Číňané by v roce 2050 mohli vyrábět 86 % elektřiny z obnovitelných zdrojů
V zemi vycházejícího slunce často sluneční paprsky neproniknou hustým smogovým závojem. Lidé v čínských velkoměstech proto vycházejí do ulic jen s rouškou přes obličej. Podle nové studie ale mohou Číňané do roku 2050 zavřít většinu uhelných elektráren, protože obnovitelné zdroje by dokázaly pokrýt 85 % čínské poptávky po elektřině, což odpovídá 60 % celkové energetické spotřeby Číny.
Aktuálně Čína vypouští do ovzduší nejvíce skleníkových plynů na světě. Čínská velkoměsta dusí špinavý vzduch, který obyvatelé dýchají a někdy ho kvůli jeho tmavošedému odstínu dokonce vidí na vlastní oči. Šedesát procent podzemních vod v zemi vycházejícího slunce je znečištěných. Kvůli špinavému ovzduší se v průmyslové oblasti severní Číny zkrátila očekávaná délka o více než pět let.
V hrozivých statistikách by se dalo pokračovat ještě dlouho. Podle Čínského energetického institutu ale i přes smogovou mlhu mohou Číňané zahlédnout světlo na konci tunelu.
Čína v roce 2050 podle vize Energetického institutu
- 60 % čínské energetické spotřeby pokrývají obnovitelní zdroje (OZE)
- Průmyslová odvětví navázaná na OZE přispívají k 6,2 % čínského HDP
- Emise CO₂ poklesly od roku 2010 o 55 % na 3 miliardy tun
- Podíl uhlí na výrobě elektřiny: 7 %
- Podíl OZE na výrobě elektřiny: 86 %
Po dvouletém výzkumu institut nedávno zveřejnil analýzu, podle které by současná uhelná velmoc mohla již v roce 2030 vyrábět 57 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
Slunce a vítr jako páteř čínské energetiky
Do roku 2050 by podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny mohl vyšplhat dokonce na 86 %. Podle závěrů studie by takové řešení bylo technicky i ekonomicky proveditelné. Cenově se varianta s vysokým podílem OZE totiž nijak neliší od scénáře, kdy se Čína prakticky nevzdá uhelných elektráren. Jenže základy čínské energetiky by muselo „otřást“ několik nezbytných změn.
Autoři studie počítají s radikálním útlumem uhelných elektráren. Podíl uhlí na výrobě elektřiny pro Čínu by ze současných 75 % spadl v následujících 35 letech na pouhých 7 %. Prázdné místo po dýmajících komínech by zaplnily hlavně větrné turbíny a solární panely.
Sen o „nádherné Číně“ počítá s rozmachem elektromobility
Dramatický přechod Číny od fosilních zdrojů k zelené energii se také neobejde bez další elektrifikace země, investic do rozvodných sítí, liberalizace energetického trhu a mohutné podpory elektromobilů u čínských řidičů. Studie totiž spoléhá na to, že v roce 2050 bude po čínských silnicích jezdit 86 % vozů na elektrický, hybridní nebo vodíkový pohon.
Bez těchto změn zůstane sen o „nádherné Číně“, kam se vrátí čisté řeky a modrá obloha, jen hromadou bezvýznamných slov na papíře.