29 % Čechů přemýšlí o pořízení fotovoltaiky. U majitelů rodinných domů je to přes 50 %
Nejčastěji se myšlenky na nákup fotovoltaických panelů honí hlavou mladým mužům ve věkové skupině od 18 do 39 let. V nejvíce případech jsou ochotni investovat do pořízení malé fotovoltaické elektrárny (FVE) částku do 30 tisíc. Dva nedávné průzkumy na téma zájmu Čechů o solární panely odhalily také, že 13 % obyvatel vůbec netuší k čemu toto zařízení na výrobu energie ze slunce vlastně slouží.
Zájem české populace o fotovoltaické panely letos mapovaly průzkumy dvou společností. První od firmy GfK, která se zaměřuje na výzkum trhu po celém světě, zjistil, že 13 % Čechů nemá ponětí, k čemu ty solární panely vlastně jsou.
Ostatní respondenti nejčastěji uváděli, že se panely používají k výrobě elektřiny pro osvětlení či vytápění nebo k ohřevu vody. Tyto způsoby využití zmiňovaly dvě třetiny lidí, o možnosti zpětného prodeje elektřiny do sítě ví 38 procent obyvatel.
Od fotovoltaiky odrazuje nejvíce vysoká pořizovací cena
O budoucím pořízení fotovoltaických panelů uvažuje 29 procent lidí. Jsou to především muži ve věku od 18 do 39 let, naopak nejmenší zájem o fotovoltaické panely mají lidé s maturitou.
Více než polovina Čechů vůbec o pořízení panelů do budoucna neuvažuje. Je to především proto, že nemají kam panely umístit, protože buď bydlí v bytě, nebo nemají vhodnou střechu.
Jako významný důvod k odmítnutí ale mnoho lidí také uvedlo vysokou pořizovací cenu panelů. Obavy z malé efektivity panelů nebo nemožnosti jejich ekologické likvidace hrály v rozhodování jen malou úlohu.
Do fotovoltaiky pro rodinný dům jsme ochotni vložit desetitisíce
Druhý průzkum mezi 1050 vlastníky rodinných domů provedla firma Bohemia Energy. Vyplynulo z něj, že 55 % obyvatel žijících v domku přemýšlí o nákupu solárního systému do domácnosti.
V 67 % případů je k tomu motivují úspory na nákladech za energie spolu s rozumnou dobou návratnosti investice. Vedle toho dalšími významnými argumenty pro pořízení jsou: energetická soběstačnost a částečná nezávislost na dodávkách z veřejné distribuční sítě (54 %) a ekologie, tedy možnost využívat obnovitelné zdroje energie i pro domácnosti (49 %).
Průzkum se zabýval i otázkou, jakou nejvyšší částku by byli majitelé rodinných domů do fotovoltaiky ochotni investovat. Nejvíce z nich (34 %) zmínilo částku do 30 000 Kč, 29 % respondentů by pak z rodinného rozpočtu obětovalo i sumu do 50 000 Kč a 15 % respondentů uvedlo jako maximální investici částku do 100 000 Kč.
Nová zelená úsporám v roce 2017 rozšířila možnosti získání dotací
Na nákup solárních systémů lze získat peníze z dotačního programu Nová zelená úsporám. Od září letošního roku mohou zájemci o čistou energii ze slunce žádat podporu i na solární fotovoltaické elektrárny s vyšším instalovaným výkonem (více než 4 000 kWh/rok). Maximální výše dotace je 150 tisíc Kč.
Nově zavedená oblast podpory na pořízení větší fotovoltaické elektrárny otevírá reálnou možnost získat podporu i na domy s vyšší spotřebou elektřiny. Novinku přivítají zejména majitelé vícegeneračních domů či rodiny s malými dětmi, kde se často pere prádlo, myje nádobí a spotřebuje se více teplé vody. Vyrobenou energií mohou vytápět dům, ohřívat vodu i dodávat elektřinu do vnitřních rozvodů domu. Energii, kterou v domě nespotřebují, mohou akumulovat a večer s ní například dobít elektromobil.
- Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR