Vše o elektřině

Co s jaderným odpadem? Britové znají způsob, jak z něj vyrobit diamantové baterie

Vědci z Bristolské univerzity představili originální způsob dalšího využití jaderného odpadu. Tisíce tun zdánlivě bezcenného materiálu lze přetvořit do podoby uměle vyrobených diamantů se slabým elektrickým nábojem. Tyto „baterie“ jsou zcela bezpečné, neobsahují žádné pohyblivé části a nepotřebují dobíjet. Z perspektivy lidského života vydrží navždy.

Co s jaderným odpadem? Britové znají způsob, jak z něj vyrobit diamantové baterie
Co s jaderným odpadem? Britové znají způsob, jak z něj vyrobit diamantové baterie

Nakládání s vyhořelým jaderným palivem dělá vrásky na čele vědcům i ekologům. Ačkoli pouhá zmínka o možném vybudování místního úložiště vyvolá u obyvatel dané lokality neřízenou paniku, bývá ukládání nakonec nejčastější odpovědí na prozaickou otázku „kam s ním?“. Snahy o různé způsoby přepracování či opětovné využití vysloužilého paliva končívají většinou neúspěšně z důvodu neúměrně vysokých finančních nákladů.

Anketa

Na uzemí kterého dnešního státu se nacházela jaderná elektrárna Černobyl?

Jak se vyrábí diamantové baterie?

Po půl století provozu jedné z britských jaderných elektráren čekalo na tamní vědce asi 100 tisíc tun grafitových bloků (používaných v reaktorech 1. generace) klasifikovaných jako nebezpečný jaderný odpad. Hlavní problém v tomto případě představovala přítomnost jedné z forem radioaktivního uhlíku. Místo odeslání odpadu do hlubinného úložiště navrhl tým bristolských vědců radioaktivní prvek z materiálu odstranit a pro vzniklé umělé diamanty nalézt vhodnou oblast využití.

Chladicí věže atomové elektrárny.

Radioaktivní uhlík dokáží vědci z grafitových bloků z větší části izolovat v plynném stavu pomocí vysoké teploty. Následným působením tlaku ve spojení s teplotou se materiál přemění do podoby umělého diamantu, který však ještě není z hlediska radioaktivity úplně bezpečný, nabízí však potenciál pro využití coby baterie.

Hlídáme pro vás ceny elektřiny. Podívejte se, jaká nyní na trhu panuje situace! Srovnat dodavatele

Beta částice emitované zbylým radioaktivním uhlíkem vytváří totiž v interakci s diamantovou krystalickou strukturou elektrony produkující elektrický náboj. Tento diamant je nutno překrýt druhou vrstvou neradioaktivního diamantu, který slouží jako bezpečná ochrana proti radiaci. Takto vzniklá baterie má údajně vyzařovat radioaktivitu srovnatelnou s běžnými potravinami.

Máte nápad, k čemu by mohly baterie sloužit? Vědci oslovují veřejnost

Baterie by se mohly hodit všude tam, kde je potřeba dlouhá životnost bez nutnosti údržby i výměny. Předpokládá se možné využití v lékařství jako zdroj napájení pro kardiostimulátory nebo pro satelity či jiná zařízení ve vesmíru. O nápady, jak využít tento objev, vědci požádali i veřejnost, která může svá doporučení sdílet na Twitteru s hashtagem #diamondbattery.