Jindřich Prousek, manažer veletrhu Amper: Na své si přijdou i běžní občané
Od 19. do 22. března se v brněnském Výstavišti uskuteční již 27. ročník mezinárodního veletrhu Amper. Server Elektřina je jedním z partnerů veletrhu. Ohledně nejrůznějších zajímavostí, které lze spatřit na Amperu, jsme vyzpovídali manažera veletrhu Jindřicha Prouska.
Proč by se měl běžný spotřebitel zajímat o veletrh AMPER?
Veletrh AMPER pokrývá velice důležité obory se kterými se setkáváme denně úplně všichni. Nemusíme být nutně elektroinženýři, architekti a projektanti, technici… Ať už jsme “jen“ podnikateli, kteří řeší modernizaci a optimalizaci provozu své firmy, zástupci měst a obcí, kteří dnes řeší energetické úspory, modernizaci osvětlení, řízení dopravy nebo dalších témat v rámci tzv. SMART Cities, nebo jen běžným občanem, který plánuje řídit svou spotřebu energie a případně si ji i sám produkovat a skladovat. A samozřejmě AMPER přitahuje všechny zvídavé lidi, kteří se zajímají o nové technologie.
Nejsou ale nové technologie, které se představují na veletrhu pro spotřebitele, nedostupné pro většinu českých domácností?
Na veletrhu jsou vystaveny kromě inovativních a často nákladných průmyslových technologií i řešení pro chytré domácnosti. A ty jsou stále dostupnější i pro střední třídu. Ať už se jedná o solární panely, domácí akumulátory, nebo kogenerační jednotky. Součástí veletrhu je rovněž přehlídka elektromobility AMPER MOTION. A pořídit si elektromobil nebo hybrid je dnes již poměrně běžné i v domácím prostředí.
Elektřina opět zdražuje. Lidé tak přemýšlejí, jak by mohli chytře šetřit na energiích. Jaké jsou trendy v oblasti úspor za elektrickou energii?
Tuto otázku řeší stále více domácností i výrobních společností. Nejdůležitější je poznat své energetické nároky a podle nich volit odpovídající postupy. Věřím, že právě návštěvníky z průmyslového prostředí zaujme například nová služba prezentované na veletrhu – hloubkový audit kvality elektrické energie, která je přihlášená i do soutěže o nejpřínosnější exponát - ZLATÝ AMPER. Pro domácnosti to pak budou řešení pro vlastní produkci energií zejména při využívání jejích obnovitelných zdrojů. A pak různá domácí úložiště, která umožní energii uskladnit, dokud nebude opět potřeba a vyhnout se tak jejímu dodávání do sítě, které není vždy právě výhodné.
Nové technologie, často fungující na základě IoT a pokročilé materiály navíc umožňují efektivnější plánování a řízení spotřeby i v běžných domácnostech, které se stávají stále „chytřejšími“.
Tohoto tématu se v rámci doprovodného programu – Fóra energetiky dotýkají dokonce tři celodenní konference a semináře. Vstup na ně bezplatný v rámci vstupenky na veletrh (může být vyžadována registrace). Tam budou přednášet přední čeští odborníci v oboru. Velice doporučuji doprovodný program navštívit.
Zmínil jste technologie fungující na bázi internetu věcí (IoT). Jaké trendy v této oblasti budou k vidění?
Rozhodně doporučuji navštívit Computer stage v hale P, kde v rámci doprovodného programu zazní mnoho zajímavých vstupů. Ty blíže představí technologie využívající IoT a mnoho praktických „vychytávek“ pro chytré domácnosti.
Na stáncích vystavovatelů by pak zájemce o nejnovější technologie pro domácí použití mohl nadchnout bezdrátový systém chytrých kostek Homee, které kompletně a komplexně ovládnou vaši domácnost. Řídí a propojují její zabezpečení, klima a zajišťují komfort. Open Cloud Smartware zase ocení ti, kdo řeší docházku ve své firmě. Mezi další řešení představovaná na veletrhu patří parkovací senzory, trackingová zařízení, zařízení pro management odpadů a také zařízení pro využití v dopravě při počítání automobilů nebo lidí.
Stále více se na veletrhu prosazuje elektromobilita. Jaké trendy v této oblasti budou k vidění?
V sekci o elektromobilitě uvidíme osvědčené modely automobilek jako jsou Hyundai, KIA nebo Volkswagen, ale i žhavé novinky Tesla 3 nebo Audi e-tron. Zájem o elektromobilitu roste a tomuto trendu se přizpůsobují i automobilky – roste počet jejich modelů, zvětšuje se dojezdová vzdálenost a zlepšuje se cenová dostupnost. Vylepšují se i možnosti dobíjení a dobíjecí infrastruktury a tento trend reflektuje i náš veletrh, kde se navýšil počet vystavovatelů s dobíjecími stanicemi.
Nové domy se od roku 2020 budou muset stavět jen v pasivních standardech. Jsme na to podle vás připraveni?
Věřím, že ano. Když při AMPERu procházím třemi zaplněnými halami brněnského výstaviště, kde vidím všechny ty aktuálně dostupné a použitelné moderní technologie, nebojím se o technickou připravenost. Určitě tedy v u nás zastoupených oborech. A věřím, že se trh rychle přizpůsobí.