Světlo a teplo domova: Jak snížit jejich náklady, aniž byste přišli o své pohodlí?
Poradíme vám jak si zařídit svůj dům či byt tak, abyste se vyhnuli zbytečným tepelným ztrátám a neutráceli za osvětlení více, než musíte. Na většinu změn nebudete potřebovat ani korunu, protože se dá ušetřit i takovými maličkostmi jako je správné větrání.
Výběr levného dodavatele elektřiny anebo pořízení pořádně tlustého svetru pro každého člena vaší rodiny nemusí být jedinou možností, jak snížit výdaje na vytápění či osvětlení domácnosti. Než uhodí tuhá zima, vyzkoušejte některé naše tipy, jak předejít ztrátám tepla a energie. Začneme s těmi, které se nijak neprojeví na tloušťce vaší peněženky.
Venku zima jako na Sibiři a doma jedou radiátory na plné obrátky? Pro efektivní vytápění by měl teplý vzduch volně proudit po pokoji, proto odstraňte záclony nebo i kusy nábytku, které topná tělesa zakrývají.
Ideální teploty v domě: obývák 20 °C, ložnice a kuchyň 18 °C, chodby 15 °C
Každý má rád jinak vyhřáté místnosti. Milovníky „domácí sauny“ možná přesvědčí ubrat na teplotě, když se dozví, že snížením pokojové teploty o 1 °C ušetříte zhruba o 6 % energie na vytápění. V našich zeměpisných šířkách se ideální teplota v obývacím pokoji pohybuje v rozmezí 19 až 20 °C, zatímco v jiných částech domu může být klidně nižší. Vyplatí se také snižovat teplotu při odchodu z domu nebo na noc.
Větrejte rychle a intenzivně
Nechcete sice přijít o drahocenné teplo, ale nepatrně otevřené okno na větrání vám zrovna dvakrát nepomůže. Doporučuje se totiž větrat krátce a nejlépe široce otevřenými okny, protože díky rychlé výměně vzduchy nestihnou vychladnout stěny a zároveň se tak více brání vzniku plísní. Mírné ztrátě tepla zabráníte také, když přes noc zatáhnete okenní rolety a závěsy, protože tímto způsobem neuniká tolik tepla.
Nákup reflexních či izolačních fólií vás nezruinuje
Některé rady na zamezení zbytečným tepelným ztrátám už vás něco málo budou stát. I tak jejich efekt na úspoře tepla výrazně převáží počáteční náklady. Reflexní fólie může stát přes sto i několik stovek korun. Když ji umístíte za radiátor, odrazí zpátky do místnosti většinu tepelného záření, které by se jinak ztratilo. Nejvíce se její efekt projeví v nezateplených panelácích.
Pokud vlastníte stará okna, a na jejich výměnu jste si ještě nenašetřili, můžete omezit ztrátu tepla aspoň použitím izolačních fólií. Metr čtvereční vyjde zhruba na pět set korun. Nezapomeňte také na dotace, které je možné na zateplení domu získat.
7 tipů jak snížit výdaje za osvětlení
- Klasické žárovky vyměňte za úsporné. Obyčejná žárovka promění pouze 9 % energie na světlo, zbytek se transformuje do tepelné energie. Nahrazení žárovky spořivkou se vyplatí, pokud svítíte aspoň hodinu denně.
- Centrální osvětlení nahraďte bodovými světly
- Do prostorů s častým zapínáním a vypínáním světel (např. společné chodby) nainstalujte vypínač citlivý na pohyb.
- Zhasínejte světlo. Není pravda, že rozsvěcení spotřebovává příliš energie. Pokud odcházíte na déle než 5 minut, zhasněte
- Pravidelně stírejte prach ze svítidel
- Všímejte si při nákupu svítidla energetické třídy. Nejúspornější druhy osvětlení mají energetickou třídu A, na opačném konci spektra najdete klasické žárovky se třídami E nebo G.
- Pohlídejte si směřování světla. Vodorovné osvětlení směřující vzhůru je základní chybou. Světlo má rovnoměrně dopadat na plochu, kterou chceme osvětlit.