Jan Béreš: Sociální tarif nestačí, domácnosti si připlatí i vyšší desítky tisíc
Bude sociální tarif stačit? U malých spotřeb možná, ale problém bude u těch velkých spotřeb, kde se jedná o maximální výši podpory ze strany státu do 16 000 Kč.
Vláda na sociální tarif poskytne naž 27 miliard korun a odpuštěním poplatku na obnovitelné energie dalších 23 miliard. V letošním roce tak domácnosti, které využívají elektřinu, ušetří průměrně 2000 Kč. V příštím roce úspory domácnosti, které vytápějí elektřinou nebo plynem, mohou dosáhnout až 16 000 Kč ročně. Nic to ale neřeší.
Pokud byla domácnost, která topí elektřinou, zvyklá platit kolem 30 000 Kč za rok, tak s aktuální cenou může taková domácnost očekávat zvýšení ke hranici 80 000 Kč nebo i výše. Ještě hůře mohou dopadnout domácnosti, kterým končí smlouva na začátku roku 2023.
Srovnejte si dodavatele a ušetřete
Pokud by se tou dobou prodávala 1 MWh už kolem 8000 Kč za silovou elektřinu, pak by fakturace překročila i hranici 100 000 Kč. Zdánlivě výhodné se mohou znát smlouvy na dobu neurčitu, zde je to ale sázka na nejistotu a v tomto období, kdy se ví, že ceny dále rostou, může setrvání na takovýchto smlouvách také razantně zdražit celkovou roční fakturaci.
Navíc dostání tohoto sociálního tarifu není samozřejmost, ale je podmíněná roční úsporou 15 % na spotřebě. Tato podmínka, ale bude mít více komplikací a bude vzbuzovat další otázky. Hned mne napadají 2 důležité, jak to bude u nových odběrných míst, kde není žádná historie nebo stejně tak u přepisů, pokud se bude někdo teď na podzim stěhovat tak bude muset udělat také 15% úsporu na spotřebě? Sám jsem zvědavý na podobu tohoto sociálního tarifu a doufám, že ta podoba bude účinnější, než jak se zdá dnes.
Elektřina zdražuje pořád, bude hůř
Co více naznačuje možný růst cen jsou aktuální hodnoty na burze a nákupy dodavatelů pro kalendářní rok 2023 a 2024. Na rok 2023 se cena do dones pohybuje od 8 000 do 10 500 Kč za MWh, čož by znamenalo, že cena pro koncového zákazníka se může pohybovat mezi 9 000 až 12 000 Kč za MWh bez DPH. Pro rok 2024 dodavatelé aktuálně nakupují za 6 500 až 8 000 Kč. Takže cena většiny dodavatelů, kteří za tyto ceny nakoupí, se bude pohybovat v následujících letech mezi 8 000 až 12 000 Kč za MWh. Pro někoho to může být až děsivá představa.
Odhadovat jak to bude s plynem je jako pohled do věštecké koule. Rusko opět utáhlo kohoutek a jsme na 20% toho na co byla Evropa zvyklá ještě koncem loňského roku. Proto se aktuálně pohybuje cena na spotovém trhu kolem hranice 200 EUR, což už je podobná cena jako dovážený LNG plyn z USA. Vypadá to, že si tak Rusko říká o ztrátu největšího odběratele. Pokud to tak opravdu dopadne, tak cena plynu v Evropě bude extrémně drahá, pro někoho i likvidační, ale aspoň se zbavíme závislosti na Rusku, konečně.
Na co by se měl soustředit v dnešní době každý, je mít přesné informace o své smlouvě, kdy končí? Jakou má výpovědní dobu? Jak se smlouva zachová po promeškání výpovědní doby? Dále hledat možnosti úspor spotřeby, efektivně regulovat teplotu v bytě/domě, spotřebiče vyměnit za úspornější a na noc vytahovat ze zásuvky, hlídat si ohřev vody aby byl jen v nízkém tarifu a v neposlední řadě několikrát do roka srovnávat dodavatele, aby měl zákazník stále přehled o cenách a včas si případně dodavatele změnil.