Uhelné elektrárny ročně zabijí 7600 obyvatel Evropy, tvrdí Greenpeace
Elektřina vyrobená spalováním hnědého uhlí způsobuje vážná zdravotní rizika. Z výsledků za rok 2016 vyplývá, že pouhých deset společností je v Evropě odpovědných za dvě třetiny zdravotních komplikací. Největším zdrojem znečištění je západní oblast Německa Severní Porýní-Vestfálsko. V okolí čtyř velkých hnědouhelných elektráren společnosti RWE tam žije 46 milionů lidí. Česká republika na tom bohužel není o moc lépe.
Pouhých 91 uhelných společností mělo v roce 2016 na svědomí 7 600 předčasných úmrtí, 3 320 nových případů bronchitidy, 137 tisíc astmatických záchvatů a až 22 miliard eur v nákladech na zdravotní péči. Uvedla to ekologická organizace Greenpeace. Řídila se pravidly Světové zdravotnické organizace, která se věnuje vyhodnocování zdravotních dopadů znečištěného ovzduší.
„Zástupci uhelné lobby znevěrohodňují naše data. Tak se jich ptáme, jaká data máte vy? A tím debata obvykle končí. Sami totiž žádná čísla nemají.“
- Janek Rovenský pro Elektřina.cz, ekologická organizace Greenpeace
Cena elektřiny dotovaná lidským zdravím
Studie Poslední nádech spočítala, že uhelné společnosti jsou odpovědné za významné náklady na zdravotní péči pro evropské státy. Jejich emise způsobily podle vědeckých odhadů 5 820 hospitalizací a přes dva miliony ztracených pracovních dnů. Náklady na zdravotní péči tak dosahují v průměru zhruba stejné výše jako samotná cena elektřiny. Například RWE způsobuje externí zdravotní náklady ve výši 48 eur/MWh, zatímco elektřinu prodává v Německu za 50 eur/MWh.
České firmy v první pětce
Mezi největší znečišťovatele patří i česká společnost ČEZ. V žebříčku Greenpeace obsadila čtvrté místo, ale česká stopa vede ještě o dvě příčky výš. Německá firma EPH, vlastněná Čechem Danielem Křetínským, se nachází těsně za absolutním vítězem německou RWE. Uhelné společnosti našeho západního souseda obsadily celkově čtyři místa v první desítce. RWE a EPH doplňuje na pátém místě Uniper a na osmém STEAG. Do první desítky se vešly i tři polské energetické společnosti PGE, ENEA a ZE PAK. O zbylé dvě příčky se dělí španělská Endesa a bulharská BEH.
Nejhorší výsledky se týkají především německé RWE. Podle výpočtů Greenpeace způsobuje 65 % veškerých škod na zdraví obyvatel čtyři hnědouhelné elektrárny v Severním Porýní-Vestfálsku. Ve vzdálenosti 200 kilometrů od těchto elektráren žije více než 46 milionů lidí a všichni trpí v důsledku toho sníženou kvalitou ovzduší.