Aktuality

Odstartoval 12. ročník E.ON Energy Globe. I letos ocení nejlepší ekologické projekty

Již 12. ročník soutěže E.ON Energy Globe i letos ocení nejlepší ekologické a energeticky úsporné projekty. O prestižní cenu bude možné soutěžit v šesti kategoriích – Produkt, Obec, Firma, Stavba, Vzdělání a Nápad. Nově navíc budou oceněny také projekty a nápady s pozitivním vlivem na čistotu ovzduší. Přečtěte si, jaké odměny čekají na vítěze a seznamte se s úspěšnými projekty z minulých ročníků.

Odstartoval 12. ročník E.ON Energy Globe. I letos ocení nejlepší ekologické projekty
Odstartoval 12. ročník E.ON Energy Globe. I letos ocení nejlepší ekologické projekty

Energy Globe letos ocení nápady, které zlepší kvalitu ovzduší

Do soutěže se stejně jako každý rok mohou zapojit nejen lidé, ale také firmy či dokonce celé obce. Přihlášky si mohou posílat až do 15. března 2020. Již realizované projekty budou soutěžit v kategoriích Produkt, Obec, Firma, Stavba a Vzdělání, pro projekty, které jsou zatím pouze ve fázi myšlenky, je pak určena kategorie Nápad. Novinkou tohoto ročníku je speciální ocenění projektů, které řeší čistotu našeho ovzduší.

„Čisté ovzduší má přímý vliv na naše zdraví i kvalitu života. Proto jsme se rozhodli mu věnovat větší pozornost. Po zkušenostech z minulých ročníků věříme, že se mezi existujícími projekty nebo novými nápady najde takový, kterému soutěž pomůže k rychlejšímu růstu.“

- Vladimíra Glaserová, koordinátorka soutěže E.ON Energy Globe

Trendem je recyklace a upcyklace, říká koordinátorka soutěže E.ON Energy Globe

Partnerem tohoto zvláštního ocenění bude síť coworkingových pracovišť Impact Hub, která pomůže nejen s výběrem nejlepšího projektu, ale poskytne také ocenění – vítěze zapojí do akceleračního programu v hodnotě 300 000 Kč.

Neméně zajímavá odměna čeká i na celkového vítěze. Mimo hodnotné ceny od partnerů soutěže se nejlepší projekt může těšit také na představení široké veřejnosti a marketingovou podporu. Třešničkou na dortu pak je možnost probojovat se až do světového finále Energy Globe Award.

O vítězích soutěže bude z velké části rozhodovat odborná porota, v níž zasednou zástupci Akademie věd ČR a Karlovy univerzity v Praze. Jejím hlavním úkolem bude výběr dvou nejlepších projektů z každé kategorie. O tom, kdo v jednotlivých kategoriích vyhraje, pak rozhodne široká veřejnost, která bude moci pro vybrané projekty hlasovat na webu soutěže. Výjimkou je pouze výběr celkového vítěze celého ročníku a volba nejlepší myšlenky v kategorii Nápad. Zde se znovu dostane ke slovu odborná porota, která určí, kdo si ocenění zaslouží nejvíce.

Z minulých ročníků Energy Globe

Energy Globe za dobu své existence přilákal 2 100 projektů

Výhra v soutěži E.ON Energy Globe je nejvýznamnější a nejprestižnější ekologické ocenění, které může v Česku projekt týkající se životního prostředí a úspor energií dostat. Jde o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou na našem území již od roku 2008 pořádá právě E.ON. Nejde v ní však jen o ocenění zajímavých projektů a inovativních nápadů. Energy Globe je také o inspiraci – ukazuje, že řešení problémů v oblasti ekologie existuje a často není ani tak komplikované, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Které z 2 100 projektů, které soutěží prošly, zásadně ovlivnily životy obyvatel České Republiky?

Iniciativa Ukliďme Česko probudila zájem stovek tisíc lidí

Ukliďme Česko je úklidová akce s jasným cílem – zlikvidovat nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek na území celé České Republiky. I když počet členů organizačního týmu není velký, iniciativa skvěle funguje díky dobrovolníkům z řad široké veřejnosti. Ti si mohou na interaktivní mapě úklidů vybrat skupinku, se kterou do boje proti nepořádku vyrazí, případně mají možnost úklid zorganizovat v místě, které si sami určí.

Pro rok 2020 byl jako hlavní jarní úklidový den stanoven termín 4. dubna 2020, podzimní úklid se pak bude konat 19. září 2020. Pokud se budete chtít zapojit, termínů se ale rozhodně striktně držet nemusíte. Je zcela běžné, že hlavně školy, které se do projektu pouštějí, uklízejí přes týden.

Ekologické programy pro děti.

Ekologické programy TEREZA každoročně vedou k zodpovědnosti vůči životnímu prostředí přes 90 000 dětí

TEREZA vytváří vzdělávací programy a materiály pro učitele a rodiče, kteří chtějí vést děti ke zdravému přístupu k životnímu prostředí. Spolupracuje s více než 800 školami, 6 000 pedagogy a dalším tisícovkám rodičům radí, jak s dětmi trávit smysluplně čas venku. Základními hodnotami TEREZY jsou životní prostředí a vzdělání, které se prolínají ve všech programech. Dlouhodobý program Les ve škole například vede učitele k tomu, aby žáky vzdělávali přímo v terénu, a to pomocí pozorování a prožitků. Program zároveň pomáhá vytvářet osobní vztah ke zvířatům, rostlinám i lesu jako celku.

Aplikace Nesnězeno.cz je nejlepším ekologickým projektem v Česku

Nesnězeno zachraňuje porce jídla, které v restauraci nenajdou svého strávníka

Na závěr si připomeňme loňského vítěze soutěže. Chytrá aplikace Nesnězeno bojuje s plýtváním jídla v restauracích, kavárnách či cukrárnách. Často se totiž stává, že v těchto gastronomických zařízeních před koncem otevírací doby zbydou nějaké porce navíc, které s odchodem posledního zákazníka skončí v koši. To je nepříjemné nejen pro provozovatele podniku, ale také pro životní prostředí, které vyhazováním jídla trpí více, než by se na první pohled mohlo zdát. Potravinářský průmysl totiž patří mezi odvětví s nejvyšším množstvím vypouštěných emisí CO2. V poslední době se sice mluví hlavně o náročnosti produkce masa, především hovězího, pravdou však je, že velmi náročná na výrobu může být i obyčejná čokoláda.

Výhru z E.ON Energy Globe využijeme jako záchranku dobrot, říká Michaela Gregorová

Jak tedy plýtvání zamezit? Nesnězeno řeší problém jednoduše – podnikům umožňuje zbylé porce rozprodat se slevou prostřednictvím mobilní aplikace. Díky tomu nemusí jídla vyhazovat, což znamená, že použité suroviny a vykonaná práce nepřijdou vniveč. Pro zákazníky pak využívání aplikace znamená možnost najíst se za výhodnou cenu a zároveň třeba také vyzkoušet nové podniky či jídla.

Mobilní aplikace Nesnězeno, vítěz minulého ročníku Energy Globe.

Za zmínku však rozhodně stojí i další projekty. Přečtěte si o malých bojovnících za ochranu včel, takzvané Včelí stráži, a nebo zjistěte víc o projektu reFork, který bojuje proti všudypřítomným plastům. Kompletní přehlídku zajímavých nápadů z minulých ročníků pak najdete přímo na stránkách Energy Globe.