Domácnost

Jak se zahřát bez elektřiny při výpadku proudu?

Vytápění elektřinou je zejména v nových domech čím dál tím populárnější. Problém však nastává při výpadku elektřiny. I z toho důvodu se elektrické vytápění často kombinuje s dalšími zdroji tepla, které fungují nezávisle na elektřině. V článku najdete několik tipů, s čím kombinovat elektrické vytápění.

Jak se zahřát bez elektřiny při výpadku proudu?
Jak se zahřát bez elektřiny při výpadku proudu?

Romantika s otevřeným krbem

Poté, co zvážíte všechny alternativy vytápění, které mohou fungovat nezávisle na elektřině, pravděpodobně skončíte u jedné z těchto tří variant – krb, krbová vložka nebo krbová kamna. Samozřejmě je lepší, když s touto záložní možností vytápění počítáte již při samotné stavbě domu či jeho rekonstrukci a vyhnete se tak dodatečným stavebním úpravám.

Otevřený krb je asi tím nejromantičtějším řešením – zvuk praskajícího dřeva, sálající teplo a viditelné plameny ohně. K tomu však musíte přičíst kouř, velké množství popelu a prachu v místnosti, i práci spojenou s přípravou a přikládáním topiva. Nicméně pokud chcete krb spíše pro dekorativní účely a zatopili byste v něm skutečně jen ve výjimečných situacích, tak tyto nevýhody ztrácí na významu. Máte-li v domě malé děti nebo zvířata, pro které by otevřený krb mohl znamenat nebezpečí, tak volte raději jinou variantu.

Topení peletkami

Oblíbeným řešením jsou krbové vložky

Krbové vložky získaly v posledních letech na popularitě. Představují zajímavou kombinaci běžného krbu a krbových kamen. U krbových vložek je nejdůležitější zvolit kvalitní materiál obezdění, který teplo akumuluje a šíří.

Krbové vložky lze rozdělit na tři základní typy:

Je-li krbová vložka pouze doplňkovým zdrojem tepla, pak je nejvhodnější jednoduchý teplovzdušný model bez připojení na radiátory či další zařízení v domě. Nejlevnější bývají krbové vložky s rovným prosklením a bočním otevíráním. O trochu více si připlatíte za rohové prosklení a přikládání dřeva zezadu nebo za třístranně prosklené krbové vložky s kombinací výsuvných dvířek. Ceny krbových vložek začínají na cenách okolo 10 tisíc korun.

Elektrický krb! Na kolik vás vyjde romantika ze zásuvky?

Kamna nepatří jen na chalupu

Rozumným řešením mohou být také kamna. Zapomeňte na stará kamna, která pamatujete z chalupy, dnešní modely vám designově zapadnou i do moderního interiéru. V porovnání s předchozími variantami je pro kamna typická velmi jednoduchá montáž. Kamna stojí volně v prostoru, takže se vyhnete velkým stavebním úpravám. Jak u kamen, tak u krbové vložky by vás měl při výběru zajímat především tepelný výkon. Na vyhřátí 20 metrů krychlových ve starém, nezatepleném domě potřebujete výkon zhruba 1 kW. V zateplených novostavbách byste měli se stejným výkonem vyhřát 40 metrů čtverečních.

Dobrá kamna vám kromě potřebného tepelného výkonu zajistí také nižší spotřebu dřeva, kvalitní spalování s menším množstvím popelu a delší dobu bez přikládání. Modely z nejlepších materiálů dokáží po vytopení svého pláště sálat teplo až dvanáct hodin od vyhasnutí ohně v kamnech. Krbová kamna pořídíte za srovnatelnou cenu jako krbové vložky, často i levněji. Jako topivo vám může posloužit klasicky dřevo nebo například pelety.

Porovnání nákladů na vytápění: Vyplatí se plyn, elektřina nebo štěpka?

Krbová kamna na biolíh vyřeší absenci komínu

Nevšední alternativu představují krbová kamna na biolíh. Ty vám mohou pomoci v situaci, kdy ve svém domě nemáte komín, popřípadě když je některý z obyvatel domu alergický a vadí mu prach nebo popel spojený se spalováním dřeva. U kamen na biolíh není třeba žádných speciálních úprav, stavebního povolení či montáže. Umístíte je v podstatě kamkoliv – na stěnu, na stůl, případně jako krbovou vložku. Navíc kamna snadno a rychle uvedete do provozu. Tento typ kamen si můžete pořídit i do bytového či panelového domu. Kamna na biolíh pro zmíněné výhody volí stále více lidí. Výrobci na to reagují zvýšenou nabídkou rozmanitých a designově zajímavých modelů.

Biolíh se vyrábí s vůněmi

Topivem je biolíh s různým aromatem, které příjemně provoní váš interiér. Při spalování vzniká žlutý plamen bez kouře a škodlivých spalin – uvolňuje se pouze CO2 a H2O. Biolíh je naléván do nádoby přímo v kamnech. Ta má samozřejmě omezený objem, průměrná doba hoření kamen na biolíh bývá 2–5 hodin. Následně je nutné nechat kamna vychladnout předtím, než můžete nádobu opět dolít. Tato skutečnost by při pravidelném užívání v průběhu celé topné sezóny znamenala komplikace, nicméně u doplňkového, příležitostného zdroje to vadit nemusí. Pro zesílení vizuálního efektu se někdy do kamen vkládají speciální keramická polena, která vypadají jako klasická dřevěná. Cena krbových kamen na biolíh začíná na několika tisících korun. Za litr paliva zaplatíte zhruba 100 korun.

Topení

Co dělat při výpadku elektřiny, když nemáte jiný zdroj tepla?

Došlo k blackoutu, začíná vám být zima, ale žádný jiný zdroj tepla nemáte? To rozhodně není záviděníhodná situace. Přesto existuje několik rad, které vám pomohou tyto nepříjemné chvíle přečkat. Svolejte všechny členy domácnosti do jedné místnosti – do této nejmenší nebo nejlépe zaizolované. Člověk totiž sám o sobě produkuje teplo. Ucpěte škvíry, kterými teplo uniká, zejména u oken a dveří. Důležité je držet v teple hlavně končetiny, ideální jsou vlněné ponožky a rukavice. Zahřejete se také pohybem po místnosti či vhodným jídlem – zkuste například chilli!

Výpadky elektřiny online: Kde najít přerušení dodávek?