5 zajímavostí o Gretě Thunbergové
Greta Thunberg plní média hlavně v souvislosti se svými počiny, které se týkají ochrany klimatu. Přečtěte si fakta z jiného soudku, která jste o ní možná nevěděli.
Jméno mladé švédské aktivistky Grety Thunberg v dnešní době pravidelně plní první stránky médií a její tvář můžete vidět v televizi snad ještě častěji než reklamu. Někteří ji označují za Johanku z Arku klimatické změny, jiní, jako třeba známý moderátor Jeremy Clarkson, zase tvrdí, že Greta je jen rozmazlený spratek. Ať už se řadíte k jejím podporovatelům, stejně jako Prince Harry a Barack Obama, nebo souhlasíte více s názory Jeremyho Clarksona, přečtěte si zajímavá fakta, která vám Gretu představí z druhé stránky.
1) Gretina rodina je často obviňována, že těží z její popularity
Chcete-li si udělat objektivní názor na příběh Grety, určitě se vyplatí začít u její rodiny. I když Greta na první pohled vypadá jako obyčejná mladá teenagerka, která se na první stránky médií dostala téměř z ulice (přesněji řečeno z blízkého okolí švédského parlamentu, kde v srpnu 2018 stávkovala), ve skutečnosti její rodina patří k těm prominentnějším. Její otec je nejen herec a scénárista, ale také poměrně úspěšný manažer, který zastupujem mimo jiné Gretinu matku, operní pěvkyni Malenu Ernman.
Právě tak by se dalo vysvětlit, proč na sebe Greta dokázala strhnout pozornost světových lídrů. Podle některých kritiků jí k tomu dopomohli právě vlivní rodiče, kteří jsou nyní často obviňováni, že Gretu k exibicím navádějí a že se snaží vypočítavě pracovat na její slávě. Navíc se poukazuje také na spojení rodiny s jistou švédskou PR firmou.
Tyto domněnky její rodiče ještě posílili sepsáním knihy Scény ze srdce, která pojednává o Gretiných psychických poruchách. Někteří proto považují výstupy mladé aktivistky jen za kampaň, která má za úkol zvednou prodejnost. To však Gretina matka popírá a dokonce slíbila, že veškeré výtěžky z prodeje knih poputují na ochranu klimatu nebo pro děti se zvláštními potřebami.
2) Greta je známá pro svůj Aspergerův syndrom, není to však jediná porucha, kterou trpí
Greta se netají tím, že trpí Aspergerovým syndromem, což je porucha, která patří do autistického spektra. Lidé s tímto syndromem mívají problémy porozumět základním pravidlům sociální interakce, s navazováním vztahů s druhými lidmi i s chápáním mimoslovní komunikace. Greta však svou poruchu vnímá spíše jako dar, díky kterému dokáže věci vidět z jiné perspektivy. Zároveň jde také o hlavní příčinou její často kritizované emocionality a dramatičnosti. Nepřiměřená mimika a neobvyklá gesta tak nemusí být vyjádřením vzteklosti či nekontrolovatelné zlosti, jak jí vytýkají její odpůrci, ale může jít o celkem běžný projev jejích psychických problémů.
Mimo často omílaného Aspergera má totiž Greta podle médií problémy také s depresemi, OCD nebo selektivním mutismem, což je porucha, kvůli které v určitých situacích nebo s určitými lidmi pacienti nedokáží mluvit. Sama Greta však říká, že díky ní mluví jen, když je to potřeba – a v souvislosti se změnami klimatu to podle ní nutné rozhodně je.
Z depresí, které Gretu trápily už od 11 let, ji podle jejího otce dostal až boj za klima a stávky, kterým se začala věnovat. Do té doby prý odmítala jíst (což zapříčinilo její rychlou ztrátu váhy o 10 kilo za 2 měsíce) a chodit do školy. Nyní je však mnohem spokojenější.
3) Greta má mladší sestru Beatu, která celým kolotočem kolem klimatu trpí ještě více
To, že Greta si za své veřejné výstupy vysloužila mnoho posměchu a kritiky, není žádným tajemstvím. Podle jejího okolí to však nese překvapivě dobře. Sám její otec se nechal slyšet, že je překvapen, s jakou lehkostí umí kritiku zvládat. Sama Greta říká, že je to částečně dáno tím, že hodně cestuje a je poměrně těžké setkat se s ní osobně. To však neplatí pro její mladší sestru Beatu, která je pro Gretiny odpůrce velmi snadným terčem. Beata tak musí čelit výhrůžkám, šikaně a obtěžování. Jak už se ale stává v této rodině pomalu zvykem, i z této nepříjemné situace umí vytěžit maximum. Pro někoho tak možná nebude překvapením, že Beata se stala hlavní tváří k marketingové kampani knihy „Příručka pro superhrdiny“, která se zabývá právě šikanou. Mimo to má také slušně našlápnuto ve stopách své matky, která jí pomáhá rozvíjet začínající pěveckou kariéru.
4) V USA vznikla její podobizna obrovských rozměrů
Podporu Gretě lidé vyjadřují různě. Andres Petreselli, streetartový umělec z Argentiny, ji například zvěčnil na zdi jednoho z domů v San Francisku. Celý projekt byl financován neziskovou organizací OneAtmosphere.org, která by chtěla vytvořit umělecká díla spojené s ekologickými aktivisty. Umělec doufá, že díky malbě si lidé uvědomí, že o planetu je nutné se starat. Většina lidí prý na obří obraz Gretina obličeje reaguje pozitivně, na internetu se však najdou i rýpalové, kteří se baví tím, že prý jako by Putinovi z oka vypadla. Podobnost je podle nich hlavně v široké čelisti a pronikavých modrých očích.
5) Gretiny hlášky se po internetu šíří rychlostí světla
Dosah Grety na internetu je opravdu velký. I přesto, že nemá svůj oficiální web, s fanoušky komunikuje prostřednictvím účtů na sociálních sítích, konkrétně na Facebooku (@gretathunbergsweden), Instagramu (@gretathunberg) a Twitteru (@gretathunberg). Její výroky se k vám však dostanou, i když ji vůbec nesledujete. Většinou se o to postarají média a nebo tvůrci takzvaných meme obrázků, pro které je Greta oblíbeným cílem. Její výrok "How dare you!" a ošklivý pohled na americkou hlavu státu byl do formy vtipného obrázku zpracován nespočetněkrát.