Vídeň je podle Smart City indexu nejchytřejší město na světě. Evropa ale zaostává za Asií
Pokud v ČR něco zařizujete, často se nevyhnete zdlouhavému obíhání úřadů kvůli různým povolením, potvrzením a jiným veselým papírům. Byrokracie se od doby, kdy Kafka napsal knihu Zámek, sice trochu zlepšila, ale k virtuálnímu úřadu, kde spoustu záležitostí vyřeší občan jednoduše online, máme daleko. Ve Vídni to ale funguje. Proč rakouská metropole opět zvítězila ve světovém Smart City indexu?
Úvodní fotografie: Vídeň láká na návštěvy historických památek, ale připravuje se na budoucnost v digitálním světě. Foto: Pixabay
Mezinárodní poradenská firma Roland Berger se sídlem v Mnichově hodnotila světová města podle strategie a implementace v oblasti smart city projektů již v roce 2017.
Mezi 87 metropolemi se na první příčce umístila Vídeň, následovaná americkým Chicagem a asijským Singapurem.
Vídeň se drží na špici
V aktuálním žebříčku Smart City Strategy Index 2019 všem opět vypálili rybník Rakušané. Po nich se nejvíce smart městem mohou chlubit obyvatelé Londýna a menšího města St. Albert v kanadské provincii Alberta na západě země.
Do první patnáctky se z Evropy dostal ještě Birmingham (7. místo) a Paříž (10. místo).
Smart projekty měst frčí nejvíce v Číně
Mezi kontinenty ale vyhrává s přehledem Asie. Na prvních 15 příčkách najdeme 8 asijských měst, z toho 5 patří Číně. Mezi nejlepší se z Asie dostal také korejský Soul, indické Dávanagere a městský stát Singapur.
Také průměrné skóre na základě souhrnného bodování všech 12 hlavních a 21 vedlejších kritérií mají nejvyšší asijská města. Letos žebříček srovnával 153 obcí po celém světě. Každá z nich musela mít zpracovanou oficiální Smart City strategii. Z České republiky se do srovnání dostalo pouze Brno. Jihomoravská metropole obsadila některou z pozic ve středu žebříčku. Více nám analytici z Roland Berger nesdělili, jelikož celý seznam s pořadím všech měst totiž nikde nezveřejňují.
Podrobné vysvětlení jednotlivých kritérií lze najít přímo v analýze společnosti Roland Berger. Pro představu ale zmíníme, že žebříček kladně hodnotil například aplikaci inteligetních systémů pro řízení dopravy či spotřeby energie v budovách, otevřenost a dostupnost dat z radnic, možnost řešit návštěvy úřadů či doktorů online apod.
Smart city strategie, nebo jen cár papíru?
Rakouská metropole podle autorů Smart City Strategy Indexu 2019 zvítězila, protože město kromě integrovaného řešení pro oblasti jako mobilita, životní prostředí či online dostupnost většiny dat z radnice pro občany vytvořila nejen strategii, ale všechny smart projekty neustále monitoruje a vyhodnocuje jejich pokrok směrem k jasně definovaným cílům.
Analytici z Roland Berger totiž zdůraznili, že mnoho měst nějakou strategii pro smart technologie sice sepsalo, ale v realitě není jasné, kdo je zodpovědný za její naplnění a vyhodnocování splněných cílů také často úplně schází. Ve Vídni všechny projekty z této oblasti koordinuje agentura Smart City Agency.
V kvalitě života poráží Vídeň celý svět již 10 let
Někomu se možná může zdát, že v České republice nemusíme kopírovat všechny moderní trendy jen, aby naše města získala líbivou nálepku smart city, protože pro běžného obyvatele se toho zase tolik nezmění, když někde radnice postaví třeba pár chytrých laviček.
Jenže právě prakticky navržené smart city projekty mnoha obyvatelům usnadňují život. Chytrá aplikace třeba dokáže predikovat úroveň znečištění ve městě, aby se maminka mohla rozhodnout, kdy bude nejlepší vyjet s malým dítětem v kočárku na procházku. Dostupnost reálných dat o dopravní situaci i její predikce zase výrazně ulehčuje plánování dne lidem dojíždějícím do práce. Podobných příkladů se dá najít bezpočet.
Možná není náhoda, že Vídeň, která opětovně zvítězila ve Smart City Strategy Indexu, také pravidelně kraluje různým žebříčkům, jež srovnávají úroveň kvality života v městech po celém světě. Hodnocení měst podle kvality života prováděné konzultační společností Mercer totiž Vídeň suverénně vyhrává již deset let v řadě za sebou.