ČEZ zdražuje od března 2020 elektřinu v nejrozšířenějších sazbách. Kolik si připlatíme?
Největší dodavatel elektřiny sáhl ke zdražování svých ceníků elektřiny už koncem minulého roku. Nyní si pro své zákazníky připravil další vlnu. Silová energie v nejčastějších sazbách D01d a D02d bude od března 2020 až o 22 % dražší. Běžná domácnost tak zaplatí přibližně o 1 000 Kč navíc. Do kdy mohou odběratelé ČEZ, nespokojení s vyššími účty za elektřinu, odejít jinam?
Ilustrační obrázek. Zdroj: Adobestock
Koncem ledna našla velká část zákazníků energetického kolosu ČEZ v poštovních schránkách dopis, kde jim jejich dodavatel elektřiny oznámil chystané zdražení od 1. 3. 2020. Kromě produktu Elektřina na dobu neurčitou se cenové skoky týkají i dalších nabídek.
Produktové řady ČEZ, kde dochází ke zdražení od března 2020:
- Nejčastější nabídka: Elektřina na dobu neurčitou
- Produkt: Zelená elektřina
- Již nenabízené, ale stále dobíhající produkty: Basic, Basic SP, eTarif, eTarif Fix
- Produktová řada s fixovanou cenou: Elektřina na 1, 2 nebo 3 roky
- Produktové řady se smlouvou na dobu určitou: Elektřina na 1, 2 nebo 3 roky v akci, Elektřina jen pro vás/na míru na 1 či 2 roky
Nicméně, nárůst cen nyní míří jen na odběratele, kteří elektřinou netopí, neohřívají vodu ani nenabíjí elektromobil. Jinými slovy vyšší účty za elektřinu čekají od března jen ty, kdo mají přidělenou jednotarifovou distribuční sazbu (D01d a D02d). Do této skupiny ale patří většina domácností.
Koho postihne zdražení o 22 % za silovou elektřinu?
Nejstrmější nárůst v ceně za 1 odebranou megawatthodinu (MWh) zasáhne odběratele s produkty Elektřina na dobu neurčitou, Elektřina na 1 rok, Basic a eTarif. Od 1. 1. 2019 platili za 1 MWh 1 878 korun včetně DPH. Od 1. 3. 2020 částka vyšplhá na 2286 Kč vč. DPH, což představuje změnu ve výši 22 %.
Hned v závěsu se drží produkt Zelená elektřina, který zdražuje silovou energii o 21 %. U ostatních produktů nové ceníky přináší zdražení o 11 až 18 %.
Zároveň s výjimkou produktové řady Elektřina jen pro vás/na míru stoupají i měsíční poplatky za odběrné místo. U řady Elektřina v akci si odběratelé za měsíc připlatí navíc 12 Kč, u ostatních nabídek měsíční zdražení činí 9 Kč.
Čas na odstoupení od smlouvy běží do 20. února
Energetický zákon umožňuje každému, komu nevoní zvýšení cen dodavatelem, odejít jinam bez jakýchkoli sankcí. Nezáleží na typu smlouvy (na dobu určitou či neurčitou), možnost odchodu se nabízí všem. Stačí dodržet lhůty pro odstoupení od smlouvy z důvodu zdražení. Zákon zná sice dvě, ale téměř vždy si energetická firma pohlídá, aby klienti mohli využít jen tu kratší.
Když dodavatel s předstihem 30 dní před plánovanou změnou odběrateli adresně oznámí zvýšení cen spolu s jeho právy na odstoupení, zákazník musí stihnout zaslat „rozlučkový dopis“ do 10 dnů před účinností změn. Kdyby oznámení o změně obchodník s energiemi „prošvihl“, zákazník se může k odchodu odhodlat až do 3 měsíců po cenové změně.
ČEZ jako matador na energetickém trhu s velkou pravděpodobností neopomněl oznámení o chystaných cenových kotrmelcích. Jeho zákazníci proto dostali čas na rozmyšlenou do 20. února. Nejpozději do tohoto dne mohou zaslat odstoupení od smlouvy kvůli zvýšení ceny a najít si výhodnějšího dodavatele.