Konečně klid! S brýlemi pro digitální detox uvidíte všechno kromě obrazovek
Televizní obrazovky a jiné displeje na nás dnes působí především ve městech snad na každém kroku. Myslíte si, že je ani nevnímáte, ale vaše podvědomí sleduje úplně všechno. Lidská mysl je v současnosti trvale přetěžována nekonečnými podněty. Jak si odpočinout? Speciální brýle přináší řešení. Když si je nasadíte, bude to vypadat, jako že jsou obrazovky vypnuté. Geniální!
Zdroj: ivan.cash, Foto: kickstarter.com
V médiích už vynález nazvali jako brýle pro digitální detox, magické brýle nebo jako Ad-Blocker pro opravdový život. Málokdo si v této souvislosti nevybaví kultovní film Oni žijí! z roku 1988, ve kterém mohl hlavní hrdina právě pomocí brýlí překonat mimozemskou manipulaci reality a vidět skutečný svět.
Brýle jdou na Kickstarteru na dračku
„IRL“ brýle (In Real Life) se ucházely o přízeň veřejnosti na Kickstarteru. Výsledek kampaně rychle předčil všechna očekávání. Pomocí bezmála dvou tisíc přispěvatelů byla minimální částka potřebná pro realizaci projektu překonána více než pětinásobně. Brýle fungují nejen proti dotěrným obrazovkám, ale současně také jako běžné sluneční brýle s UV ochranou. Vývoj brýlí prošel přes několik prototypů až do současné retro podoby, která evokuje styl 80. a 90. let.
Za projektem stojí známý umělec a filmař Ivan Cash, který se svojí prací snaží inspirovat druhé k přímé mezilidské komunikaci a prožívání skutečného života namísto toho virtuálního. Podařilo se mu například přimět tisíce lidí, aby se vzájemně kreslili podle svých profilových fotek na Facebooku. Další tisíce nadšenců pak na jeho podnět zasedli k ručnímu přepsání svých emailů do podoby papírových dopisů.
Zatím neumí blokovat všechny displeje
IRL brýle blokují LCD/LED obrazovky prostřednictvím horizontálně polarizované optiky, která při správném natočení blokuje světlo vyzařované obrazovkami. Pro pozorovatele pak tyto přístroje vypadají jako vypnuté. Zatím se ale jedná o beta verzi produktu. Aktuální typ brýlí tak dokáže zablokovat většinu televizí a některé počítače. Brýle zatím bohužel nedokážou skrýt displeje smartphonů a problém mají také s digitálními billboardy.