Flexibilní a fixní cena elektřiny: Jak se odvozuje cena u různých typů produktů?
Cena elektřiny, se kterou se obchoduje na burze, se mění každý den. Tyto cenové pohyby se mohou promítnout na vašem účtu za energie, pokud máte sjednaný produkt s flexibilní cenou. Pokud se chcete proti výkyvům pojistit, sáhnete naopak po produktu s fixní platbou. Odběr elektřiny se proto trochu podobá nákupu a prodeji akcií. Vyplatí se spekulovat s cenou elektřiny?
Jednou jste nahoře, jindy jste dole. Tak se dá popsat vývoj ceny všech komodit, které se prodávají na burzách, a elektřina není výjimkou. Odhadnout pokles nebo růst ceny elektřiny v daný moment pak připomíná sázení na sportovní zápasy nebo věštění z křišťálové koule. Každý odběratel elektřiny se ale může stát takovým věštcem. Záleží, jaký typ produktu si vybere. Existují tři základní skupiny; standardní produkt, fixní a flexibilní produkt.
V každé skupině se počítá neregulovaná část ceny elektřiny na základě jiné metody. Čáry s cenou elektřiny se tedy týkají necelých 45 % celkové výše faktury, protože zbytek určuje Energetický regulační úřad (ERÚ).
Fixní cena elektřiny
Neregulovaná část ceny elektřiny placená odběratelem se po určité předem stanovené období nemění. Toto období nejčastěji trvá 12 až 36 měsíců, případně do konce daného roku.Odběratel se tak pojišťuje proti zvýšení cen elektřiny v budoucnu. Pokud se cena elektřiny sníží, fixace ceny není pro odběratele výhodná.
Většina domácností se drží standardních produktů
Kdo si chce nechat otevřená dvířka k možné změně dodavatele, volí standardní produkt na dobu neurčitou. Na rozdíl od produktů s fixní či flexibilní cenou, může odběratel smlouvu o dodávkách energie kdykoli vypovědět a po vypršení výpovědní doby přejít jinam. Cenu za kilowatthodinu se dozví spotřebitel vždy z aktuálního ceníku daného dodavatele. Změny ceníků probíhají tradičně k začátku nového roku, nicméně při jakémkoli zvýšení ceny či změně obchodních podmínek je možné smlouvu vypovědět a utéci za lepší nabídkou.
Fixní cena zůstává stejná i po několik let
Kdo se rád sází, může si vsadit na to, že cena elektřiny bude v budoucnu stoupat a odebírat elektřinu za fixní cenu. Přesně tak totiž fungují fixní produkty. Když cena elektřiny klesá, odběratel fixního produktu prodělává a naopak. Nejdříve totiž zafixujete aktuálně nabízenou cenu a pak nejčastěji určitou dobu (buď do konkrétního data, nebo určitý počet měsíců od doby sjednání) platíte stále stejnou částku za neregulovanou složku.
Celková výše faktury se tedy může měnit, protože se do ní promítají změny v regulovaných položkách. Nejčastěji jsou nabízeny produkty na jeden, dva či tři roky anebo do konce určitého roku. Většina nabídek obsahuje také automatické prodloužení, proto si nezapomeňte pohlídat výpovědní lhůty.
Vyplatilo se pořídit si fixní produkt v minulých letech?
Pokud se podíváme na vývoj energetické burzy v posledních dvou letech, zjistíme, že cena elektřiny měla v letech 2012 a 2013 klesající trend.
To znamená, že ve většině případů platí, že čím později jste si fixní produkt objednali, tím méně nyní platíte. Například dodavatel E.ON nabízí produkt s fixní cenou FIX. Předem stanovená cena platí vždy do konce daného roku. V roce 2013 pak odběratel mohl využít buď produktu FIX2013, který byl nabízen od 1. ledna 2012 do konce roku 2013, nebo FIX2014 s platností od 1. ledna 2013 do konce roku 2014. Při průměrné spotřebě české domácnosti 2500 kWh v distribuční sazbě D02d, by s produktem FIX2013 zaplatil za roční spotřebu v roce 2013 14 247 Kč, zatímco s produktem FIX2014 by stejná spotřeba opět v roce 2013 vyšla zákazníka na 13 851 Kč.
Nálady na burze určují cenu flexibilních produktů
Kdo se nebojí nejistoty a předpokládá, že ceny elektřiny budou v budoucnu klesat, dá přednost produktům s flexibilní cenou, která se odvíjí od částky, za kterou se elektřina prodává na energetické burze. U nás nabízí tyto produkty zatím pouze dodavatel ČEZ. Kdo má nízkou averzi k riziku, může si zvolit produkt ČEZ Měsíc nebo ČEZ Kvartál. V prvním případě se cena mění každý měsíc, v druhém každé čtvrtletí.