Aktuality

Švédsko a Rakousko zavřely poslední uhelné elektrárny

Na konci dubna byl ve Švédsku a v Rakousku ukončen provoz posledních uhelných elektráren. Obě země se tak jako jedny z prvních v Evropě vzdaly závislosti na tomto tradičním fosilním palivu. Blíží se podobný okamžik i v České republice?

Švédsko a Rakousko zavřely poslední uhelné elektrárny
Švédsko a Rakousko zavřely poslední uhelné elektrárny

Poslední uhelná elektrárna ve Švédsku ukončila provoz dříve, než se plánovalo

Poslední švédskou uhelnou elektrárnou v provozu byla elektrárna Värtaverket ve východní části Stockholmu. První ze dvou tamních elektráren zavřela již před poslední zimou, nicméně druhá z nich měla ještě sloužit jako energetická rezerva. S úplným odstoupením od uhlí se v zemi počítalo v roce 2022. Vzhledem k mírné zimě a daňovým úpravám se provozovatel elektrárny společnost Stockholm Exergi AB rozhodla, že provoz ukončí již nyní. Firma se chce zaměřit na klimaticky neutrální řešení při získávání energie. Elektrárna Värtaverket byla v provozu od roku 1989.

Ředitel společnosti Stockholm Exergi AB Anders Egelrud poukázal na to, že švédské hlavní město bylo před zhruba 30 lety zcela závislé na fosilních palivech. V současné době je Stockholm na dobré cestě k tomu, aby do deseti let byla veškerá energie buď produkována z obnovitelných zdrojů nebo zrecyklovaná.

Kdy Česko skončí se spalováním uhlí?

Rakousko uzavřelo poslední uhelnou elektrárnu jen pár dní před Švédskem

Švédsko není jedinou evropskou zemí, která se vzdala závislosti na uhlí. Již v roce 2016 byl ukončen provoz uhelných elektráren v Belgii a jen o pár dní dříve než ve Švédsku, rovněž v dubnu tohoto roku, byla uzavřena poslední uhelná elektrárna v Rakousku. Naši jižní sousedé odstavili během posledních 15 let všechny uhelné elektrárny na svém území. Tou poslední byla elektrárna Mellach u Štýrského Hradce. Vybudována byla mezi lety 1983–1986 a s výkonem 240 MW elektřiny a 230 MW tepla dodávala energii do širokého okolí města.

Uhelná elektrárna

Elektrárna má zatím zůstat k dispozici jako záložní zdroj, nicméně upravený pro spalování zemního plynu. V Rakousku aktuálně funguje 12 plynových a ropných elektráren. Do roku 2030 by rakouská vláda chtěla ukončit užívání všech fosilních paliv pro výrobu energie a soustředit se výhradně na obnovitelné zdroje.

Ostatní státy by měly brzy následovat

Další evropské země by Belgii, Rakousko a Švédsko měly v dohledné době následovat. Tento postup souvisí s Pařížskou dohodou o změně klimatu, kterou členské státy EU podepsaly. Přihlásily se v ní do roku 2030 ke snížení emisí skleníkových plynů o nejméně 40 % ve srovnání s rokem 1990. Do roku 2025 by se měly uhelné elektrárny uzavřít i ve Velké Británii, Francii, Portugalsku, Itálii nebo například v Irsku. Německo, kde mají uhelné elektrárny tradičně velký význam, stanovilo definitivní ústup od uhlí na rok 2038.

Uhelné elektrárny znečišťují ovzduší.

Uhlí je bráno jako velmi znečišťující fosilní palivo, které je hlavním zdrojem emisí skleníkových plynů. V důsledku působení uhelných elektráren dochází ke změnám klimatu. V rámci Evropské unie spaluje nejvíce uhlí pro výrobu energie Německo. Druhým největším znečišťovatelem je Polsko, na třetím místě následuje Česká republika.

Německý energetický trh se transformuje. Změny zasahují i Česko

V rámci jednotlivých subjektů poškozuje evropské ovzduší nejvíce hnědouhelná elektrárna Belchatów. Ta stojí zhruba za pětinou výroby elektřiny v Polsku a v loňském roce vypustila do ovzduší 32,7 milionu tun oxidu uhličitého. V první desítce největších znečišťovatelů v EU je hned osm hnědouhelných zdrojů a jedna černouhelná elektrárna. Jediným subjektem jiného charakteru v první desítce je letecká nízkonákladová společnost Ryanair.

Deset největších znečišťovatelů ovzduší v EU

 

Subjekt

Země

Emise CO2 v milionech tun

1.

Belchatów

Polsko

38,2

2.

Neurath

Německo

32,2

3.

Niederaussem

Německo

25,9

4.

Janschwalde

Německo

22,8

5.

Weisweiler

Německo

16,8

6.

Schwarze Pumpe

Německo

12,4

7.

Lippendorf

Německo

11,7

8.

Maritsa Iztok

Bulharsko

10,5

9.

Boxberg Werk IV

Německo

10,2

10.

Ryanair

Irsko

9,9

 

Jak je na tom Česká republika?

V České republice zatím žádný konkrétní termín, do kdy by měly být zavřené uhelné elektrárny, stanoven nebyl. Uhlí patří k nejdůležitějším tuzemským zdrojům – zajišťuje zhruba polovinu celkové výroby elektřiny. Nicméně nejen v souladu s Pařížskou dohodou, ale také s evropskou politikou Green Deal, která směřuje k uhlíkové neutralitě, by se tento stav v ČR měl brzy začít měnit.

Co je to zelená elektřina a proč byste ji měli chtít?

Otázkou je, do jaké míry budou čeští představitelé těmto změnám nakloněni. Téměř okamžitě po vypuknutí pandemie koronaviru se vládní politici začali proti environmentálním tématům ostře vymezovat. Předseda vlády Andrej Babiš mimo jiné prohlásil, že Evropa by v současné době měla zapomenout na Green Deal. V podobném duchu se vyjadřoval i ministr průmyslu a obchodu, vicepremiér Karel Havlíček. Ten vyzýval k tomu, aby evropské peníze určené na podporu Green Dealu byla realokovány na podporu ekonomik po pandemii koronaviru.