Domácnost

Kamna do sauny: které si pořídit?

Jaro je sice za dveřmi, pár sychravých dní nás ale ještě čeká. Přemýšlíte o pořízení domácí sauny? Poradíme, která je ta nejlepší a nejvýhodnější.

Kamna do sauny: které si pořídit?
Kamna do sauny: které si pořídit?

Patříte mezi ty, kterým v zimním období chybí teplo? Není nic lepšího, než když se po dlouhé procházce v sychravém počasí můžete pořádně zahřát. Komu by se ale chtělo do veřejných saun, kde nemáte soukromí a vstup navíc nebývá příliš levný? Variantou je domácí sauna. Její pořízení i náklady na provoz nejsou tak vysoké, jak se může zdát. Prozradíme, který druh sauny je nejvýhodnější a na kolik vás tenhle relax doma vyjde.

Solární panely a bazén: Jedná se o vhodnou kombinaci?

Infra nebo finská?

Než se po sauně začnete porozhlížet je důležité si říci, co od saunování vlastne očekávat. Musíte zvážit a rozhodnout se, zda jste fanouškem infrasauny nebo klasické finské sauny. Mezi těmito dvěma druhy saun je totiž zásadní rozdíl. Infrasauna se vytápí pomocí zářičů, které jsou nainstalované většinou ve stěnách kabiny. Maximální teplota je kolem 60 °C. Saunování trvá déle, protože zabere nějaký čas, než se tělo prohřeje – většinou 20–40 minut. 

U finských saun jsou srdcem kabiny kamna – právě ta mohou být elektrická, plynová nebo na dřevo. Saunu lze vytopit až na 100 °C a užívat si můžeme kratší intenzivní saunové ceremoniály (kolem 10–15 minut). Po saunování ve finské sauně musí dojít k ochlazení těla. Při výběru finské sauny je tedy nutné počítat i s tím, zda máte v bytě nebo na zahrádce prostor pro ochlazování.

Před výběrem konkrétní sauny je také potřeba si rozmyslet, kam ji umístíte. Saunu můžete umístit jak ven, tak dovnitř. Uvnitř bytu nebo domu bývají sauny často v koupelnách či v ložnicích, venku jsou pak naopak součástí pergoly nebo jsou umístěny v klidné části zahrady. Výhodou interiérových saun je snadná údržba i rychlé vytopení. Sauna již má pokojovou teplotu a zahřátí tak netrvá dlouho jako u promrzlé kabiny, která je umístěná na zahradě.

Finská sauna

Kamna jsou srdcem sauny

Pokud se chcete v sauně pořádně zapotit, doporučujeme klasickou finskou saunu. Ta nabízí vyhřátí na maximum (u nás doporučených 110 °C). U finských saun si můžete vybrat, zda půjdete klasickou cestou a zvolíte kamna na dřevo, nebo se vydáte pohodlnější cestou a vyberete kamna elektrická či plynová. Opět jsme u toho, že záleží na tom, co přesně od sauny očekáváte

Saunová kamna na dřevo jsou velmi tradiční a vyplatí se fajnšmekrům, kteří si chtějí dopřát to pravé finské saunování. Jsou náročnější na údržbu a před očekávaným relaxem se celkově zapotíte už u přípravy sauny a jejího vyhřátí. Pokud chcete odpočívat co nejrychleji a bez námahy, volte určitě kamna elektrická. Plynová kamna se používají spíše výjimečně a v českých e-shopech nejsou téměř vůbec v nabídce. Pojďme tedy srovnat elektrická kamna a klasická kamna na dřevo.

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Kamna na dřevo

tradiční způsob saunování

vůně dřeva

většinou rychlejší vytopení kabiny

vyšší pořizovací náklady

náročnější údržba

topiště je ideální mít mimo saunu - potřeba více prostoru

Kamna na elektřinu

snadné vytápění kabiny bez práce (možnost vytopit i na dálku)

snadná údržba (stačí vypnout/zapnout)

možnost regulace teploty

vytopení sauny zabere více času

nutný správný přívod elektřiny (ideálně tři fáze)

Tab. č. 1  Výhody a nevýhody saunových kamen
 

Na kolik saunování doma přijde?

Tím nejdůležitějším aspektem při rozhodování o koupi sauny je pak pravděpodobně cena. Na kolik vás takhle relaxační sranda přijde? Samozřejmě záleží na tom, jak velkou saunu plánujete pořídit a zda se rozhodnete pro již zmíněnou saunu s kamny na dřevo, na elektřinu nebo infrasaunu.

Solární ohřev vody ve venkovním bazénu: Jaké máte možnosti?

