Vládní strop elektřiny a plynu přehledně: Jak vás chrání?
Vládní strop na energie začal platit od 1. 1. 2023. Ptáte se, jak se projeví ve vašem vyúčtování a jaká pak bude cena elektřiny pro vaši domácnost? Na tuto i mnohem více otázek vám odpovíme v našem článku
Jak se vyznat ve změnách cen elektřiny
V průběhu posledních dvou let došlo k velkému zdražování energií nejen pro firmy, ale hlavně pro domácnosti. Do ceny se promítá velké množství faktorů. V roce 2021 to bylo dosažení maximální ceny emisních povolenek, zvýšená poptávka po energiích vlivem opadnutí koronavirové pandemie a restart průmyslové výroby, ale především krach energetické společnosti Bohemia Energy. Proto se velké množství obyvatel ocitlo v režimu dodavatele poslední instance a museli tak odebírat energie za momentální cenu na trhu. Výsledkem byly takové extrémy jako cena silové elektřiny, která vysoko přesahovala 4 000 Kč za MWh. Kvůli tomu měsíční zálohy několikanásobně vzrostly. V současnosti cenu ovlivňuje úplná přeměna evropského trhu, který se snaží oprostit od ruského plynu. Jeho dodávky byly postupně přerušovány ze strany Ruska, až plyn přestal proudit úplně.
Zjistěte aktuální ceny u dodavatelů
Dnes už je situace mnohem lepší, ceny jsou nižší a stabilnější, navíc začal platit vládní strop na energie. Samotní dodavatelé energií se také pustili do zlevňování a další snížení cen se ještě v průběhu roku dá očekávat.
Jak cenu snižují jednotliví dotavatelé elektřiny:
- E.ON (všechny nezafixovné ceníky, které jsou nad vládním stropem a roční fixované ceníky nad vládním stropem; cena za dodávky elektřiny v distribuční sazbě D 02d Klasik je 5 743 Kč/MWh, tedy o 307 Kč méně, než je vládní strop).
- Innogy (prozatím zlevňuje ceny plynu pro končící fixace a zákazníky s produktem Standard)
- ČEZ (týká se všech se smlouvou na dobu neurčitou a zákazníků s tříletou fixací; klesání cen bude postupné, zejména u plynu je první rok na úrovni vládního stropu, druhý rok klesné o více jak 16 % a třetí rok o 40 %).
Podíváme se na nejčastější otázky, které se týkají vládního stropu, abyste mohli zjistit, jak moc a energie ušetříte.
Co je to vládní strop na energie?
Jde o maximální možnou výši, kterou zaplatíte za distribuci 1 kWh silové elekřiny. Tuto výši určil stát. Cena za silovou elektřinu vám bude snížena automaticky. Jak se to promítne do vašich měsíčních záloh, o tom vás bude informovat váš dodavatel energie. Díky tomu nebudete za elektřinu platit více, i kdyby se ceny na trhu pohybovaly ještě výše, než dnes. K ceně jen musíte připočíst regulovanou část ceny, kterou pro dané distribuční území určuje Energetický regulační úřad, nikoliv dodavatel energie.
- Strop na elektřinu tvoří maximálně 6,05 Kč s DPH za 1 kWh elekřiny. S distribuční sazbou domácnost zaplatí dohromady 8 - 9,5 Kč za 1 kWh.
- Strop na plyn tvoří maximálně 3,02 Kč s DPH za 1 kWh. S distribuční sazbou domácnost zaplatí dohromady zhruba 3,1 za 1 kWh.
Jak se strop projeví ve vašem vyúčtování?
Díky zastropovaným cenám energie můžete ročně ušetřit i několik desítek tisíc korun. Zatímco ceny mohou na trhu kolísat, vládní strop garantuje, že zůstanou na svých limitech minimálně do konce roku 2023. Vyúčtování dodavatel elektřiny provádí jednou ročně, kdy lze také očekávat odečet elektroměrů. Většinou jde o jarní období. Vyúčtování tedy bude zahrnovat spotřebu, cenu elektřiny, ale už i zastropovanou cenu. Přeplatek nebo nedoplatek vám bude vypočítán s ohledem na to, jak vysoké jste měsíčně platili zálohy. Novou cenu se dozvíte z ceníku dodavatele. Může na něm být cena vyšší, ale zároveň je u ní uvedena informace, že platí státní strop.
Zálohy vám dodavatel na základě vládního stropu upraví automaticky, takže nemusíte vůbec o nic žádat.
Jak je to s fixací ceny?
Pokud řešíte novou smlouvu s dodavatelem, možná je čas uvažovat nad tím, zda by pro vás byla výhodná fixace. Je totiž možné, že ceny v průběhu roku ještě výrazně klesnou. Na druhou stranu někteří dodavatlé nabízí při fixaci na několik let garanci postupnéhoklesání ceny až o několik desítek procent. Proto je důležité si provnat jednotlivé nabídky, které už nyní nabízí energie za nižší cenu, než je vládní strop.
Za kolik se prodává elektřina na trhu?
Za poslední rok byla průměrná cena elektřiny 5 948 Kč za 1 MWh. Na přelomu ledna a února 2023 to bylo naopak průměrně 3 663 Kč, což je o 2 285 Kč méně. Ceny na denní trhu prudce klesly hlavně v prosinci 2022 a lednu 2023. A to je právě důvod, proč mohou dodavatelé nabízet energie pod současným zastropováním. Pro větší představu přinášíme průměrné ceny ve vybraných měsících:
- Únor 2022 (3 785 Kč)
- Březen 2022 (6 259 Kč)
- Srpen 2022 (11 707 Kč)
- Říjen 2022 (4 125 Kč)
- Prosinec 2022 (6 096 Kč)
- Leden 2023 (3 228 Kč)
Zdroj: SpotMarketIndex.cz
Kde si můžu porovnat ceny energií?
Ceny energií klesají pod vládní strop a většina dodavatelů nabízí nové ceníky. Pokud chcete zjistit, kolik můžete ušetřit, využijte online srovnávač na portálu elektřina.cz. V něm stačí zadat několik údajů, jako jje kraj, ve kterém bydlíte, od koho elektřinu dosud odebíráte a pro jaký typ obydlí. Do úspory je pak potřeba zahrnout buď orientační výpočet a nebo výpočet podle vaší faktury od dodavatele energie. K tomu musíte znát sazbu, typ odběrného místa, roční spotřebu ve vysokém tarifu, typ jističe, název dodavatele a na jakou dobu máte sjednanou smlouvu.
Pak se vám objeví seznam dodovatelů, název jejich produktu, roční úspora oproti ceně u vašeho současného dodavatele a celková roční cena. U jednotlivých nabídek si můžete také rozkliknout podrobnější porovnání s vaším momentálním produktem.