Malá spotřeba elektřiny: Kdy je výhodnější přejít k distribuční sazbě D01d?
Nemusíte si házet mincí, abyste se rozhodli, jestli je při malém odběru elektřiny pro vás lepší zvolit distribuční sazbu D01d nebo D02d. Pro jednočlenné až dvoučlenné domácnosti jsme totiž spočítali, při jak velké spotřebě se vyplatí přechod mezi jednotarifovými sazbami.
Pro přidělení jednotarifových distribučních sazeb D01d a D02d nemusíte splňovat žádné speciální požadavky. K přechodu od jedné sazby k druhé stačí pouze vyplnit formulář, který většinou najdete na stránkách svého dodavatele, a poslat ho poštou na jeho adresu, případně zmáčknout enter, pokud jde o elektronický formulář.
Většina zůstává u sazby D02d navzdory možné úspoře s D01d
Kdo pomocí elektrické energie svítí, vaří a nabíjí běžné domácí elektrospotřebiče, má nejčastěji nastavený odběr v sazbě D02d. V průměrném bytě, kde žijí dva až čtyři lidé, to představuje nejlepší možnou variantu, protože platíte nižší cenu za spotřebovanou kilowatthodinu než v sazbě D01d. Měsíční paušální poplatky u regulované platby vás sice vyjdou dráž než u D01d, ale tyto poplatky tvoří pouze malou část celkového účtu za elektřinu, proto není žádný důvod ke změně.
Pokud ale dojde například k časté situaci, kdy se děti odstěhují pryč, a v bytě zůstane jeden rodič nebo spořivá dvojice, je vhodné začít pokukovat po výhodách, které nabízí distribuční sazba D01d. Při malé spotřebě totiž tvoří větší část výdajů za jiskřivou energii právě měsíční paušální poplatky u regulované platby, které jsou v této sazbě nižší.
Při jak nízké spotřebě se vyplatí sazba D01d?
Jak poznáte onen bod zlomu, který rozhodne mezi distribuční sazbou D01d a D02d? Záleží pouze na výši vaší spotřeby. Pokud klesne vaše spotřeba pod určitou hranici, ušetříte, když starou známou D02d vyměníte za neokoukanou D01d. Protože paušální poplatky patří do regulované části ceny elektřiny, kterou stanovuje Energetický regulační úřad jinak v rámci každé ze tří distribuční sítí (ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce), existují také tři různé body zlomu, které indikují správnou chvíli pro změnu jednotarifové sazby. To znamená, že tyto tři hranice jsou naprosto nezávislé na volbě konkrétního dodavatele, jelikož měsíční poplatky u regulovaných plateb stojí u všech stejnou částku.
V distribuční oblasti ČEZ, která zahrnuje většinu republiky, kromě Prahy a jihu Čech a části Moravy, je rozumné přejít na distribuční sazbu D01d, pokud vaše celková roční spotřeba nepřesahuje 1 136 kWh. Čím nižší odběr elektřiny, tím je úspora se sazbou D01d vyšší.
Zlomová hranice v distribuční oblasti E.ON (jih Čech a Moravy) dosahuje vyšších hodnot. Všichni, kdo nepřekročí spotřebu 1 487 kilowatthodin za rok, mohou spokojeně odebírat energii v sazbě D01d s pocitem, že ušetřili.
Obyvatelé Prahy, kteří odeberou více než 1273 kWh za rok, nemusí o ničem přemýšlet a zůstávají u klasické sazby D02d. Kdo spotřebuje elektřiny méně, vyplatí se mu přechod k D01d.
(Ceny platné pro rok 2014 jsou uvedeny včetně DPH. Počítáme vždy jističem o velikosti 3×25 A a cenami standardního produktu dominantního dodavatele v dané distribuční oblasti.)