Spotřeba elektřiny v krajích: Kde jí v domácnostech odeberou nejvíc a proč?
Rodina ze středních Čech spotřebuje dvakrát víc elektrické energie než domácnost v Moravskoslezském kraji. Nejde o to, že by v okolí Prahy rádi plýtvali energií a na severu Moravy zase šetřili každou korunu. Obrovské rozdíly ve spotřebě elektřiny napříč republikou způsobují hlavně různé zdroje vytápění, míra plynofikace regionu a podíl malých obcí v kraji.
Nejvíce elektřiny na obyvatele zhltnou odběratelé ve Středočeském, Jihočeském, Královehradeckém a Libereckém kraji. Co má tato čtveřice společného? Zdejší lidé nepatří ani mezi odpůrce šetřivých zářivek, ani mezi vyznavače vysokých pokojových teplot jako v saunách. Spojuje je nízký podíl bytů a domů, kam je zaveden plyn. V Jihočeském kraji má plyn necelých 42 % domácností a ve zbylých třech krajích nepřesahuje tento podíl 55 %. Na opačném konci spektra se pohybují obyvatelé severu a jihu Moravy. V Moravskoslezském a Jihomoravském kraji spotřebují s přehledem nejméně elektřiny na osobu. Plyn putuje do potrubí více než 80 % domácností v obou koutech Moravy.
Čím nejčastěji topíme? Vede plyn. Dřevo předstihlo elektřinu
Největší koláč ze spotřeby elektřiny u domácností ukousne vytápění a ohřev vody, pokud pro topení nepoužíváme jiný zdroj energie. Elektřina poskytuje teplo pouze 7,3 % českých domácností. Nad celorepublikový průměr se vyšvihnou jen naše čtyři známé kraje. Ve Středočeském kraji se vytápění elektřinou těší největší oblibě, využívá ho necelých 12 % zdejších domácností.
Elektřinou se topí více v malých obcích
Zatímco dálkové vytápění zabezpečované centrálně vzdálenou teplárnou nebo elektrárnou najdeme hlavně na sídlištích větších měst, elektřinou vytápějí své domovy lidé žijící spíš v menších obcích. Nejčastěji elektrickou energií topí v sídlech s počtem obyvatel do 2000. Když se rozjedeme právě do Středočeského nebo Jihočeského kraje, navštívíme mnoho vesnic a malých obcí, zatímco když budeme hledat světla velkoměst, budeme muset cestovat do jiných krajů naší republiky.