Elektromobilita

Jak vybrat nejlepší elektrokolo?

Myslíte si, že elektrokolo se hodí leda pro lenochy? Nenechte se zmást, při jízdě na elektrokole také musíte šlapat. Elektromotor vám pouze pomáhá – sami si zvolíte, zda ho zapojíte a s jakou intenzitou. Díky elektrokolu se podíváte na místa, kam byste se jinak nedostali a pravidelné vyjížďky si zamilujete. S naším průvodcem, jak vybrat nejlepší elektrokolo, budete připraveni šlápnout do pedálů.

Jak vybrat nejlepší elektrokolo?
Jak vybrat nejlepší elektrokolo?

Pro koho se elektrokolo hodí

Poznáváte se v některé z následujících situací?

Právě ve všech těchto případech a při mnoha dalších příležitostech oceníte elektrokolo. Je to pomocník především při jízdě do kopce, ale hodí se i na rovině, pokud se nechcete zapotit například při cestě do práce. Při hubnutí vám pomůže udržet ideální tepovou frekvenci a kila půjdou dolů sama. Možností využití elektrokola je opravdu mnoho, proto je důležité vybrat správný model.

Žena na elektrokole.

Kdo bude na elektrokole jezdit?

To je první otázka, kterou si před koupí elektrokola musíte položit, protože má vliv na správný výběr rámu. V nabídce výrobců najdete rámy dámské, pánské i unisex. Varianta pro ženy má nižší nástup, avšak snížený rám najdete i u univerzálních modelů. Nízký nástup ocení nejen ženy, ale také všichni s omezenou hybností. Správný rám znamená, že vám kolo není ani velké, ani malé a dobře se vám na něj nasedá. 

Existují tabulky pro pomoc s výběrem správné velikosti rámu, ale nejlepší je si na kolo sednout a zkusit se projet. Jedině tak zjistíte, jestli vám elektrokolo sedne.

Nebaví vás brouzdat po městě pěšky? Zkuste chytrou a skladnou elektrokoloběžku

Kde budete na elektrokole jezdit?

Při výběru elektrokola si musíte rovněž ujasnit, za jakým účelem si ho kupujete. Budete jezdit v terénu, v lese, na horách? Chystáte se brázdit pouze vyasfaltované cyklostezky? Nebo na elektrokole plánujete dojíždět každý den do práce? Podle toho zvolte nejvhodnější typ.

Jak dlouhý vyžadujete dojezd?

Jak daleké vyjížďky plánujete na elektrokole podnikat? Od toho se odvíjí požadovaný dojezd. Když se elektrokolo vybije, můžete samozřejmě šlapat i vlastními silami, ale myslete na to, že elektrokolo je robustnější a baterie ještě navyšuje váhu kola. Někteří výrobci udávají dojezd elektrokola v řádech stovek kilometrů, ale bohužel tak daleko tato technologie ještě není.

Nabíjení elektrokola.

Tabulkový dojezd elektrokola negativně ovlivňuje vysoká váha jezdce, kopcovitý profil trasy, stáří baterie i nízká teplota. Samozřejmě záleží i na tom, jaký stupeň intenzity podpory využíváte a nakolik šlapete sami. V současné době jsou na trhu k dostání baterie o kapacitě od 400 Wh do 700 Wh. Kapacita se uvádí v Wh nebo Ah. Pokud vážíte víc, zvolte raději vyšší kapacitu baterie. Totéž platí v případě, že chcete jezdit v náročném terénu. Pamatujte však na to, že s rostoucí kapacitou baterie se zvyšuje i cena za elektrokolo.

Věnujte pozornost umístění baterie

U nejnovějších modelů se výrobci snaží baterii na kole co nejlépe schovat, takže kolikrát ani nepoznáte, že se jedná o elektrokolo. Na trhu najdete modely se zcela integrovanými bateriemi, polozapuštěnými anebo bateriemi, jež jsou instalované místo držáku na láhev. U městského elektrokola je baterie často umístěna v zadním nosiči, což má vliv na těžiště, a proto není tento typ vhodný pro častou manipulaci s kolem. Vhodnější je umístění baterie za sedlovou tyčí.

Jestliže plánujete parkovat kolo v garáži, kde ho není potřeba přemisťovat, můžete zvolit jakékoliv umístění baterie. V případě častého přenášení je vhodnější vybrat model, který je vyvážený – nejoptimálnější řešení nabízí rámová baterie. Pokud chcete elektrokolo využít i na pravidelnou přepravu MHD, autem nebo ho budete vynášet do bytu, zvolte skládací elektrokolo.

Baterie elektrokola může mít různé umístění.

Při výběru si pohlídejte, zda je možné baterii snadno odmontovat. Často se dostanete do situace, kdy elektrokolo necháte zaparkované například ve sklepě, ale baterii vynesete nabít do bytu. Lze ji dobít v jakékoliv zásuvce, ale konstrukce některých modelů vyžaduje speciální nástroje pro její odmontování.

Než se pustíte do nabíjení baterie vašeho nového elektrokola, ověřte si, že odebíráte tu nejvýhodnější elektřinu. Porovnat dodavatele!

Umístění motoru má vliv na rozložení váhy

Nejpoužívanější je motor v náboji zadního kola. Jeho výhoda spočívá v nižší pořizovací ceně, vysokém zrychlení a výkonné podpoře při šlapání. Nevýhodou je zatížení zadní části kola, vyšší spotřeba energie a méně citlivé dávkování podpory. Zejména kvůli nevyváženosti se nehodí pro elektrokola do terénu.

Středový motor naopak nabízí optimální vyvážení a citlivé dávkování podpory motoru, proto se hodí do jízdy v kopcích. Na druhou stranu je dražší kvůli složitější konstrukci a vyžaduje opatrné řazení přehazovačkou.

Výběr elektrokola od A do Z

Kolik stojí elektrokolo?

V neposlední řadě je nutné vzít v úvahu, kolik jste ochotni do nového elektrokola investovat.

Ceny vybraných modelů elektrokol

 

Lectron Montana Max 2019

Apache Tuwan MX-I 2019

Leader Fox LOTUS dámské 2018

Crussis e-Savela 1.3 dámské 2018

Apache CHITTO 2016

Typ

horské

horské

městské

trekking/cross

skládací

Rám

pánský

unisex

dámský

dámský

pánský

Motor

středový

středový

nábojový

nábojový

nábojový

Umístění baterie

rámová, integrovaná

rámová, integrovaná

nosičová

nosičová

rámová

Kapacita baterie

468 Wh/630 Wh

576 Wh

576Wh

600 Wh

374 Wh

Max. dojezd

110/150 km

160 km

120 km

110 km

80 km

Hmotnost

22 kg

23 kg

25,3 kg

22,5 kg

20,7 kg

Cena

34 990 Kč

46 990 Kč

23 990 Kč

22 990 Kč

23 990 kg

Tabulka: Cena vybraných modelů elektrokol podle internetového srovnávače heureka.cz ke dni 18. 9. 2019.

Ačkoliv se dnes na trhu setkáte s nabídkou elektrokol i pod 10–15 tisíc korun, kvalita těchto velmi levných modelů je přinejmenším diskutabilní. Na nákup městského elektrokola si připravte 20–40 tisíc korun. Jestliže se chystáte i do přírody, trekové nebo krosové elektrokolo vás vyjde na 30–50 tisíc korun. Na pořízení terénního nebo horského elektrokola sáhnete do peněženky ještě hlouběji, cena kvalitních modelů se pohybuje mezi 45–70 tisíci korun.