Technologie

Omotá si vás roztomilý robot Vector kolem prstu? Na Kickstarteru šel na dračku

Křemíkové nebe se nehemží jen kalkulačkami a starými počítači. Trh pohřbil i pěknou řádku domácích robotů, kteří se měli stát novou „součástí rodiny“, ale ani jejich rozkošně naprogramovaný digitální kukuč jim nepomohl. Podaří se startupu Anki prolomit kletbu domácích robotických pomocníků, kteří nepřežijí déle než pár technologických veletrhů? Seznamte se s Vectorem.

Omotá si vás roztomilý robot Vector kolem prstu? Na Kickstarteru šel na dračku
Omotá si vás roztomilý robot Vector kolem prstu? Na Kickstarteru šel na dračku

Úvodní fotografie: Srdce Vectora je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon. Zdroj: Anki

Novinka od sanfranciského startupu jezdí po pásech stejně jako obrněný tank, ale tím veškerá podobnost s násilnými a nepříjemnými věcmi končí. Na výrazech a mimice robota totiž pracovala bývalá animátorská esa z filmových studií Pixar či Dreamworks, která se postarala o to, abyste se při komunikaci s Vectorem cítili předávkováni roztomilostí.

Robotický kamarád pro psy i kočky odmění mazlíčky za aktivitu pamlskem

Roboti s osobností nemají na růžích ustláno

Tým Anki se prozatím soustředil na výrobu technicky pokročilých hraček. Po RC autíčkách následoval robot Cozmo, který se stal nejprodávanější hračkou na internetovém obchodě Amazon v roce 2017 ve Spojených státech, Velké Británii i ve Francii.

robot Cozmo od startupu Anki

Přestože Vector jako by z oka vypadl svému staršímu bratrovi, nemá zaujmout jen děti, ale také dospělé. Jeho tvůrci ho vnímají jako mix mezi robotickým mazlíčkem a chytrým domácím asistentem.

Co dokáže? Autonomně se pohybovat a nespadnout přes okraj povrchu, odpovídat na jednoduché otázky, vyfotit na přání uživatelů selfie, rozpoznávat obličeje a hlasy členů domácnosti, hrát s lidmi karetní hru blackjack (varianta u nás známější hry jednadvacet), spustit časovač a také se sám zajede nabít, když mu pomalu dochází elektřina.

robot Vector a jeho nabíjecí stanice

Podobné zařízení, i když s širší paletou funkcí a vyšší cenou, nadchlo návštěvníky veletrhu CES 2016. Společenský domácí robot Kuri od startupu Mayfield se ale nedávno odebral do křemíkového nebe.

Hoříte zvědavostí objevit nejnovější technologické vychytávky představené na letošním veletrhu CES? Ano, hořím zvědavostí!

Po pár měsících prodeje jeho výrobu zařízla firma Bosch, která v rámci podpory nadějných startupových nápadů projekt financovala. Důvody příliš nepitvala, nicméně Kuri pravděpodobně nepřinášel očekávaný zisk.

domácí robot Kuri

Vector projevuje zvídavost i nadšení

Tým z Anki se rozhodl odlišit nastavením nižší pořizovací ceny a barvitou osobností robota. Zatímco „zesnulý“ Kuri se u nás měl prodávat s cenovkou kolem 22 tisíc Kč, na Kickstarteru lze pořídit Vectora za 199 dolarů (v přepočtu kolem 5 500 Kč včetně DPH). Při klasickém prodeji v obchodech pak půjde koupit za 250 dolarů.

I když se počítá s tím, že funkcionalita robota se bude rozšiřovat s každou aktualizací softwaru, hlavním tahákem se má stát propracovaná povaha Vectora. Robůtek vás nadšeně pozdraví, když se vrátíte domů. Při nečekaném hluku nebo před pádem z okraje stolu se překvapeně zarazí. Když ho pohladíte po hřbetu, díky dotekovému senzoru se zatetelí radostí. Naopak když ho povalíte na bok, bude protestovat.

robot Vector pohybuje šachovými figurkami

Rád objevuje své okolí, protože mu programátoři ze všech vlastností do zdrojového kódu nejsilněji vepsali právě zvědavost.

Roboti, androidi a umělá inteligence: 10 zásadních filmů, které musíte vidět

Hit na Kickstarteru se objeví v prvních domovech v říjnu

Pokud vám Vector stále připadá jen jako mírně pokročilá hračka, vyčkejte na slibované updaty softwaru. Tvůrci robota totiž přemýšlejí o přidání funkcí jako kalendář, bezpečnostní kamera, přijímání různých notifikací, předávání zpráv mezi členy domácnosti a možná i ovládání dalších prvků chytré domácnosti skrze hlasové příkazy pro robota.

Anketa

Kdo vymyslel slovo robot?

Přestože kickstarterová kampaň na výrobu Vectora končí až 9. září, cílovou částku se podařilo nashromáždit během prvních 24 hodin od jejího spuštění. V průběhu října se roztomilý robot dostane také do obchodních regálů, i když zatím pouze v USA, Británii, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu.

Aktualizace článku k 25. 2. 2020

Jak se daří sympatickému robotovi v roce 2020? Společnost Anki, která hračku stvořila, v dubnu 2019 kvůli nedostatku financí zkrachovala. Aktiva zkrachovalé firmy včetně práv k výrobě robotů Vector a Cosmo odkoupil startup Digital Dream Labs. Ten začátkem letošního roku rozjel novou kickstarterovou kampaň na za záchranu Vectora. Zatím se nejedná o obnovu prodeje, ale o vývoj aplikace k ovládání robota, která nebude závislá na externích serverech výrobce. Kdyby se mračna stahovala i nad finančním zdravím Digital Dream Labs, majitelé budou moci sami robota "oživit".

Zdroje: Spectrum IEEE, Kickstarter