Proč máme od nového roku dražší elektřinu
Cena elektrické energie vyskočila tento měsíc po letech stagnace nahoru. Domácnost, která vydala v minulém roce kolem tisícikoruny měsíčně za zálohu se na podobnou částku dostane jenom za cenu velkých úspor. Pravděpodobně si bude muset k tomuto pravidelnému výdaji sto korun připočíst. Jaké jsou hlavní důvody pro letošní zdražení elektřiny?
Nynější stav je kombinací několika faktorů, mezi něž patří vysoké marže prodejců a setrvačnost zákazníků, kteří u nich zůstávají. Jenže to nejsou jediné důvody. V ceně elektřiny se projevil i tlak na postupný útlum sice levnějších, ale zároveň špinavějších zdrojů energie.
Elektřina stejně jako obilí
Elektřina je komodita obchodovatelná na burze stejně jako například ropa či obílí. Tato skutečnost je určujícím faktorem při stanovení její ceny. Pro mnoho zákazníků je to složitý proces (proto se mu budeme na stránkách Elektřina.cz věnovat později obšírněji), ale v tuto chvíli vezměme jako fakt, že cenu elektřiny nestanovuje stát, ale tržní prostředí.
Emisní povolenky
Na jedné straně jsou elektrárny, které se snaží elektřinu prodat co nejdráž a na druhé obchodníci, kteří se naopak snaží ji nakoupit co nejlevněji. A do tohoto čistě podnikatelského segmentu vstupuje ještě obchod s emisními povolenkami.
Elektrárny, továrny a další průmyslové provozy musí platit za nadlimitní produkci skleníkových plynů tzv. emisními povolenkami. Získané prostředky pak národní vlády používají na investice do energetických úspor. Díky emisním povolenkám už téměř deset let běží úspěšný dotační program Zelená úsporám. Podle propočtů, které se objevily na internetu, vychází zvýšení cen elektřiny na domácnost kvůli emisním povolenkám asi o 500 Kč za rok.
Boj s klimatickými změnami ale není jediným důvodem zdražení energie. Velkou roli sehrála i vysoká cena uhlí a postupné odstavení německých jaderných elektráren. Do ceny promluvil i hospodářský boom, který Česko momentálně zažívá.