Domácnost

Víme, jak vybrat nejlepší elektrické autíčko pro dítě

Také jste jako malí byli u vytržení, když jste se mohli povozit na odrážecím autíčku, šlapacím traktůrku a nebo na korbě dětské tatrovky? Pokud ano, tak věřte, že většina dnešních dětí to má podobně. Různá vozítka jsou oblíbená úplně stejně jako před lety. Jediné, co se změnilo, je výběr. Výrobci dětských hraček jdou s dobou, a tak dnes můžete svému malému řidiči pořídit vozítko elektrické.

Víme, jak vybrat nejlepší elektrické autíčko pro dítě
Víme, jak vybrat nejlepší elektrické autíčko pro dítě

Elektrické autíčko, mimo výjimečného zážitku z „opravdové“ jízdy, má také pozitivní vliv na rozvoj dítěte. Množství různých tlačítek a dalších ovládacích prvků podporuje logické myšlení a nutnost soustředit se na samotné řízení a ovládání má zase pozitivní vliv na vývoj dětských reflexů.

Na trhu najdete nespočet možností, které se liší provedením, výkonem i barvou. Rozdílné mohou být také některé další funkce či bonusová výbava. Výběr dětského vozítka je tak skoro stejně komplikovaný, jako výběr opravdového vozu pro vás. Proto jsme připravili kompletního průvodce, který vám s orientací mezi jednotlivými typy elektrických vozítek pomůže.

Netradiční vánoční dárky: Jakého robota objeví pod stromečkem váš partner, žena či děti?

Vzhled elektrického vozítka

Elektrická vozítka jsou k dostání v různých provedeních. Nejoblíbenější jsou jednoznačně elektrická autíčka. Můžete však koupit i dětskou čtyřkolku, motorku, traktor a nebo buginu. Jednotlivé modely pak mohou být opatřeny nejen zvukovými a světelnými efekty, ale v případě dražších kousků dokonce i MP4 přehrávači a FM rádii. Vybrat si můžete také design. Pro slečny jsou k dostání stylové růžové barvičky, kluci zase ocení závodní auto či džíp. Variantou jsou i věrné kopie známých značek Mercedes-Benz, Range Rover nebo třeba BMW. Ty bývají často i lakované a stříkané metalízou, takže jsou od reálných aut skoro k nerozenání.

Elektrické autíčko pro děti je vděčnou hračkou.

Pokud si na neotřelý design potrpíte, pak vězte, že jedním z nejstylovějších vozítek, které letos na trhu seženete, je McLaren 720S „Ride-On“. Autíčko pro malé milovníky značky McLaren je totiž žhavou novinkou z roku 2019. Vychází ze staršího modelu McLaren P1™, může se však pochlubit větší autentičností a několika světovými oceněními. Rodiče potěší dálkové ovládání, které umožňuje mít jízdu kompletně pod kontrolou, děti zase ocení, že autíčko umí přehrávat hudbu a dokonce i filmy na obrazovce řídicího panelu. Velmi kladnou odezvu však autíčko zaznamenává hlavně od tatínků, kteří se radují, že konečně existuje McLaren, který si mohou dovolit. Cena začíná přibližně na 10 tisících korunách.

Věk dítěte

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru vhodného elektrického vozítka je věk dítěte. I když jsou některá elektrická autíčka vhodná i pro velmi malé děti, protože jsou až překvapivě bezpečná, je potřeba zvážit také komplikovanost ovládání, aby si malí řidiči jízdu opravdu užili na maximum.

Elektrická vozítka pro nejmenší

Elektrické vozítko můžete klidně pořídit i prckovi, který má jeden dva roky. Nejvhodnější volbou je v tomto případě klasické elektrické autíčko. Jakmile zvládne sedět a pochopí, co se děje okolo, může začít „řídit“. Samozřejmě ne doslova. Autíčka pro nejmenší mají dálková ovládání, takže vše je pod plnou kontrolou rodičů. Tento typ vozítek většinou dosahuje maximální rychlosti 2 km/h.

Elektrická vozítka pro děti od 3 do 5 let

Děti od tří let si už většinou poradí s jednoduchými pedály. Můžete proto zvolit model, který má brzdu a plyn. Další komplikovanější tlačítka však prozatím nebudou potřeba. Raději se zaměřte na nosnost, která u těchto vozítek bývá přibližně do 30 kg. Maximální rychlost pak bývá limitována většinou na 6 km/hod. Pokud nebudete chtít pořizovat přímo autíčko, potěší vás informace, že většina výrobců pro tuto věkovou kategorii nabízí i malinkaté čtyřkolky.

Elektrická vozítka pro děti od 5 do 8 let

Pro děti od pěti do osmi let na trhu najdete nespočet různých kopií opravdových značek aut, jako třeba Hummer, Mercedes nebo Audi. V tomto věku však už můžete také místo klasického elektrického autíčka pořídit i větší džíp s pohonem 4×4. Ten vyniká skvělou manévrovatelností a hodí se hlavně na nerovné povrchy. Všechny vozítka v této kategorii mají nejen větší nosnost, ale také rychlost, která se může vyšplhat až na 8 km/hod.

