Domácnost

Vybíráme elektrický kartáček: Raději sonický nebo oscilační?

Zubní kartáček patří mezi povinnou výbavu každého člověka a málokdo se bez něj obejde déle než den. To dobře vědí i výrobci a plní trh vychytávkami, které mají čištění zubů usnadnit. Jednou z novinek, která se v posledních letech těší velké oblibě, jsou i elektrické kartáčky. Výrobci deklarují, že vyčistí zuby lépe než ty klasické. Opravdu je to tak? A pokud ano, jaký elektrický kartáček vybrat?

Vybíráme elektrický kartáček: Raději sonický nebo oscilační?
Vybíráme elektrický kartáček: Raději sonický nebo oscilační?

Chvála na elektrické kartáčky je slyšet ze všech stran. Mluví se o nic v televizi, používají je celebrity a na sociálních sítích narazíte na kartáček v každém druhém příspěvku. Až by z toho všeho člověk mohl získat dojem, že klasickým kartáčkem si zuby zkrátka nevyčistí, ani kdyby se rozkrájel. Jsou elektrické kartáčky opravdu o tolik lepší?

Elektrický kartáček opravdu může čištění usnadnit

Pravdou je, že při výběru správného zubního kartáčku záleží na konkrétní situaci a konkrétním člověku mnohem více než u čehokoliv jiného. V případě, že máte perfektně zvládnutou techniku čištění zubů, manuální kartáček vám naprosto vyhovuje a vaše dentální hygienistka jásá, pokaždé když vaše zuby vidí, elektrický kartáček podle všeho vůbec nepotřebujete a byl by pro vás celkem zbytečnou investicí.

Na druhou stranu, máte-li neustále problém s technikou čištění a váš zubař už vám několikrát vynadal kvůli odřeným dásním a odhaleným krčkům, které může způsobit právě zbytečně silný tlak na kartáček, věřte, že je čas na změnu. Právě pro vás by mohl být řešením elektrický kartáček, pokud ovšem vyberete správně.

Elektrické zubní kartáčky v hrnečku.

Klíčové je, aby elektrický kartáček měl takzvaný senzor tlaku. Ten vás upozorní vždy, když na zuby začnete zbytečně silně tlačit, takže si budete moci upravit techniku čištění tak, aby byla šetrnější a bezpečnější. To bohužel obyčejný mechanický kartáček nedokáže. Správný tlak je přitom při čištění klíčový a mnoho lidí si ani neuvědomuje, že tlačí příliš, a tím si vlastně zuby svým způsobem poškozují.

Dalším benefitem elektrického kartáčku je také to, že za minutu stihne vykonat mnohem více pohybů než manuální kartáček vedený vaší rukou. Čištění tak opravdu může být rychlejší a efektivnější.

Dokonale čisté zuby za 10 sekund. To slibuje bizarní automatický kartáček Amabrush

Vybírejte s rozumem

Po jakém kartáčku tedy sáhnout? Pokud se nechcete vzdát klasiky, určitě nemusíte. Není pravda, že běžným kartáčkem si zuby pořádně nevyčistíte. Bez techniky vyladěné do posledního detailu a správně tvrdého (v tomto případě spíše měkkého) kartáčku to však rozhodně nepůjde. Ideální proto je navštívit zubní hygienistku, která vám se správným způsobem čištění a výběrem vhodného manuálního kartáčku ráda poradí.

V případě, že patříte spíše do druhé skupiny a představa elektrického kartáčku je vám mnohem příjemnější než manuální čištění, vyhoďte starý kartáček do koše a vyražte na nákup nové elektronické hračky. Jen si předtím pořádně rozmyslete, jaký typ elektrického kartáčku si vyberete.

Na trhu v dnešní době vedou dvě varianty – elektrický kartáček rotačně oscilační a sonický. Bohužel, stejně jako u souboje klasického kartáčku s elektrickým, ani tady se s přesností nedá říci, který z nich je lepší. Nezbyde vám tedy nic jiného, než zvážit všechna pro a proti a pak se pustit do pátrání po vašem favoritovi.

