Test LED žárovek: Které výrobky určené pro domácnosti zářily, nebo zklamaly?
Co vyplynulo z nedávného testování necelé čtyřicítky světelných LED zdrojů různých značek? Čtvrtina zkoumaných produktů neměla správně uvedené parametry nebo nesplňovala některé požadavky kladené evropským nařízením o ekodesignu. Podívejte se, které značky v testu obstály a které naopak propadly na celé čáře, ať si zbytečně nekupujete drahé krámy se špatnými svítivými vlastnostmi.
Zatímco Bohu stačilo, aby řekl: „Budiž světlo“, průměrný spotřebitel má o dost složitější situaci než stvořitel světa podle křesťanů. Náročné rozhodování, jaký výrobek si koupit pro osvětlení domácnosti z široké nabídky LED žárovek, se nám pokusili ulehčit vědci z švédského Technického výzkumného institutu, toulouské Paul Sabatier University a testovací laboratoře ve Vídni. V roce 2014 podrobili přísným zkouškám v laboratořích 19 druhů LED žárovek a 19 modelů směrových světelných zdrojů LED (tzv. LED spoty).
LED
(anglická zkratka Light-Emitting Diode – dioda emitující světlo) je polovodičová elektronická součástka, která vyzařuje světlo, případně infračervené nebo ultrafialové záření. Synonymy jsou světelná dioda, svítivá dioda, ojediněle svítivka. Slangově se nazývá ledka.
Testy byly zaměřeny na ověření základních údajů, které výrobci uvádějí na balení: především světelného toku, příkonu, teploty chromatičnosti (barevný tón světla) a barevného podání. Co se jim povedlo zjistit?
Které výrobky nepatří do lampy ale do koše?
Několik LED světel úplně propadlo v laboratorním testování, protože parametry uvedené na balení produktů neodpovídaly naměřeným hodnotám o více než 10 %. U LED žárovek neuspěly výrobky od této čtveřice značek: Animec, Luxram, Onlux a Smile Light.
Mezi spotovými LED zdroji zklamala dokonce necelá třetina výrobků. Konkrétně šlo o produkty značek Leno LED, Luxinia LED (oba zkoumané vzorky s jinou velikostí patice), Silver Electronics, Maxell a IMMAX. Nicméně z vzorků, které v testech zklamaly, najdeme v českých obchodech pouze jednu značku. Jedná se o spotová světla od výrobce Maxell.
Nejčastěji se objevovaly problémy jako příliš nízký světelný tok oproti hodnotě uvedené na obalu výrobcem, velmi špatné barevné podání anebo nestejný barevný tón světelných zdrojů stejného modelu.Některé výrobky navíc vykázaly příliš nízký účiník, který může způsobovat problémy v napájecí síti. Učiník vyjadřuje, jak velkou část zdánlivého výkonu přeměňuje obvod na činný výkon, tj. na součet užitečného výkonu a ztrát.
Řekni mi vědče, řekni, které žárovky září ze všech nejjasněji
Celkově velmi dobré výsledky získaly LED světelné zdroje od této čtveřice výrobců Osram, Panasonic, Verbatim a Ledon. Dobré výsledky zaznamenala rovněž obnovená česká značka Tesla. Problémy se tedy nejvíce vyskytovaly u některých relativně nových a spíše neznámých značek, které se ve všech zemích EU vyskytují stále častěji.
Jak dopadly výsledky LED světel v minulém roce?
Podobný test probíhal i v roce 2013. Do vědeckých laboratoří se dostalo 24 druhů LED žárovek a 16 spotových světel. Vynikající výsledky mezi LED žárovkami získaly v minulém roce výrobky od značky Philips a Ledon. Z produktů dostupných na českém trhu dostala nejhorší hodnocení jen značka MegaMan. Mezi spotovými LED světly zvítězily stejné dvě značky jako u LED žárovek; Philips a Ledon. Úplně nejhorší výsledky získala pouze spotová světla, která nebyla nabízena v českých obchodech s elektronikou.