Jaká rizika má podpis smlouvy na dobu určitou?
Při podpisu nové smlouvy s dodavatelem elektřiny si možná ani nevšimnete, jestli se jedná o smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou. Když vás ale svedou levnější nabídky jiného dodavatele a vy budete chtít smlouvu vypovědět, dejte si pozor, protože při předčasném odchodu odběratele si může zhrzený prodejce elektřiny nárokovat i několikatisícové odstupné.
Rozchod s dodavatelem u smlouvy na dobu neurčitou: Stačí pohlídat výpovědní lhůtu
Většina českých domácností má stále uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, což znamená, že bez jakýchkoli sankčních poplatků mohou změnit svého stávajícího dodavatele. Stačí, aby dodrželi výpovědní lhůtu, která má obvykle délku tří měsíců. Aby zákazník nemusel hlídat konec staré a začátek nové smlouvy a tedy nespadnul do černého odběru, může dát svému novému dodavateli plnou moc k administraci změny dodavatele. Pak už se nemusí o nic starat.
Předčasná výpověď smlouvy na dobu určitou: Nejvíce se prodraží u Bohemia Energy a X Energie
Smlouva na dobu určitou
Smlouva na dodávky elektřiny mezi odběratelem a dodavatelem na určitou předem stanovenou dobu, kterou odběratel může ukončit předčasně často pouze zaplacením sankce, případně to nemusí být možné vůbec.
Dodavatelé elektřiny samozřejmě preferují dlouhodobější známosti místo přelétavých zákazníků, proto stále častěji nabízí spotřebitelům smlouvy na dobu určitou. Že jde o tuto formu, nemusí být nutně stanoveno přímo v textu smlouvy ale třeba jenom v dodatku ke smlouvě. Zejména produkty s fixovanou cenou bývají nabízeny na dobu určitou. Většinou doba určitá znamená uzavření smlouvy na jeden až tři roky. Pozor si ale musíte dát na automatické prodlužování smluv. Dodavatel vás totiž na nic sám neupozorní, a v některých případech musíte dokonce několik měsíců před vypršení smlouvy, podat výpověď, jinak je vám smlouva opět prodloužena na další období, což se může dít i opakovaně.
Pokud se rozhodnete odejít o svého dodavatele dříve, než vyprší doba určitá, někteří dodavatelé nad tím jen mávnou rukou a nabídnou vám přechod ze smlouvy na dobu určitou na standardní produkt na dobu neurčitou, ze kterého už je relativně snadné se vyvázat. Samotný přechod je ale věcí dohody a nemáte na něj automaticky nárok. Druhá skupina dodavatelů vás jen tak lehce nepustí, protože podle svých obchodních podmínek může předčasnou výpověď zkrátka zamítnout, případně bude žádat finanční odškodnění za ztrátu zákazníka. V některých případech se potom změna dodavatele nemusí vůbec vyplatit.