Technologie

5G síť v České republice. Kde a na jakých zařízeních může fungovat?

Spojení prostřednictvím mobilního telefonu bere většina z nás jako samozřejmost. O fungování této technologie má ale mnoho uživatelů jen základní znalosti. V civilizovaném světě existuje všudypřítomná mobilní síť, která nám nabízí možnost připojení téměř odkudkoli. Technologie se ale stále zlepšují a mají vyšší nároky, proto se musí mobilní síť přizpůsobovat novinkám. Stejně tak je tomu i v současné situaci, kdy je v České republice zahájen provoz mobilní sítě 5G.

5G síť v České republice. Kde a na jakých zařízeních může fungovat?
5G síť v České republice. Kde a na jakých zařízeních může fungovat?

Co je to mobilní síť

Telefonní zařízení spolu mohou komunikovat prostřednictvím rádiových vln. Jedná se tak o bezdrátovou formu spojení, která se pojmenovává písmenem „G“, jenž označuje anglické slovo „generation“. Zkratka 5G tedy označuje pátou generaci mobilní sítě. Na její předchůdce a přesné parametry se můžete podívat v tabulce níže. 

Nyní je v provozu převážně mobilní síť 4G LTE, která zatím odpovídá nárokům současných zařízení. Přichází ale doba, kdy internet nepoužívají jen chytré mobilní telefony nebo tablety, ale například také automobily, které mají zcela jiné požadavky. 

5G síť se dokáže přizpůsobit různým zařízením.

Pátá generace mobilní sítě se proto snaží vyhovět všem. 4G LTE začala pokrývat území České republiky v roce 2012. V současné chvíli aktivně využívá naplno síť 5G Jižní Korea, která tento typ vynalezla, ale pozadu již nejsou ani evropské země, jako je Německo a Česká republika. 

Porovnání rychlosti internetového připojení různých mobilních sítí

Typ sítě

Maximální rychlost stahování

Maximální rychlost nahrávání

2G (GSM)

14, 4 Kbits/s

14, 4 Kbits/s

G (GPRS)

53, 6 Kbits/s

26, 8 Kbits/s

E (EDGE)

217, 6 Kbits/s

108, 8 Kbits/s

3G (UMTS)

384 Kbits/s

128 Kbits/s

H (HSPA)

7, 2 Mbits/s

3, 6 Mbits/s

H+ (HSPA+) Release 6

14, 4 Mbits/s

5, 76 Mbits/s

H+ (HSPA+) Release 7

21, 1 Mbits/s

11, 5 Mbits/s

H+ (HSPA+) Release 8

42, 2 Mbits/s

11, 5 Mbits/s

H+ (HSPA+) Release 9

84, 4 Mbits/s

11, 5 Mbits/s

H+ (HSPA+) Release 10

168 Mbits/s

23 Mbits/s

4G (LTE)

100 Mbits/s

50 Mbits/s

4G (LTE-A)

1 Gbits/s

500 Mbits/s

5G

20 Gbits/s

10 Gbits/s

Zdroj: www.srovnanioperatoru.cz

Jaké novinky přináší mobilní síť 5G

Nejprve bylo nutné vyřešit frekvenci pro novou mobilní síť. Evropská unie schválila pásmo 24,25-27,5 GHz, na což později reagoval opatřeními i Český telekomunikační úřad

Přenosová rychlost by se měla zvýšit díky novému typu sítě až na 20 Gbits/s. Jestliže využíváte mobilní telefon jen k základním úkonům a chytrým zařízením se vyhýbáte, možná rozdíl ani nezaregistrujete. Společnosti jako je Apple nebo Google ale nabízejí spoustu online produktů a služeb, jako je například streamování her, videí a dalších souborů, které mají vyšší nároky. Dokonce i kvalita videí se posunula k rozlišení 4K, v takovém případě je nutné, aby zařízení v krátkém okamžiku stahovalo množství dat.

Alexander Graham Bell vynalezl telefon, protože chtěl pomoct sluchově postiženým

Rozhodující jsou také různé požadavky zařízení. Zatímco mobilní telefon vyžaduje například stahování dat a práci s nimi, chytrý automobil nebo domácí spotřebiče si vystačí jen s adekvátně rychlou odezvou. Právě proto je 5G síť navržena tak, aby každému z těchto produktů nabízela odpovídající řešení. 

Aktualizaci sítě ocení také hráči online her. Jelikož se bude obraz streamovaných her jen přenášet na obrazovku uživatele. Není třeba, aby jeho zařízení splňovalo náročné požadavky na výkon nebo grafiku. Všechny operace budou prováděny na vzdáleném serveru a hráčům tak bude stačit jednoduché vybavení a připojení k internetu, kde budou navíc v kontaktu s tisíci nebo i miliony dalších hráčů. 

Decentralizace a network slicing neboli dělení sítě

Kromě komunikace skrze operátora bude také možné využívat přímého kontaktu mezi zařízeními. Tím se zvýší rychlost přenosu dat. 

Zmíněná síť přichází také s řešením, které vytváří podsítě. Ty budou mít různé parametry a podle toho se k nim budou zařízení připojovat. 

5G dokáže nabídnout rychlejší přenos dat.

Plány v roce 2019

V předchozím roce proběhly první testy 5G připojení v České republice. Prvním operátorem bylo O2 a následoval jej Vodafone, jednalo se ale zatím jen o experimenty. Český telekomunikační úřad v tomto roce také naplánoval, že vyhlásí aukci kmitočtů pro tuto síť. 

Města jako Bílina, Plzeň nebo Karlovy vary byly vybrány k otestování funkce sítě. Nešlo však o poskytnutí sítě pro běžné obyvatelstvo. Službu využívalo město pro odesílání informací z kamerového systému. 

Posun v roce 2020

Výrobci elektroniky zareagovali na předchozí rok aktivně. Chytrá zařízení začali navrhovat tak, aby měla možnost připojení k 5G síti. Nejedná se jen o mobilní telefony, ale také tablety, laptopy a další chytrá zařízení. Radovali se však z nového připojení předčasně, jelikož se budování nové technologie značně zpomalilo vlivem kontroverzní kauzy, která se týkala aukce. Podle názorů některých odborníků, jako je ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, upřednostňovala aukce jen některé operátory.

Volání bez telefonního sluchátka? Chytrý náramek Sgnl ví, jak na to

Na mapu kompletního pokrytí a nejvhodnější volby operátora podle vaší oblasti se můžete podívat na stránkách Českého telekomunikačního úřadu

Český telekomunikační úřad vydal v tomto roce také tiskovou zprávu, která se vyjadřovala k plánování. V červnu roku 2020 začal mobilní síť pro běžné využití nabízet operátor o2. Službu si může dopřát každý, jehož zařízení bude vybaveno možností k připojení k 5G síti. V srpnu téhož roku se připojila společnost T-mobile a byla obnovena aukce pro rozdělení rádiových kmitočtů. V říjnu se stal poskytovatelem sítě 5G pro veřejnost také Vodafone. Do budoucna, konkrétně v roce 2021 se také plánuje vypnutí pomalejší mobilní sítě 3G.