Konec scrollování, jak jej znáte? Rolovací tablet připomíná starodávný papyrus
U dlouhých seznamů nebo textů si již naši dávní předkové vypomáhali rolováním papíru či jiných popsaných materiálů. Bylo to praktičtější a přehlednější. Jak bude taková vychytávka vypadat v 21. století? Jako válcovitý tablet, se kterým můžete scrollovat otáčením bočního kolečka! Telefonování s válcem u ucha zatím vypadá spíše úsměvně, tablet by se ale měl dočkat dalšího zmenšování.
Zdroj: www.static1.squarespace.com.
Výzkumný tým z Human Media Lab působící v rámci kanadské Queen's University v Kingstonu (Ontario) představil první rolovatelný dotykový tablet MagicScroll inspirovaný starověkými svitky. Ohebný displej může být upevněn na válci, ale je možné jej také uvolnit a používat v narovnaném stavu. Otočná kola na koncích umožňují scrollovat a procházet tak zobrazované informace. Pokud bude třeba se zaměřit více na konkrétní obsah, může uživatel rozvinout displej a používat jej běžným způsobem. Zařízení by mělo nabízet běžné funkce, jaké od tabletu očekáváte.
Displej nemusí být plochý
Dle vyjádření výzkumníků bylo hlavním motivem umožnit přirozenější a nepřerušované procházení dlouhých časových os třeba na sociálních sítích nebo nejrůznějších seznamů. Kromě flexibilního displeje disponuje tablet kamerou, která umožňuje uživatelům, aby jej používali jako ovládací zařízení pracující s gesty (podobně jako třeba ovladač Wii Remote pro herní konzole Nintendo), např. pro přijetí hovoru bude stačit přiložit tablet k uchu, pro posunutí obsahu dolů uživatel natočí tablet kolmo k zemi, pohybem vzhůru pak obráceně. Rotační kolečka také umožňují, aby se zařízení v určité situaci mohlo začít samo pohybovat.
Středové válcové těleso, ve kterém jsou zabudované nezbytné počítačové komponenty, výzkumníci vytiskli na 3D tiskárně. Displej (OLED) má pro „rozmotání“ velikost 7,5 palců s rozlišením přesahujícím 2K (konkrétně 2160 x 1920 pixelů). Tablet využívá systém Android.
Výzkumníci teď mají v plánu na prototypu dále pracovat a chtěli by jej do budoucna vylepšit tak, aby bylo možné displej srolovat do velikosti psacího pera, což by výrazně zvýšilo praktičnost celého (v tuto chvíli trošku hamatného) zařízení. Přestože většina analytiků i počítačových novinářů a nadšenců vidí budoucnost tohoto konceptu spíše skepticky, výzkumníci vnímají svůj projekt v širším měřítku. Hlavní je, že prakticky ověřili, že displeje rozhodně nemusí být jen ploché a v budoucnosti by se podle jejich úvah mohlo stát zobrazovací plochou prakticky cokoli.