Ceny energií 2022: Kam až rostou ceny dodavatelů?
České domácnosti mají za sebou už několik měsíců zdražování elektřiny a zemního plynu. Ani letos to nebude jiné, minimálně v první polovině roku 2022 budou ceny energií dál růst. Situaci na energetickém trhu ještě zhoršil konflikt na Ukrajině. Kolik si letos připlatíte za elektřinu a plyn?
Výhled na letošní rok není vůbec pozitivní. Ceny elektřiny a plynu na burze se dál drží velmi vysoko. Loni ve druhé polovině roku začaly ceny komodit rapidně růst a na začátku letošního roku dosáhly přibližně trojnásobných hodnot. To znamenalo, že 1 MWh elektřiny se na burze obchodovala za 150 eur, zemní plyn pak kolem 60 eur/MWh v cenách dlouhodobých kontraktů.
Zjistěte, kolik ušetříte srovnáním elektřiny
Situace se ještě zhoršila kvůli konfliktu Ruska a Ukrajiny. Zdražují především energie s krátkou dobou doručení – například dodávky elektřiny s doručením za měsíc se nyní na Pražské burze obchodují za 345 eur/MWh. To by byl problém především v případě, že by zkrachoval další dodavatel. Jeho odběratelé by totiž automaticky přešli pod dodavatele poslední instance (DPI), který nabízí energie za aktuální ceny, protože musí narychlo nakoupit dodatečné množství pro režim DPI.
Vliv ozbrojeného konfliktu je vidět také na vnitrodenním trhu, který spravuje OTE. V prvních březnových dnech dosáhla průměrná cena zemního plynu téměř 170 eur/MWh, zatímco ještě před 14 dny se pohybovala kolem 75 eur/MWh. U elektřiny je situace podobná, v polovině února cena elektřiny na vnitrodenním trhu dosahovala kolem 200 eur/MWh, nyní je to dvakrát tolik.
Trh s energiemi je teď citlivý na sebemenší výkyvy. Zemního plynu ani elektřiny není na trhu dostatek a poptávka je velmi vysoká. Denní trh s energiemi se neustále mění a chvílemi jsme svědky extrémních výkyvů. Velkou roli bude hrát, jak se bude dále vyvíjet situace na Ukrajině. Nicméně i v dlouhodobém trendu komodity zdražují a někteří energetičtí experti předpokládají, že nízkých cen energií z let 2016–2020 se v nejbližší budoucnosti nedočkáme.
V roce 2022 vyšší ceny elektřiny i plynu
I letos se budou do vývoje cen elektřiny a plynu promítat faktory, jako je oživení hospodářství po pandemickém útlumu a vysoká poptávka po energiích (zejména na asijských trzích), zdražování emisních povolenek či stagnace dodávek plynu do Evropy. K určitému ochlazení by snad mohlo dojít během letních měsíců, kdy klesá poptávka po zemním plynu a navíc by konečně mohl být zprovozněn plynovod Nord Stream 2. Do té doby si ale rozhodně připlatíte nejen za elektřinu, ale i za zemní plyn.
Jak zdražují největší dodavatelé?
Většina domácností v České republice odebírá elektřinu a zemní plyn od dominantních dodavatelů. Jak se budou vyvíjet jejich ceníky v roce 2022?
Největší dodavatel elektřiny ČEZ změnil ceníky od ledna 2022. Většina odběratelů u ČEZ využívá produkt Elektřina na neurčito s distribuční sazbou D02d, kam patří domácnosti, které elektřinou nevytápí, neohřívají vodu ani nenabíjí elektromobil. V této kategorii platí domácnosti od nového roku zhruba o třetinu vyšší ceny. Za plyn si odběratelé připlatí až o dvě třetiny.
Také další dominantní dodavatel E.ON připravil od 1. ledna 2022 nové ceníky. Průměrné ceny pro domácnosti se zvýšily o 17 procent u elektřiny, u zemního plynu o 16 procent.
Od ledna vzrostly ceny zákazníkům se smlouvou na neurčito rovněž u Innogy – v průměru o 19 procent u elektřiny a o 15 procent u plynu. Společnost Innogy však oznámila již další vlnu zdražení v roce 2022, a to s platností od 7. března. Jak uvádí Innogy v tiskové zprávě, o 14 procent vzrostou platby za elektřinu na distribučním území E.GD a PRE. Dalšímu zvýšení cen během dvou měsíců se nevyhnou ani odběratelé plynu, a to o 19 procent.
Pražská energetika (PRE), která dodává elektřinu většině domácností v Praze a okolí, chystá zdražení od 1. dubna 2022. Nové ceny elektřiny budou vyšší v průměru o 25 procent, u plynu se zdražení vyšplhá dokonce na 30 procent. PRE patří mezi minimum dodavatelů, u nichž se do cen ještě nepromítl výrazný růst velkoobchodních cen. Naposledy se jejich ceníky měnily k 1. září 2021, ale pouze o 7 procent. Proto teď společnost přistoupila k citelnému zdražení elektřiny i plynu.
Ceny dodavatelů si porovnáte online
Nesouhlasíte s navyšováním cen u svého dodavatele? Porovnejte si, zda byste u jiné společnosti neplatili méně. Průměrný růst cen u daného dodavatele vám totiž příliš neřekne o absolutní částce, kterou byste za odběr energií hradili právě vy. To si jednoduše spočítáte pomocí online kalkulačky – zadáte svoji spotřebu elektřiny a získáte srovnání dodavatelů podle jejich aktuálně platných ceníků. Na první pohled tak uvidíte, kolik ročně zaplatíte u ČEZ, E.ON, PRE, Innogy a dalších třech desítek dodavatelů na českém trhu.