Jak vybrat vhodný bojler? Víme, na co se zaměřit

Rotačně oscilační kartáček

Rotačně oscilační kartáček poznáte na první pohled podle jeho typické kulaté hlavice. Ta při čištění zubů jednak pulzuje a rozbíjí zubní plak, zároveň se však také otáčí, čímž zbytky uvolněného plaku ze zubů stírá. Díky tvaru hlavice navíc není problém dosáhnout do těžko přístupných míst. Dalším benefitem je také příznivá cena – rotačně oscilační kartáčky jsou k dostání v poměrně širokém cenovém spektru, takže si z nich může vybrat opravdu každý.

Oscilační kartáček.

Drobnou nevýhodou rotačně oscilačních kartáčků může být to, že v minulosti, kdy ještě nebyly vybaveny tlakovým senzorem, si získaly poměrně špatnou reputaci. Na internetu tak můžete najít informace, že tento typ kartáčků není šetrný k dásním a může nadělat více škody než užitku. Není to však úplně pravda. Pokud se vám rotačně oscilační technologie líbí, případně ji máte vyzkoušenou, je vám příjemná a citlivé dásně vás netrápí, určitě ji můžete bez obav využívat. Dejte jen pozor na to, zda váš kartáček má tlakový senzor a ujistěte se, že zuby čistíte opravdu správnou technikou.

Faktem totiž je, že dásně si můžete poškodit kterýmkoliv typem kartáčku, když ho budete používat nešetrně a nesprávně.

Jak tedy rotačně oscilační kartáček používat dobře?

Sonický kartáček

Sonický kartáček svým tvarem připomíná běžný manuální kartáček. Narozdíl od oscilačního u něj nedochází k pohybu celé hlavice, funguje na principu sonických vibrací, které rozkmitají štětiny. Tím vznikne proud vody a zubní pasty, který společně se stíravým pohybem, stejným jako známe z čištění manuálním kartáčkem, odstraňuje zubní plak. Velkou výhodou sonického kartáčku je, že technologie umožňuje vyčistit i mezizubní prostory několik milimetrů za dosahem štětin. Obecně je také považován za šetrnější variantu a je často doporučován pro uživatele s citlivými zuby a dásněmi.

Žena si čistí zuby sonickým kartáčkem.

Tak co, už máte svého favorita? Ještě než se rozhodnete pro konkrétní zubní kartáček, určitě zvažte také to, na jakou značku vsadíte a jaké další funkce by měl váš nový pomocník mít. Některé modely nabízejí například funkci časovače, která pohyb kartáčku zastaví po uplynutí dvou minut – tedy ideálního času, který byste si na elektrické čištění zubů měli vyhradit. Vybrat si můžete také z kartáčků nabízejících více různých režimů čištění. Oblíbený je třeba režim zaměřený na lesk a nebo speciální režim pro citlivé zuby. Před koupí se vyplatí zhodnotit také příslušenství. Pokud máte rovnátka, měl by váš nový kartáček mít i speciální hlavici, která si poradí i s čištěním v okolí drátků. V případě, že často cestujete, potěší vás zase praktické pouzdro, ve kterém se kartáček nejen uskladní, ale i nabije.

Přehled ceny a funkcí různých elektrických kartáčků

Kartáček

Cena

Typ

Výhody

TrueLife SonicBrush Compact

od 999 Kč

Sonický

  • čtyři režimy čištění

  • časovač a hlídač rovnoměrného čištění

  • dvě hlavice v balení

Oral-B Pro 2 2500 black edition

od 1090 Kč

Rotačně oscilační

  • profesionální časovač

  • technologii kontroly tlaku

  • 2 režimy čištění

  • cestovní pouzdro v balení

Philips Sonicare ProtectiveClean 4500

od 2019 Kč

Sonický

  • tlakový senzor

  • časovač QuadPacer

  • technologie BrushSync upozorní na nutnost výměny hlavice

  • 2 režimy čištění

Ceny podle internetového srovnávače Heureka ke dni 1. 5. 2020
 

Vodné a stočné 2020: Víme, kolik stojí kubík v 225 městech