Při každém letu mi stoupá adrenalin v krvi, říká dronař, který létal s Phantomem v Asii
Programátor Pavel se toulal po Indonésii, Srí Lance i Thajsku s dronem DJI Phantom 3. Drona se nakonec rozhodl zbavit, ale už pokukuje po dalším. Co mu na Phantomovi nevyhovovalo a který model si plánuje pořídit nyní? Kde se na něj kvůli létání s dronem snesl hněv tamějších mnichů? Jaké létající stroje by doporučil začátečníkům? To všechno nám prozradil cestovatel a bloger, jenž si říká Digitramp.
Úvodní fotografie: vyhlídka Hang Mua poblíž města Ninh Binh v severním Vietnamu, zdroj: Archív Pavla Szabo
Pavel Szabo z Ostravy pracuje na volné noze a zároveň na cestách po Asii zažívá největší dobrodružství svého života, o kterém pravidelně informuje na svém blogu Digitramp. Několik měsíců při toulkách po světě mu dělal společnost i dron DJI Phantom 3.
Jejich cesty se ale rozešly. V rozhovoru s digitálním dobrodruhem se dovíte, kde se mu s dronem létalo nejlépe, a ve které zemi ho naopak kvůli ovládání bezpilotního letounu naháněli hlídači i naštvaní mnichové.
Na jak dlouho jste se rozhodl odcestovat do Asie a proč?
Do Asie jsem se rozhodl odjet na celou zimu, protože zima v Česku je pro mne každoročně obdobím plným negativ. Chladné dny, málo světla, málo energie, šedivé prostředí.
Jsem programátor webových stránek na volné noze a tato práce mi dovoluje pracovat odkudkoliv na světě. Je tedy jedno, jestli pracují v domácí kanceláří v pochmurném kraji Ostravy nebo na terase penzionu v Thajsku s výhledem do džungle.
Nyní jsem na cestě čtvrtý měsíc a nacházím se zrovna v severním Vietnamu. Mezitím jsem projel thajské tropické ostrovy, starodávnou Kambodžu a chystám se do Indonésie. Tam mám v plánu prozkoumat Jávu a ostrov bohů, Bali. Místo přežívání zimy v Česku tak zažívám největší dobrodružství mého života.
Kdy jste začal s létáním s drony a co Vás k tomu vedlo?
S letáním s dronem jsem začal na jaře roku 2017. Za to, že jsem se zamiloval do leteckých snímků mohl tak trochu fotograf a kameraman Yann Arthus-Bertrand, který natočil film Home, kde zachytil fascinující záběry naší planety z helikoptéry a balónu.
Já, jako obyčejný fotograf, jsem ale neměl možnost takové záběry udělat. To se ale změnilo po příchodu nové technologie dronů.
Ve kterých zemích jste s dronem už létal?
Začal jsem samozřejmě doma. Následoval měsíční pobyt na Bali, kde jsem měl možnost natáčet úžasné záběry. Mezi něž patří letání nad kráterem sopky Mount Agung, která se dokonce nedávno probudila a je aktivní. Možná jsem rozčílil tehdy bájného draka zvukem dronu. Dále jsem pokračoval točením tropických ostrovů v Thajsku.
Zajímavé natáčení bylo i na Srí Lance. Tam se mi ale v polovině cesty porouchal jeden z droních motorů a tak moje natáčení skončilo. Po opravě dronu jsem pak natáčel ještě v horách na Slovensku.
Kde se Vám to zdálo nejlehčí z hlediska regulace letu?
Překvapivě doma. Přece jenom se pohybujete na domácí půdě a v případě nějakých problému pochopíte, co se děje, můžete se obhájit či vyjednávat. To je v případě problémů v cizině daleko náročnější.
Dostal jste se někde kvůli létání s dronem do problémů? Můžete je popsat?
Na Bali bylo několik problémů při létání dronem nad posvátnými místy. Několikrát mne místní hlídači napomenuli a v jednom případě chtěli dokonce zaplatit přemrštěný poplatek za to, že mohu v točení pokračovat. Vyjednával jsem tedy o snížení poplatku, ale nakonec neustoupili a já taky ne. Tak jsem musel odejít.
Na Srí Lance mne dokonce ochranka jednoho z buddhistických chrámů na místě Mihintale odvedla až k hlavnímu mnichovi, který mě drsně pokáral a chtěl mne poslat k městskému soudu. Měl jsem opravdu strach. Vůbec si nedovedu představit, jak bych se obhajoval někde v Asii o své vině nebo nevině. Nakonec mě tehdy mnichové pustili.
Anketa
Objevily se kvůli dronu nějaké komplikace u letištních kontrol nebo na hraničních přechodech?
Komplikace přímo ne, ale mnohokrát mi speciálně kontrolovali příruční zavazadlo s dronem. V dnešní době je převoz dronů tak běžný, že ani nemrkli okem a prošel jsem bez problémů dál.
Jaký dron jste na cestách používal a jak jste s tímto modelem byl spokojený?
Nerad investují peníze do věcí, kde si nejsem jistý, zda mě budou bavit. Volil jsem tedy na tehdejší dobu zlatou střední cestu - DJI Phantom 3 Standard. Na dronu mi ale vadilo od začátku několik problémů. Špatná stabilita, špatný dosah a výpadky či krátkodobé poruchy.
Proč jste se nakonec rozhodl tohoto dronu zbavit?
