Technologie

Hands-free deštník: Dron s umělou inteligencí se postará o vaše pohodlí při průtrži mračen

Moderní člověk potřebuje ruce k důležitějším úkolům, než je držení deštníku. Když jsou ruce trvale zaměstnány smartphonem nebo tabletem, deštník se zkrátka musel přizpůsobit. Pod vedením japonských designérů prodělal neobvyklý evoluční skok, kdy se z jednoduché bariéry proti povětrnostním vlivům stal samostatný objekt s umělou inteligencí. A jak překonává sílu gravitace? Pomocí dronu!

Hands-free deštník: Dron s umělou inteligencí se postará o vaše pohodlí při průtrži mračen
Hands-free deštník: Dron s umělou inteligencí se postará o vaše pohodlí při průtrži mračen

Úvodní fotografie: Když prší poslouží jako deštník, když praží slunce jako slunečník. Zdroj: Reprofoto Youtube/Asahi Power Service

Japonská společnost Asahi Power Service nedávno představila první prototyp svého létajícího deštníku s názvem Free Parasol. Celý koncept nabízí další inovativní způsob, jak využít potenciál, který se otevřel s rozmachem dronů. Ne všechno ale zatím funguje úplně optimálně a ani není jasné, jak silnému dešti či větru by byl takový deštník schopen odolat.

Chytrý deštník bude věrně následovat svého majitele

Deštník se zabudovaným dronem by měl ve finále používat umělou inteligenci propojenou s kamerou, díky čemuž dokáže následovat svého uživatele a chránit jej před deštěm a dalšími živly.

Deštník se samozřejmě může při změně počasí změnit ve slunečník. Je otázka, jak nízko nad hlavou svého uživatele bude moct deštník létat, aby dostatečně chránil před deštěm a přitom neohrožoval svými vrtulemi. Osoby s delšími vlasy by ve větru mohla potkat nepříjemná kolize.

Jak se létá s drony v zahraničí? To mě zajímá!

Létající deštníky pustí zatím jen na soukromé pozemky

Celý projekt vypadá spíše jako povedený žertík, společnost však plánuje další vývoj a předpokládá, že přibližně v roce 2019 by inteligentní deštník mohl jít do prodeje.

Vzhledem k různým legislativním omezením se však ze začátku nepočítá s možností použití běžně ve veřejném prostoru, ale jen na soukromých pozemcích typu golfových hřišť apod. U nás stejně jako v mnoha dalších zemích je létání s dronem nad lidmi zakázáno, takže se lze jen těžko představit, že by česká města v dohledné době zaplavila hejna bzučících dronů s deštníky.

Oombrella: „Nezapomenutelný“ deštník, který za vás sleduje předpověď počasí

Prototyp vydrží ve vzduchu zatím pouze 20 minut. Vývojáři však očekávají, že se jim podaří tuto dobu prodloužit na 1 hodinu. Zároveň se také intenzivně pracuje na maximálním snížení hmotnosti. Celé zařízení by prý mělo stát okolo 275 dolarů (něco přes 6000 Kč).