím cenám uhlí a stojí před krachem. A že těžba bude každým rokem dražší, zatímco vývoj cen uhlí byl krajně nejistý.
Ministerstvo průmyslu nyní spočítalo, kolik nás to bude stát. Postupný útlum těžby vyjde v konečném důsledku na 14,5 miliard korun do roku 2035. Jiné země přitom jdou pragmatičtějším vývojem, byť situace je ještě komplikovanější. Polská vláda našla shodu s odboráři a s uhlím se rozloučí do roku 2049. Česko termín odklonu od uhlí zatím neurčilo.
Oslovení odborníci se shodují, že Ministerstvo financí nemělo podporovat další těžbu uhlí. „Pumpování jakýchkoliv peněz do pokračování činnosti této společnosti je naprosto fatálním selháním vůči daňovým poplatníkům, ovšem nejen z hlediska ztráty veřejných peněz na nerentabilní ekonomické odvětví, které už dávno nemá budoucnost, ale především z perspektivy ohrožení budoucnosti a základních lidských práva a jistot českých (jakož i všech ostatních) obyvatel,“ uvádí Michaela Pixová. tisková mluvčí Klimatické koalice podle které neměl stát vůbec privatizovat OKD.
Podle ní je naprosto neakceptovatelné, aby stát jakékoliv peníze využíval na další pokračování destrukce klimatu a životního prostředí. „Ty peníze jsou momentálně daleko víc třeba na dekarbonizaci ekonomiky a spravedlivý přechod ke klimatické neutralitě,“ tvrdí.
Obdobný názor má také hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Jedná se o obrovskou chybu, na kterou bylo dopředu upozorňováno. Celý projekt bohužel nebyl hodnocen pohledem ekonomů, ale zasahovali do nej politici. Ti chtěli získat politické body v Moravskoslezském kraji a nyní kvůli nim přijdou daňový poplatníci o obří sumu peněz,“ uvádí.
Rekvalifikujte zaměstnance
Křeček navrhuje zaměřit se především na rekvalifikaci zaměstnanců OKD. „Pravděpodobně bude nutné provést jejich rekvalifikaci, aby byli uplatnitelní v jiných odvětvích. Bylo by nehospodárné, kdyby po ukončení těžby většina bývalých zaměstnanců OKD zůstala na sociálních dávkách,“ poukazuje.
Podle Pixové by bylo vhodné chytit se příležitostí a čerpat peníze z Evropské unie, především z programu Just Transition Fund. Tyto peníze pomůžou podle něj nejen překonat útlum těžby, ale navíc také nastartovat novou, perspektivnější budoucnost. „Je však nutné zajistit, aby peníze nebyly rozkradeny a jejich využití bylo dobře naplánováno ve spolupráci s místními lidmi,“ podotýká.
Investujte do recyklace a OZE místo uhlí
Peníze, které byly utraceny na pokračování těžby uhlí, mohl stát využít podle odborníků mnohem efektivněji. „Především do obnovitelných zdrojů energie, vytváření zelených pracovních míst, revitalizace krajiny a projektů na návrat vody do krajiny, ekologizace zemědělství, do zvýšení energetických úspor v budovách, a také do příspěvků či předčasných důchodů pro zaměstnance těžební firmy, kteří nyní přichází a nadále budou přicházet o svá zaměstnání. Dále také samozřejmě do vědy a výzkumu zaměřených na inovace šetrné k životnímu prostředí,“ uvádí Pixová.
Křeček by zase více podporoval recyklaci materiálů, které se dnes spalují nebo skládkují. „Mnohé materiály by šlo s minimem nákladů opětovně využívat ve výrobě. Tím by se šetřilo životní prostředí a rovněž by vznikaly nezanedbatelné ekonomické úspory. Bohužel však recyklační projekty vyžadují vysoké počáteční investice, které brání jejich realizaci. Stát by v tomto případě mohl recyklaci více podpořit a tím pomoci přírodě i ekonomice,“ zakončuje.