Technologie

Ohlédnutí za MSV 2019: Nejzajímavější novinky z 3D tisku

Poměrně novým tématem na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně byl 3D tisk, který dostal prostor v celém jednom křídle pavilonu A1. I když je tato technologie známá už od roku 1984, k jejímu největšímu rozvoji došlo až v posledních pěti letech. Zjistěte, co všechno umí 3D tiskárny vytvořit, a nahlédněte s námi na výběr technologií, které nás nejvíce zaujaly.

Ohlédnutí za MSV 2019: Nejzajímavější novinky z 3D tisku
Ohlédnutí za MSV 2019: Nejzajímavější novinky z 3D tisku

3D tisk se původně využíval hlavně pro rychlou výrobu prototypů. V dnešní době už se však uplatňuje také v oblasti medicíny, šperkařství, obuvnictví a nechybí ani v dílnách některých domácích kutilů. Možnosti zkoumá také NASA, která by tuto technologii ráda začala využívat při kosmických misích, například pro tisk nářadí a chybějících součástek.

Jak využít 3D tisk v kosmetice? Neutrogena namíchá vaši osobní pleťovou masku

Největší prostor zabrala firma MCAE

Stánek firmy MCAE zabíral v pavilonu A1 asi největší prostor. A není divu. MCAE totiž disponuje nejširším portfoliem technologií 3D tisku v České republice. Nabízí jak menší a levnější tiskárny pro školy a malé firmy, tak také vysoce profesionální tiskárny, třeba od značky Stratasys. Ta vytvořila například model J750, který je schopný přesné reprodukce barev, s čímž mají některé 3D tiskárny občas problémy. Navíc také umožňuje zákazníkům míchat a kombinovat plnobarevné přechody a materiálové vlastnosti (tuhé, pružné, neprůhledné, průhledné). Tento model může celkem nabídnout více než 360 000 různých barevných odstínů, a je tak zajímavým řešením pro produktové designéry, inženýry i výrobce.

3D tiskárna: model J750, který je schopný přesné reprodukce barev

Tiskárny Stratasys však mají uplatnění i v jiných odvětvích. Jedním z nich je třeba lékařství, kde se 3D tisk využívá pro tvorbu koncepčních návrhů lékařských pomůcek, nástrojů pro výcvik a simulace komplikovaných operací. Materiály pro tyto tisky mohou být různé, od kombinací simulujících lidskou tkáň, až po termoplasty vysoké kvality, které umožňují vytvářet složité produkty. Stratasys nabízí dva biokompatibilní materiály – ABS-M30iTM a PC-ISOTM.

3D tisk se hojně využívá i v medicíně.

Na své si přišli i kutilové a nadšenci domácího 3D tisku

3D tisk už dávno není technologie, kterou by si mohly dovolit jen velké firmy. Vývoj jde postupně dopředu, výběr tiskáren se rozšiřuje a ceny pomalu klesají. Díky tomu si na své přijdou i nadšenci, domácí kutilové a modeláři. Ti mohou vybírat třeba z nabídky firmy Prusa Research, která na veletrhu prezentovala tři přístroje.

Nejnovější model MK3S je nástupcem celosvětově úspěšného modelu Original Prusa i3 MK2, který mimo jiné obsadil první místo v testu 3D tiskáren amerického časopisu MAKE. Momentálně jde o nejlepší tiskárnu tohoto výrobce. Je extrémně tichá, umí se plně zotavit ze ztráty energie a se speciálním rozšířením umožňuje tisk až pěti materiálů současně. Domů si ji můžete pořídit za necelých 30 tisíc.

Múzy vs. věda: Umělkyně z Holandska tiskne své výtvory na 3D tiskárně

Model SL1 se zase skvěle hodí pro tisk přesných detailů. Je založen na tiskové technologii MSLA. Využívá LCD panel s vysokým rozlišením a UV LED pro vytvrzení tenkých vrstev pryskyřice. Posledním kouskem pak je Original Prusa i3 MK3 Multi Material, která, stejně jako MK3S, umožňuje tisk až pěti materiálů najednou. Její výhodou je cenová dostupnost pro každého nadšence 3D tisku. Ve stavebnicové variantě, kterou si sami sestavíte, ji seženete za necelých 8 tisíc.

Věděli jste, že Prusa Research je dle Deloitte 2018 nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě s růstem 17118 % za poslední čtyři roky?

Obrovská 3D tiskárna Colossus.

Designové kousky z PET granulátu

Největším lákadlem z oblasti 3D technologií byla tiskárna Collosus. A označení „největší“ myslíme opravdu doslova. Tahle 3D tiskárna totiž patří mezi světové giganty a na veletrhu musela být umístěna na volné venkovní ploše K, protože do pavilonu by se zkrátka nevešla.

K tisku využívá recyklovaný materiál – granulát z PET lahví, a skvěle se hodí například pro výrobu nábytku. Tisk jedné židle jí zabere přibližně dvě hodinky. Uplatnění však najde také ve stavebnictví a automobilovém průmyslu, a to díky tomu, že výsledné tisky mohou být až dva a půl metru velké.

Tématem byl i 3D tisk z kovu

I když je 3D tisk z kovu zatím méně rozšířený než tisk z plastových materiálů, i v tomto směru se technologie posouvají mílovými kroky dopředu. Důkazem je například koloběžka z korozivzdorné oceli, která vznikla na 3D tiskárně Renishaw AM400. Díky 3D tisku bylo možné udělat její rám asi o čtvrtinu lehčí než kdyby byl vyroben tradičně.