Od ledna příštího roku si za elektřinu připlatíte o pět procent
Pokud uzavřete od nového roku smlouvu o dodávkách elektřiny podle platných ceníků, připlatíte si v průměru o 5 procent. Spočítal to Energetický regulační úřad, když zaktualizoval data rostoucích cen a zasadil je do potřeb běžné domácnosti.
K zásadnímu nárůstu dochází zejména v té části ceny, které nepodléhá regulaci a stanoví ji dodavatel na základě své obchodní politiky. Tato neregulovaná složka stoupla u sledované rodiny až o 14 %, i z toho je patrný odlišný přístup různých dodavatelů.
Cena stoupá už dva roky
Ceny silové elektřiny na velkoobchodních trzích rostou od poloviny roku 2016. Pocítí to zejména lidé, kterým končí dvouleté či delší smlouvy, ve kterých si ceny zafixovali v dobách levné silové elektřiny na burze, a nyní se rozhodnou ke stejnému kroku. Vzhledem k tržnímu vývoji mohou obdržet nabídku násobně dražší proti té původní.
Co dělat, když dodavatel cenu zvyší?
Důležité je nedělat neuvážená rozhodnutí, zároveň ale nebýt pasivní. Jestli dodavatel zvyšuje cenu plynu nebo elektřiny, měl byl své zákazníky informovat nejpozději do 30 dnů před nabytím účinnosti oznamovaných změn. Přitom platí, že odstoupit může bez jakýchkoliv sankcí, i kdyby šlo o smlouvu na dobu určitou.
Oznámení o změnách musí být adresné, konkrétní a individuální
Pokud by dodavatel pravidla nedodržel, získá spotřebitel tříměsíční lhůtu pro odstoupení od smlouvy bez sankcí ještě poté, co změny začaly platit.
Změnu dodavatele neodkládejte, ale taky si ji dobře rozmyslete
Při správném postupu ušetříte změnou dodavatele i několik tisíc korun ročně. V případě vzorové domácnosti, jak ji spočítal ERÚ, přesahovaly rozdíly v platbách mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou hranici 2 tisíce korun. Stejně jednoduše pokud by zákazník podlehl nepoctivému prodejci, může několik tisíc ročně tratit. Jestli se vám tato změna vyplatí, zjistíte rychle v našem srovnávači.
Při hledání nového dodavatele se držte několika pravidel
Nestačí sledovat jenom samotnou cenu elektřiny za kilowatthodinu. V některých cenících se totiž nově objevil tzv. stálý měsíční plat. Jde o paušální platbu, která je účtována nehledě na spotřebu. Na první pohled může vypadat nenápadně, ale za měsíc spotřebitel zaplatí navíc desetikoruny. V ročním úhrnu jde ale o stokoruny, které zvlášť u domácností s nízkým odběrem mohou celkovou platbu za energii prodražit i o několik desítek procent.
Smlouva na dobu určitou neznamená fixaci ceny. Tato garance musí být ve smlouvě vysloveně ujednána
Dobře si rozmyslete sjednání produktů, které nemají pevné ceníky a jejichž cena se automaticky mění podle vzorce, který zohledňuje pohyby na burze. Takové nabídky jsou určeny zkušeným spotřebitelům, kteří dokážou předvídat vývoj na energetickém trhu a zároveň jsou schopni a ochotni nést riziko prudkých výkyvů. Zvláště důkladně by to měli zvážit lidé uvázáni k produktům tohoto typu, kdy dodavatel požaduje podpis smlouvy na několik let.