Elektřina zdražuje kvůli emisním povolenkám
Cena elektřiny prudce roste. Jen za poslední měsíc na burze zvýšila o téměř 6 eur na více jak 55 Eur/MWh. A růstová trajektorie se udrží i do budoucna. Řešením může být podle analytiků zafixování cen elektřiny.
Spotřebitelé se dalšího zvýšení cen elektřiny nevyhnou. Důvodem je rostoucí cena elektřiny na energetické burze. „Výhled do dalších let je rovněž rostoucí, což zapříčiňují vysoké ceny emisních povolenek, zpřísňující se ekologické limity, uzavírání jaderných elektráren v Německu, nákladné investice do přenosových soustav ,“ uvádí Štěpán Křeček, analytik BH Securities.
Zdroj: Kurzy.cz
Emisní povolenky zdražují, uhelné elektrárny přestávají být rentabilní
Nejdůležitějším důvodem je podle analytiků rostoucí cena emisních povolenek, které vyšplhaly k novému rekordu a prodávají se za téměř 30 MWh na tunu emisí CO2. „Za poslední dva roky narostla cena emisních povolenek o 500 % a výrazný pokles se neočekává. To se samozřejmě v ceně elektřiny musí promítnout," uvádí Dominik Stroukal, hlavní ekonom společnosti Roklen.
Cena emisních povolenek může mít souvislost s brexitem. „Kdyby Británie odešla z Evropské unie, již by nepotřebovala své emisní povolenky a jejich cena by se snížila. Růst ceny emisních povolenek přitom může indikovat, že někteří spekulanti neočekávají rychlý odchod Británie ze systému ETSV,“ tvrdí Křeček.
V takové situaci totiž přestává být výroba elektrické energie z uhlí rentabilní a cena elektřiny roste. „Lidé se očekávanému růstu cen mohou vyhnout tím, že si zafixují stávající ceny. To jim rovněž dává jistotu, že budou moci odhadnout výši svých budoucích účtů za elektřinu,“ dodává Křeček.
Vyhněte se zdražování elektřiny - srovnejte si dodavatele a zafixujte si ceny elektřiny.
A další zdražení ještě přijde. Evropská komise už v minulosti oznámila, že chce počet vydaných povolenek snižovat a tedy zvýšit jejich cenu. To potvrzuje také Stroukal. „Cenu povolenek a s nimi i elektřiny bude zvyšovat i ambicózní plán nové šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která chce zelenější Evropu,“ uvádí.
Další zdražování elektřiny mohou akcelerovat také obnovitelné zdroje. Ty se sice stávají při současných cenách rentabilní a stále méně potřebují dotace. Problémem je ale nestabilita ve výrobě elektrické energie, kdy je nutné udržovat záložní zdroje (plynové a uhelné elektrárny), které jsou ale značně nákladné. Aukce na zelenou elektřinu přitom v dohledné době chystá také Ministerstvo průmyslu a obchodu.