Ceny elektřiny rostou. Regulátor trhu varuje před zvýšenou aktivitou šmejdů
Na pražské burze stoupá cena elektřiny s dodáním v roce 2019, proto mnozí dodavatelé mění své ceníky pro domácnosti už nyní. Zdražování energií umožňuje rychlejší změnu „dresu“ energetické firmy, od které odběratel získává elektřinu i plyn. Zároveň ale stupňují nátlak i podomní prodejci a různí šmejdi. Regulátor trhu ERÚ varuje před jejich oblíbenými triky; aukcemi i uzavíráním smluv po telefonu.
Zatímco loni nakupovali dodavatelé na pražské burze PXE koncem roku 1 MWh elektřiny za částku kolem 35 eur, nyní se cena za stejnou porci jiskřivé energie s dodáním v roce 2019 pohybuje kolem 55 eur. Během léta proto zdražily proud svým zákazníkům i velké společnosti jako ČEZ, Bohemia Energy nebo MND.
Vývoj ceny elektřiny na burze PXE k od 17. 9. 2017 až 17. 9. 2018
Rostoucí ceny nahrávají na smeč šmejdům
Zkušenosti Energetického regulačního úřadu ukázaly, že období růstu cen přeje podomním prodejcům energií, telefonickému prodeji nebo třeba aukcím. Tyto formy prodeje patří mezi nejrizikovější způsoby uzavírání smluv v energetice.
Prodejci využívají jednoduchého lákadla, kterým je přirozená motivace spotřebitelů najít lepší cenu, když jim stávající dodavatel zdražuje. Při změnách ceny totiž mohou odběratelé odejít jinam v kratší lhůtě. Stačí zaslat odstoupení od smlouvy do 10 dnů před účinností oznámeného zdražení. Zákon umožňuje spotřebitelům vybruslit ze smlouvy bez sankcí i v případě závazku na dobu určitou.
To, co má spotřebitele chránit, se ale může snadno otočit proti němu samotnému. Řada prodejců spotřebitele tlačí k rychlé změně dodavatele, která nemusí dopadnout podle očekávání.
- Miroslav Rottner, ředitel Odboru právní ochrany spotřebitele ERÚ
Regulátor trhu varuje před 10 falešnými triky
Aby ERÚ lépe připravila spotřebitele na všechny léčky nepoctivých prodejců, sepsala Desatero obrany před šmejdy v energetice. 10 rad zahrnuje i varování před dárky, které jsou zdarma za určitých podmínek (již provařený trik s LED žárovkami), nebo výstrahu před kýmkoli, kdo zaklepe na vaše dveře a představí se jako pracovník ERÚ nebo ČOI (Česká obchodní inspekce). Ani jedna z institucí totiž své zaměstnance domů k odběratelům neposílá.
Hitem nepoctivých prodejců se v poslední době staly aukce
Ačkoliv je podomní prodej v řadě měst a obcí zakázán a před praktikami podomních prodejců jsou lidé pravidelně varováni, stále se najde mnoho těch, kteří jim dveře otevřou. Fenoménem posledních měsíců jsou energetické aukce.
Dávejte vždy pozor na to, co podepisujete. Zprostředkovatelé aukcí často tvrdí, že jde o nezávazný doklad potvrzující jednání o smlouvě nebo návštěvu u vás doma. Podpisem dokumentu však dojde k uzavření smlouvy. Pokud se později rozhodnete smlouvu s vysoutěženým dodavatelem neuzavřít nebo ji zrušit, čeká vás několikatisícová pokuta.
- Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest
Na co nezapomenout, když chcete vycouvat z energetické aukce
Od uzavřené smlouvy lze bezplatně odstoupit do 14 dnů, zároveň je ale vhodné zprostředkovateli odvolat plnou moc, protože jinak ji vzhledem k velmi obecné formulaci může energetická aukční společnost zneužít v rozporu s přáním odběratele.
Srovnejte si aktuální ceny elektřiny v klidu a bez nátlaku
Pokud jste o právu na odstoupení nebyli poučeni a nikdo vám nepředal vzorový formulář na odstoupení, můžete od zprostředkovatelské smlouvy bez sankce odstoupit do 1 roku a 14 dní. Uzavřete-li i smlouvu o dodávkách elektřiny nebo plynu, můžete ji navíc vypovědět bez udání důvodu do 15 dnů od zahájení dodávek.
Zdroje: ERÚ, dTest