Důvodů bylo několik:
- Velká zodpovědnost - dron se několikrát choval nepředvídatelně a mohl jsem způsobit nehodu.
- Nejasné právo - V mnoha zemích je právo ohledně lítání s dronem nejasné a několikrát mě naháněli nejrůznější hlídači. Jde například o již zmíněnou Indonésii a Srí Lanku. Na internetu se člověk informace sice dozví, ale lidé na místě pravidla neznají, což vás může dostat do problémů.
- Zdlouhavá úprava videa - jedno 4minutové video jsem tvořil přes 40 hodin. Je to dřina a je to časově opravdu velmi náročné. Výsledek je ale nádherný.
- Špatná přenositelnost - jelikož jsem plánoval už v minulém roce půlroční cestu Asii, věděl jsem, že dron při tolika přeletech s sebou tahat nebudu.
- Nástup nových lepších dronů - nakonec jsem dron prodal v době, kdy prodatelný ještě byl. Teď už bych jej za solidní cenu zřejmě neprodal.
Bylo těžké najít kupce pro již použitý starší dron?
Zájemců bylo hodně, ale vyjednávali se mnou o ještě nižší ceně. Nakonec se ozval známý známého a dron koupil. Dron jsem mu před koupí ukázal a vysvětlil základy lítání.
Znáte nějaké weby, kde se dají již použité drony koupit?
Nezajímal jsem se o to, ale asi bych využil služeb Aukra nebo Bazosu. Navíc na facebooku jsou velké komunity dronařů, takže bych se zřejmě poptal přímo v těchto skupinách.
Nyní přemýšlíte o pořízení nového dronu? Které modely zvažujete a proč?
Zvažují malé drony značky DJI. Loni jsem chtěl koupit model Spark, ale nakonec po zhlédnutí několika recenzí jsem od koupě odstoupil. Působil totiž na mnohé recenzenty spíše jako hračka.
Taky uvažuji o bytelném a kvalitním Mavicu, ale ten mi přijde už dost drahý. Přece jenom se jedná o přístroj, který může kdykoliv spadnout a finanční ztráta může být veliká. Nyní na mě působí sympatickým dojmem nový model Mavic Air. Pokud nevyjde do mého návratu z Asie novější model, zřejmě si jej zakoupím.
Vzpomenete si na nějaké konkrétní místo, kde jste zalitoval, že dron nemáte s sebou kvůli úchvatným záběrům?
Včera jsem se vrátil z úžasného třídenního okruhu severním Vietnamem na motorce a trasa začíná v městě Ha Giang. Krajina zdejších hor byla naprosto neskutečná. Není se čemu divit, že jsem litoval každou minutu.
Stalo se vám někdy, že jste dron „naboural“ nebo trochu poničil?
Ano. Když jsem dron koupil, chtěl jsem ho ukázat kamarádům v centru města na náměstí. Po vzlétnutí do vzduchu jsem ale začal mít problémy se signálem a dron začal být neovladatelným.
Mohly za to všechny ty Wi-Fi signály z okolních budov. Nakonec jsem přistál, ale bylo to těsné. Mohl jsem klidně někomu vletěl do okna. Nyní už vím, že to byla hloupost a ve městech už bych nikdy nelétal.
Jaké podmínky pro létání s drony máme České republice a na Slovensku?
V obou zemích je problém s tím, že zákony nejdou s dobou. Existuje problematický zákon o leteckých pracích. Většina lidí ale lítá pro zábavu a dron se stává takovým lítacím fotoaparátem. Zákon je ale v tomhle přísný.
Pokud byste chtěli například prodat video z dronu, může Vám hrozit pokuta až několik miliónů. Když ale prodáte video, které jste pořídili při jízdě na lanovce, pokuta Vám samozřejmě nehrozí. Finální video z obou případů je ale stejné. Zákon by se v tomhle měl určitě upravit.
Na druhou stranu chápu nutnost regulace. Dnes je dron tak dostupný, že je mohou rodiče koupit například svým dětem a ty pak mohou lítat nezodpovědně a mohou dokonce někoho zranit.
Co byste doporučil jako takový „dron pro začátečníky“, který chce někdo využít na tvorbu videí a fotek?
Asi bych doporučil značku DJI a koupil zlatý střed, tedy Mavic Air.
Myslíte si, že se dají najít i některé modely naprosto nevhodné pro začátečníky?
Pro začátečníky budou nevhodné levné drony za pár tisíc, které nemají tak dokonalé podpůrné systémy pro stabilitu dronu.
Překvapilo vás něco, když jste dron začínal používat? Měl jste před jeho pořízením nějaké mylné představy, které se později nenaplnily?
Na úplném začátku mě překvapil systém GPS navigace, který vlastně naviguje dron za Vás podle toho, který směrem chcete letět. S tím souvisí manuální režim, který po vypnutí GPS navigace, udělá z vašeho dronu poměrně náročně ovladatelný stroj.
Já neměl nikdy tolik odvahy, abych se naučil dron ovládat manuálně. Ostatním začátečníkům bych to ale rozhodně doporučil. Samozřejmě bezpečně, někde na velké louce za městem.
Nejvíce mě ale překvapily pocity, když lítáte. Máte v rukách zařízení, které je svým způsobem nebezpečné a máte v rukách velkou zodpovědnost. Při každém letu mi tedy stoupl adrenalin v krvi. Radost, strach, ale i další pocity ve mně vyvolaly něco nového. Něco, co bych bez dronu zřejmě nikdy nezažil a za to jsem moc rád.