Nezapomněli jste doma zamknout? Proměňte svůj běžný klíč v chytrý a budete znát odpověď
Pokud vás po odchodu z bytu pravidelně chytá panika, jestli jste náhodou nenechali doma odemčeno, možná by vám mohly pomoci moderní technologie. Tento obvyklý problém zcela vyřeší drobné zařízení, které z vašeho běžného klíče udělá chytrý. Není třeba měnit standardní zámek ani klíč, hackerské odemčení na dálku tak není možné. Vychytávka Locky toho ale umí mnohem víc.
Úvodní fotografie: S nápadem na chytré zařízení Locky přišla skupina přátel z Krakova. Zdroj: Locky
Locky je malé zařízení, které se nasazuje na klíč. Propojí se s aplikací ve vašem smartphonu a hned můžete vyzkoušet první funkci, kterou je hledač klíčů. Se zoufalým hledáním klíčů ve spěchu je konec.
Klíč Locky pohlídá odchody a příchody celé rodiny
Pokud už máte mobil v kapse a omylem při opuštění bytu zapomenete klíč v zámku, Locky okamžitě vyšle zprávu a upozorní vás. Stejně tak, pokud jste jen zabouchli a nezamkli.
Když zařízením vybavíte klíče všech členů domácnosti, může vám chodit upozornění na každé odemknutí a zamknutí dveří konkrétním uživatelem. Lehce se tak dozvíte, že děti dorazily v pořádku ze školy, anebo kdy se vaše drahá polovička opravdu vrátila domů z nočního tahu. Zkrátka pokud někdo z domácnosti žije tajně druhý život jako špión ve službách kontrarozvědky, nejspíš ho Locky odhalí.
Locky sedí na 90 % běžných klíčů
Když si nebudete jistí, můžete na telefonu kdykoli zkontrolovat, jestli jsou dveře zamčené. Locky funguje jako super jednoduchý domácí bezpečnostní systém. V aplikaci máte také vždy k dispozici kompletní historii odemykání a zamykání dveří.
Pokud máte doma jeden klíč pro více zámků (např. stejný od hlavních i bočních dveří domu), Locky si dokáže poradit i s takovou situací. Po nastavení umí díky speciálnímu nalepovacímu senzoru rozpoznat jednotlivé zámky a sledovat aktivity, které se k nim vztahují. Locky komunikuje se smartphonem pomocí Bluetooth, vyměnitelná baterie má vydržet více než rok používání.
Chytré zámky nabízejí více funkcí, ale přinášejí bezpečnostní rizika
Locky je oproti chytrým zámkům levnější, ale také bezpečnější. Chytré zámky, které používají virtuální klíče, s sebou i přes všemožné stupně ochrany stále nesou hrozbu hackerského útoku. Ačkoli pak nemusíte nosit žádné klíče a zkontrolovat si můžete v mobilní aplikaci všechno možné, mnoho lidí v dnešní době těmto systémům nedůvěřuje.
U chytrých zámků se někdy nevyhnete složité instalaci, která u zařízení typu Locky odpadá. V rámci kampaně na Kickstarteru se Locky nabízí za cenu od 39 dolarů (cca 850 Kč). Přispěvatelé byli nápadem nadšení a celý projekt byl kompletně financován během prvních dvou hodin od zveřejnění.