Elektrická vozítka pro děti od 8 do 12 let

Vozítka pro starší děti už zvládnou vyvinout poměrně vysokou rychlost. Může jít až o 11 km/hod. Proto jsou malí řidiči chráněni účinným bezpečnostním systémem. Tato vozidla už bývají rozměrnější, a tak jim nevadí ani vyšší zatížení. Obvykle mají nosnost až 60 kg.

Vozidla pro děti od 12 let

Nejstarší děti si mohou užít vozítek, která vypadají skoro jako reálná. Ty už mohou dosahovat rychlosti i 30 km/hod. Nosnost pak většinou bývá do 120 kg.

Elektrické autíčko pro dvě děti.

Prostředí, kde autíčko bude jezdit

Pokud plánujete jízdu na pevném povrchu, třeba na zahradě nebo po ulicích, pak je ideální volbou elektrické autíčko nebo malá motorka. Na výlety do přírody však raději zvolte čtyřkolku, pro starší děti pak džíp. Lépe se řídí a mají stabilnější kola, takže jízda po polní cestě v nich bude rozhodně příjemnější. Klasické autíčko je navíc často určeno jen pro jízdu po ideálním povrchu, takže by se mohlo stát, že na nerovnostech se poškodí.

Kdo si hraje, nezlobí a může se ledacos naučit. Lego přináší novou vzdělávací stavebnici

S povrchem, po kterém se bude vás malý řidič prohánět nejčastěji, pak souvisí i výběr motoru. Volit můžete ze tří variant.

Zajímat by vás mělo také to, jak jsou dané motory silné. Běžně se můžete setkat s motorem 6 V, 12 V nebo 24 V.

Typ motoru

Kde se využívá

Výhody

Nevýhody

6 V

malá vozítka pro nejmenší děti

malé nároky na velikost baterie

nemá velký výkon a rychlost

12 V

většina vozítek

silnější s větším výkonem

vyšší nároky na kapacitu baterie

24 V

větší vozítka, terénní

vysoký výkon

dražší varianta

 

Výdrž elektrického vozítka

To, jak dlouho bude moci dítě ve vozítku jezdit, záleží na více faktorech. Roli hraje počet motorů, kapacita baterie a péče o ni, zatížení i způsob jízdy. Obecně se však dá říci, že doba jízdy se pohybuje okolo dvou hodin, u dražších modelů to však může být i více.

 

Srovnání autíček v různých cenových kategoriích

Ford Ranger 6V, 4.5Ah (do 3 000 Kč)

Elektrické vozítko Ford

Zdroj obrázku: Heureka

  • součástí balení jsou 2 výměnná opěradla
  • možnost nasazení bezpečnostních madel, vodicí tyče a sklopné stříšky
  • klasické manuální řízení přes nožní pedál, případně možnost tlačení vodicí tyčí
  • zabudované vstupy pro TF kartu a MP3 přehrávač
  • úložný prostor na drobnosti či svačinku
  • váha: 7 kg
  • inspirováno pick-upem Ford Ranger

BMW 6GT 2 x 6V, 4Ah

Elektrické vozítko BMW

Zdroj obrázku: Heureka

  • realistický vzhled, originální chromované prvky
  • kontrola dálkovým ovládáním s párováním na konkrétní autíčko nebo pedálem
  • motor s plynulým rozběhem, bez škubání při rozjíždění
  • extra silné světla pro větší bezpečnost
  • váha: 20 kg
  • designem odpovídá originálu BMW 6GT

DEA BMW X6M 12V, 10Ah

Elektrické autíčko BMW

Zdroj obrázku: Heureka

  • kola z měkčeného EVA plastu zaručují tichou jízdu
  • pérování zadní nápravy
  • posuvná čalouněná sedadla s 3 bodovým pásem
  • přehrávač MP3, USB
  • váha: 22 kg
  • inspirováno BMW X6M

Srovnání autíček v různých cenových kategoriích

Cena

Model

Nosnost (kg)

Věk

Maximální rychlost

Dálkové ovládání

Vybavení

do 3 000 Kč

Ford Ranger s vodící tyčí pro nejmenší, 6V, 4.5Ah

23

2–6 let

3 km/h

ne

Svítící přední LED světla, zvukové efekty.

do 5 000 Kč

BMW 6GT - jednomístné, 2 x 6V, 4Ah

30

-

7 km/h

ano

Zvukové a světelné efekty, chromové doplňky.

do 10 000 Kč

DEA BMW X6M - dvoumístné, 12V, 10Ah

50

3–8 let

5 km/h

ano

Po zapnutí auta zazní start a zvuk motoru, světelné efekty, zvukové efekty jako klakson.

Cenové kategorie jsou stanoveny dle srovnávače Heureka k datu 1.10.2019