7 mýtů o LED světlech: Patří k celosvětovému spiknutí nebo vydrží na věky
Jedna babka povídala, že podpora LED světel a zákaz obyčejných žárovek je součástí spiknutí výrobců osvětlení a vlád po celém světě. Taky říkala, že pod září z LED žárovek špatně rostou květiny. Vlastně ty ledky ani pořádně nesvítí, za pár týdnů začnou poblikávat a vůbec ty LED světelné krámy používají jen kriminálníci pro svícení v pěstírnách marihuany. Znáte nejrozšířenější mýty o LED žárovkách?
Téměř každá změna ze zaběhnutých kolejích vyvolává v lidech bouřlivé reakce a často se setkává s nepochopením a vlnou kritiky od nejrůznějších „odborníků“. V 70. letech minulého století, kdy byly informační technologie ještě v plenkách, dívali se různí kritici na osobní počítače jako na něco, co se stane maximálně koníčkem pro pár nadšených kutilů. V osmdesátých letech zase zlí jazykové tvrdili, že mobilní telefon potřebují jenom finanční magnáti typu Gordona Gekka. V roce 2002, tedy dva roky před spuštěním Facebooku, zase předpovídali pád internetu.
Jaké smyšlenky a polopravdy kolují o poslední technologické novince v oblasti osvětlení?
1. mýtus: S LED světly na věčné časy a nikdy jinak
Ani ledky nevydrží na věčné časy. Světelné zdroje LED mohou svítit i 50 tisíc hodin a více, zatímco jejich světelný tok klesne na 70 % původní hodnoty. To se ještě považuje za přijatelný pokles jasu světla pro běžné svícení. Pokud by svítily 24 hodin denně, vydržely by šest let, což je mnohokrát více než obyčejné žárovky a dvakrát více než úsporné zářivky s dlouhou životností.
2. mýtus: Celosvětové spiknutí zosnovali podplacení poslanci a výrobci světel
Zákony likvidující prodej obyčejných žárovek prý podepsali poslanci podplacení velkými firmami, které vyrábějí osvětlení.
Kdyby tomu tak bylo, museli by mít pořádný balík peněz, protože „legislativa na přání“ proti slavnému vynálezu, kterým se rád chlubil Edison, musela stát pořádný balík peněz. Podobnou zákonnou úpravu na postupné potlačení klasických žárovek totiž přijali ve Spojených státech amerických, Číně, Austrálii, zemích Evropské unie, Švýcarsku, Izraeli, Brazílii, Kanadě, Rusku, na Kubě… a tak dále. Z pochopitelných důvodů pozadu zůstávají hlavně africké státy.
3. mýtus: LED žárovky svítí bledě, modře a zakrátko blikají
První LED žárovky měly různé vady na kráse. Dnes už je můžeme i stmívat (aspoň některé typy) nebo volit různé odstíny. Pokud nejde o čínské šunty z dovozu, ani blikání by nemělo být problém. Pokud se blikání přece jenom objeví, stačí do elektrického obvodu přidat aspoň jednu obyčejnou nebo úspornou žárovku, která vytvoří chybějící odpor, a blikání přestane.
Pokud vám nestačí ani tyto argumenty, podívejte se, jaká světla používají pro svá zařízení výrobci automobilů, televizí, veřejného osvětlení nebo průmyslových přístrojů. Pokud by se LED světla nevyplatila a měla špatné vlastnosti, velké firmy by jimi „neprznily“ své výrobky.
4. mýtus: Pod LED osvětlením rostliny ani pšenka nekvete
Uvadla vám další chudinka rostlinka, ale nedokážete si přiznat, že je to kvůli tomu, že jste o ní málo pečovali? Než se pustíte do obviňování špatného světla z LED zdroje, připomeňme si známá fakta. Rostlinám prospívá, když můžete volit intenzitu i barevné spektrum světla. Vyhovuje jim fialová, namodralá i červená barva. Fialový až modrý odstín odpovídá vlnové délku 400 až 520 nanometrů (nm), zatímco rudá barva má vlnovou délku v rozpětí 620 až 700 nm.
Klasické LED čipy svítí s vlnovými délkami v rozmezí 400 až 760 nm. Takže jde o správný výběr LED zdroje, který se bude hodit pro vaši květinu. Až vám uhyne další zelená chuděra, sveďte to třeba na souseda, který ji poctivě nezalévat, když jste byli zrovna na dovolené.
5. mýtus: LED žárovky nevydávají žádné světlo
Je pravda, že z LED žárovek neodchází žádné sálavé teplo. Nicméně i z LED světel musí unikat vodivá tepelná energie. To je důvodem, proč některá LED světla mají zabudovanou tepelnou jímku, která přináší vyšší energetickou účinnost.
6. mýtus: LED světelné zdroje jsou příliš drahé
Když zajdete do obchodu s elektronikou, ceny mluví jasně ve prospěch kompaktních zářivek, případně obyčejných žárovek určených pro průmyslové užití. Pořizovací náklady jsou ale jen jednou složkou celkových nákladů na domácí osvětlení. Když přidáme do rovnice i provozní náklady (spotřebu elektřiny žárovkami a případné opakované nákupy) vyjde nám zcela jiný výsledek. Při srovnání celkových nákladů na různé zdrojů světla během 10 let vyšly nejlépe právě LED žárovky.
Celkové náklady při svícení 1000 hodin každý rok vyšly u LED světel na 730 Kč, u kompaktních zářivek 785 Kč a s halogenovými žárovkami na 2 265 Kč. Data byla zpracována v rámci výzkumu pro projekt Premium Light.
7. mýtus: Ledka s výkonem 3 watty svítí jasně než s 1 wattem
U klasických žárovek jsme mohli jednoznačně říct, že z 100wattové žárovky „vykřešeme“ jasnější světlo než z méně silné 60wattovky. Ve světě ledek ale nic není takové, jak se zdá. Jednoduchou matematiku na LED světelné zdroje nemůžeme aplikovat, protože často jde o svítivá zařízení z různých materiálů a proto i odlišných vlastností. Standardní žárovka svítí do všech směrů stejně, to pro LED světla nemusí platit.
Například tam, kde vám ve stolní lampičce dříve stačilo 60wattová žárovka, může vložit i ledku s nižším výkonem ve wattech, ale dostanete stejně dostatečné světlo pro čtení knih. S menší spotřebou energie ve wattech totiž LED žárovka vytvoří stejný, anebo vyšší světelný tok v lumenech, který určuje, jak dobře si posvítíte.