E.ON Energy Globe: Produkty přispívající k udržitelnému rozvoji
Představujeme vám firmy soupeřící v soutěži E.ON Energy Globe. Dnes si řekneme více o projektech, které se proti sobě postaví v kategorii Produkt. Projekt Opravárna sdružuje stovky opravářů po celé České republice, abychom nemuseli výrobky vyhazovat a prodloužila se jejich životnost. Kosmetika Amazinc! staví na udržitelnosti a obsahuje nejen přírodní složky, ale i obal je plně recyklovatelný.
Zdroj obrázku: web Energy Globe
Opravárna si poradí téměř s každou poruchou
Když se výrobek porouchá nebo rozbije, je v posledních letech zvykem spíše pořídit nový kus než se zabývat jeho opravou. A i kdybyste dali přednost opravě, v řadě případů představuje nalezení opraváře nadlidský úkol. Právě to se rozhodli změnit autoři projektu Opravárna. Jedná se o největší opravárenskou síť v České republice, která sdružuje přes 1600 opravářů a servisů. Opravy prodlužují životnost výrobků, nevzniká tolik odpadu, a tím Opravárna přispívá k udržitelnějšímu a ekologičtějšímu hospodářství.
Jak vznikl nápad na založení projektu? O tom mluví CEO Opravárny Jan Charvát: „Najít kvalitního opraváře za rozumnou cenu není jednoduché. A také jsem chtěl podpořit opravárenství kvůli jeho pozitivním dopadům na životní prostředí.“
Zdroj obrázku: web Energy Globe
Jak Opravárna funguje?
Na webových stránkách www.opravarna.cz si zájemce založí poptávku, kde specifikuje, co by potřeboval opravit. Stačí uhradit malou částku a systém rozpošle poptávku servisům a opravářům v okolí, kteří by mohli výrobek opravit. Pokud mají o provedení opravy zájem, pošlou zákazníkovi svoji nabídku. Jedna poptávka zůstává v systému měsíc – během této doby může zákazník porovnávat nabídky, které dostane.
Když si vybere, předá výrobek k opravě a poté může na opraváře napsat recenzi. To zjednodušuje výběr vhodného opraváře pro zákazníky, ale zároveň to zvyšuje také motivaci dodavatelů. Charvát vysvětluje: „Registrace je otevřená všem. Postupně začnou získávat pozitivní/negativní hodnocení, na základě kterého si zákazník může vybírat. Opraváře, které osobně známe nebo víme, že jsou dobří, oceňujeme plaketou OVĚŘEN.“
Nově Opravárna pracuje na užší spolupráci také s firmami: „Kromě toho máme síť asi 100 profesionálních opravářů, se kterými postupně začínáme více a více spolupracovat formou B2B. Přidělujeme je našim partnerům, pro které děláme záruční i pozáruční servis, například Mallu či Decathlonu.“
Co všechno zvládne Opravárna vrátit do života?
Vdechnout výrobku nový život je krásná práce, ale ne ve všech oborech je jednoduché opraváře najít. „Nejvíc se daří opravovat mobily a notebooky. Je na ně dost dílů a vyplatí se to. Nejhůře jsou na tom hodiny, hodináři bohužel vymírají a mladí se do řemesla příliš neženou,“ konstatuje Charvát. Od začátku svého působení Opravárna přijala již 5400 zakázek, z nichž 3000 výrobků a spotřebičů se podařilo opravit. Přesně o tolik výrobků méně skončilo na skládce a dostalo novou šanci ještě sloužit. Zákazníci mají největší zájem o opravy mobilních telefonů a notebooků (40 %), drobného elektra (30 %) a bílého elektra (20 %).
Přírodní opalovací kosmetika Amazinc!
Vytvořit kvalitní opalovací kosmetiku, která odolá drsným podmínkám při surfování nebo snowboardingu, ale zároveň je vyrobena výhradně z přírodních surovin – tak přesně tento sen stál u zrodu značky Amazinc!.
Zakladatelé společnosti měli za cíl vyrobit přírodní kosmetiku šetrnou nejen k pokožce, ale zároveň k životnímu prostředí. Proto je značka Amazinc! produkována výhradně z přírodních surovin, ale je také plněna do recyklovatelných přírodních obalů a snaží se o minimální uhlíkovou stopu. To naplňuje filozofii společnosti, která staví na 100% respektu k přírodě ve všech oblastech vývoje, výroby i použití kosmetiky.
Zdroj obrázku: web Energy Globe
Opalovací přípravky uvolňují chemikálie
Běžné opalovací přípravky uvolňují syntetické látky včetně chemických UV filtrů, které sice chrání naši pokožku, ale v přírodě mohou napáchat pěknou paseku. Při koupání se dostávají do vody a poškozují vodní organismy – jsou odpovědné například za vybělení korálů. V některých oblastech již kvůli poškození vodních živočichů a rostlin opalovacími krémy museli zakázat koupání – například na plážích v Thajsku, Filipínách a Indonésii. Každý rok uvolní opalovací přípravky do vody na 14 tisíc tun škodlivých chemických UV filtrů.
Amazinc! používá při výrobě opalovacích krémů minerální látky, jejich účinek posiluje směs olejů a UV absorbentů. Fyzikální filtry vytváří ochranu přímo na pokožce a brání jejímu poškození sluncem. Na rozdíl od běžné kosmetiky nepronikají tyto látky do krve, ale ani neškodí přírodě, když se rozpouští ve vodě. Hlavní součástí formule je oxid zinku, oxid magnézia a kaolinu.
Odolají i v nejnáročnějších podmínkách
Opalovací přípravky Amazinc! byly vyvinuty pro extrémní podmínky a použití při sportu, zejména s ohledem na potřeby surfařů a snowboardistů. Silné slunce, voda, vítr a mráz – kosmetika Amazinc! si poradí se všemi vlivy. Přípravky zakoupíte pouze v plně recyklovatelných obalech vyrobených ze dřeva, kovu a kartonového papíru.
Do budoucna se značka Amazinc! nechce omezovat pouze na opalovací kosmetiku, ale má vizi vyrábět kompletní péči o lidskou pokožku od mytí až po její regeneraci.
Soutěž E.ON Energy Globe
Soutěž E.ON Energy Globe oceňuje již od roku 2008 české projekty a nápady, které pomáhají chránit přírodu a šetřit energie. Soutěž probíhá v pěti kategoriích – Stavba, Firma, Produkt, Vzdělávání a Obec, letos bylo přidáno ještě speciální ocenění Čistý vzduch. Díky soutěži se zviditelní projekty, které využívají inovativní přístup k úsporám energií a ochraně životního prostředí. Hlasujte pro nejlepší nápady a vyhrajte zápůjčku elektromobilu a další zajímavé ceny.