Blázniví Britové: Elektřina ze psích hovínek osvětluje ulice, z lidské moči nabijí mobily
Bůh řekl: „Budiž světlo“. A Brian Harper dodal: „Uklízejte po psech jejich smradlavé výtvory a světla bude dost!“ Tak se dá ve zkratce popsat nový vynález, který začali testovat v anglické oblasti Malvern Hills. Z 10 dávek od vašeho čtyřnohého mazlíčka prý vydrží lampa svítit 2 hodiny. Velké plány mají Britové také s močí, tentokrát s tou lidskou. Jak chtějí vyrábět energii z nevábného odpadu?
Briana Harpera z Malvern Hills na západu Anglie začaly štvát sáčky se psími výkaly pohozené uprostřed míst plných přírodní krásy. Chtěl neutěšený stav změnit, proto před 3 roky začal vyvíjet zvláštní lampu, která ukrývá ve spodní části krabici na ukládání psích hromádek. Jak taková „chytrá“ lampa funguje?
Neobvyklá chytrá lampa mění psí bobky na elektřinu
Lidé se nejdřív zásobí papírovými sáčky zdarma. Až jejich čtyřnohý přítel vyrobí svůj „poklad“, v tomto sáčku ho vyhodí do krabice na exkrementy na konci pouliční lampy. Zatočí 5krát klikou, aby se náklad dostal do biodigestoře, kde se zahřeje, promíchá a nevábný materiál začnou rozkládat mikroorganismy.
Po čase se ze směsi uvolňuje bioplyn skladovaný v plynojemu ve vrchní části lampy. Ta pozná, kdy přichází soumrak, a začne spalovat bioplyn, čímž vyrábí elektřinu.
Podle vynálezce Harpera plynová lampa upoutá pozornost kolemjdoucích a přesvědčí je o tom, že i psí výkal má svou hodnotu. První taková lampa stojí v Malvern Hills nedaleko jeho domu. Svým nápadem by chtěl Harper zaujmout hlavně správce městských parků v jiných obcích.
Kanadští pejskaři už pomáhají vyrábět elektřinu
Podobná myšlenka už funguje v kanadském státě Ontario. Ve městě Waterloo vyhazují pejskaři exkrementy svých mazlíčků do kontejnerů, které jsou poté sváženy do bioplynové stanice, aby spolu s dalším organickým odpadem vyrobily elektrickou energii.
Z dat pilotního projektu vyplývá, že tímto způsobem je město ze tří veřejných parků schopné zajistit elektřinu pro 13 domácností.
Britští vědci kvůli výrobě elektrické energie zase často chodí na WC
Zatímco starosta kanadského Waterloo Dave Jaworsky se chlubí tím, že jeho město využívá „poop power“, tedy hovínkovou sílu či hovínkovou energii, vědci z univerzity v Bristolu (UWE) sází na „pee power“, což by se dalo s trochu fantazie přeložit i jako močoelektřina.
Klíčem k močoelektřině jsou mikrobiální palivové články (MFC), které dokáží přeměnit moč na elektrickou energii. Díky „palivu“ z pisoárů, tak můžete třeba nabít mobilní telefon. 600 ml moči, což odpovídá 1 návštěvě pánské toalety, podle vědců vyrobí energii na 3 hodiny volání. Nepředstavujte si ale žádné rychlé nabíjení, potrvá to 6 hodin.
Močoelektřina má pomoci v rozvojovém světě
Elektřinu z moči pomáhali vyrábět například návštěvníci posledních 3 hudebních festivalů v Glastonbury. Tento zdroj energie posloužil i studentkách střední školy v Ugandě k osvětlení toalet během večera, protože dívky tady zůstávají studovat i do pozdních hodin.
Projekt Urine-tricity založený na využití močoelektřiny se soustředí na výrobu energie zejména v rozvojových zemích, ale v současnosti pracuje i na způsobu, jak své invenční řešení přetvořit také v komerční produkt.