Před tím, než se podíváme na provozní náklady, musíme zvážit i náklady investiční. Cena u elektrických kamen záleží na výkonu. Nejčastěji se prodávají saunová kamna s výkonem 3,5, 6 a 9 kW a jejich cena se pohybuje od 5 tisíc do 10 tisíc Kč. Seženeme samozřejmě i dražší kamna. Na druhé straně cena kamen na dřevo začíná na téměř 9 tisících. Pozor! Řeč je pouze o ceně kamen! K celkovým pořizovacím nákladům je nutné připočítat i cenu dřevěné kabiny, která se pohybuje od 20 000 Kč výš. Zvolit můžete nákup kabiny v klasických hobby marketech, kde je pořízení samozřejmě nejlevnější, nebo si můžete nechat udělat saunu na míru, kde však cena šplhá až k 80–100 000 Kč. Vybrali jsme pro vás nejprodávanější sauny a kamna na dřevo, elektřinu a infrasauny a porovnali jsme jejich ceny.

 
 

Typ 

Cena

Finská sauna

France Zen 3-4

29 890 Kč

 

France Zen 3

24 890 Kč

Kamna na dřevo

Harvia M3

8 990 Kč

 

Harvia Legend

23 898 Kč

Kamna na elektřinu

Harvia Vega

6 700 Kč

 

Helo Vienna

6 811 Kč

Infrasauna

Marimex Smart 1000 M

13 490 Kč

 

Hanscraft San Marino

14 790 Kč

Tab. č. 2  Nejprodávanější sauny - zdroj Heureka.cz
 
Pořizovací náklady vycházejí nejlevněji u infrasaun. U finských saun totiž nestačí pořízení kabiny, ale je nutné připočítat ještě cenu kamen.
 

A jak jsou na tom zmiňované provozní náklady?

 
 

Elektrická kamna

Kamna na dřevo

Infrasauna

Výkon kamen

9 kW

16 kW

4,5 kW

Doba vyhřátí

60 minut

40 minut

20 minut

Cena paliva

4 Kč/kWh

15 Kč/kg palivového bukového dřeva (5kg dřeva/jedno saunování)

4 Kč/kWh

Celková doba topení

120 minut

100 minut

80 minut

Cena za jedno saunování (3 kola po 10 minutách)

72 Kč

cca 40-50 Kč

21,3 Kč

 

Jednoznačně nejlevnější je provoz infrasauny. U používání infrasauny se většinou doporučuje jedno kolo saunování v délce 20–40 minut plus je nutné počítat zhruba 20 minut na vyhřátí kabiny na maximum (doba vyhřátí záleží na typu infrazářičů). Spotřebu elektřiny u infrasauny můžeme přirovnat ke spotřebě elektřiny při provozu např. žehličky nebo mikrovlnky. 

Musíme však znovu podotknout, že záleží na vašich očekáváních. Infrasauna je bezesporu nejlevnějším řešením, vytopíte ji však max. na zmiňovaných 60 °C. Proto pokud patříte mezi fanoušky klasického saunování, infrasauna vás pravděpodobně neuspokojí.

7 tipů, jak vybrat nejlepší čističku vzduchu

5 důvodů, proč si pořídit saunu

A na závěr to nejdůležitější. Proč si vůbec saunu pořídit? Sauna má bez pochyby mnoho pozitivních vlivů na naše tělo. Saunovat bychom se měli nejen v zimě, ale dokonce po celý rok.

Zlepšuje vaši obranyschopnost

Pravidelné saunování má pozitivní vliv na naši imunitu. V teplém prostředí se zvyšuje v těle krevní oběh, což má za následek tvorbu bílých krvinek. Právě bílé krvinky potřebujeme, když nás napadne nějaký virus či bakterie.

Dodává dobrou náladu

Existují výzkumy, které tvrdí, že saunování snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Celkově vyšší teplota, dřevo a ticho navozují pocit relaxace, a tak mnoha lidem saunování pomáhá zbavit se různých chmurů a špatných nálad. Pro některé z nás je tak saunování dokonalým odpočinkem.

Odbourává bolest

Pokud patříte mezi sportovce, kteří rádi dávají svému tělu pořádně zabrat, určitě oceníte saunu jako skvělou možnost uvolnění bolavých svalů. 

Zlepšuje pleť a čistí pokožku

Díky pocení se otevírají póry na pokožce a dochází tak k čištění pleti. Pravidelné saunování zabraňuje tvorbě akné i jiným nedokonalostem.

Podporuje hubnutí

I v případě hubnutí hraje hlavní roli intenzivní pocení, ke kterému při saunování dochází. To pomáhá odbourávání tukových buněk. Někteří odborníci saunování dokonce přirovnávají jako k lehce náročné sportovní lekci.