Vše o elektřině

6 kuriózních způsobů, jak vás může ohrozit i zranit běžná elektronika

Dlaně jako dřevorubec v posledním tažení, fotosenzitivní epilepsie anebo syndrom počítačového vidění. Nečteme vám z „nákupního“ seznamu každého správného hypochondra, ale vybíráme několik chorob, které popsali uznávaní vědci v souvislosti s nadměrným používáním běžné elektroniky. Víte, jaké nepěkné věci vám může přivodit váš počítač, mobilní telefon nebo dokonce herní konzole playstation?

6 kuriózních způsobů, jak vás může ohrozit i zranit běžná elektronika
6 kuriózních způsobů, jak vás může ohrozit i zranit běžná elektronika

Počítačová revoluce radikálně proměnila způsob, jak v 21. století pracujeme, sdílíme informace nebo vyhledáváme zábavu. Jenže neomezené možnosti virtuálního světa sebou přináší i reálná rizika, která si málokdo uvědomuje.

Anketa

Víte, s jakým rizikem musíte počítat při tisku z 3D tiskáren?

Podle studie amerického lékařského časopisu American Journal of Preventive Medicine počet různých zranění a poruch způsobených běžnou elektronikou strmě stoupá. Podívejte se, co se vám může přihodit, když se nedokážete dlouhé hodiny odpoutat od digitálních zařízení. 

Vyrážky a mozoly z hraní na playstationu

Nově objevenou kožní nemoc z příliš dlouhého svírání herní konzole playstation doktoři poprvé našli u dvanáctileté dívky ze Švýcarska. Její dlaně s mozoly připomínaly ruce dřevorubce, který kácel stromy více než 10 hodin v kuse. Švýcarská rodina si marně lámala hlavu s tím, jak k nezvyklým puchýřům jejich dcera přišla. 

Pak si ale vzpomněli, že jejich ratolest tráví dlouhé hodiny hraním videoher. Mozoly a kožní vyrážka vzniká kombinací nadměrného pocení a dlouho nepolevujícího sevření pěsti v zápalu hry. Podobné příznaky jako doktoři v ženevské univerzitní nemocnici sledovali lékaři i u vášnivých hráčů v Británii.

Chcete se vylepšit? Zkuste robotickou dvojruku vyrobenou v 3D tiskárně

Nemoc z hraní odborníci překřtili na „Playstation palmar hidradenitis“. I když v latině to možná zní odporně a zároveň smrtelně vážně, stačí na pár dnů přestat s herní posedlostí, a příznaky nemoci odezní jako popularita 2D stříleček.

Epileptické záchvaty vyvolané zíráním do obrazovky

Epilepsií trpí podle statistik jeden člověk ze sta. Pouze 3 až 5 % z této skupiny se trápí fotosenzitivní druhem epilepsie. To znamená, že lidem vadí blikání a ostré střídání světla, tmy a stínu. Epileptici citliví na světlo tak mohou po sledování blikající televizní či počítačové obrazovky dostat záchvat nebo dokonce omdlít. Rizikově na fotosenzitivní epileptiky ale působí i jiné každodenní situace (odraz slunečních paprsků na sněhu, světelná show v nočních klubech apod.).

Nemoc počítačové generace

Kdo s prstem na myši vstává i chodí spát, dříve či později se seznámí se syndromem karpálního tunelu (část zápěstí). Začíná to nejdříve ztuhlou rukou, kterou stačí ze začátku protřepat, aby ochromení polevilo. Při chronickém přetížení zápěstí se ale později připojuje déle trvající bolest a snížená citlivost prstů, která už nechce vymizet, ani když se snažíte dlaň masírovat sebevíc. 

Pro zamezení obtíží se doporučuje nevytáčet ruku na počítačové myši do extrémních úhlů a často si dělat přestávky od náruživého klikání. Syndrom karpálního tunelu byl dokonce uznán jako nemoc z povolání kancelářských profesí. Nejvážnější případy syndromu nelze řešit jinak než chirurgickou operací.

„Evoluce“ palce používáním chytrých telefonů

Homo sapiens se stále vyvíjí. Osvojení uchopovacího reflexu v dávných dobách proměnilo pozici prstů na ruce u lidí i opic.

O nejmenší mobilní telefon současnosti je obrovský zájem. Není větší než palec

Možná se lidská ruka promění znovu, aby ulehčila lidstvu posedlému užíváním chytrých telefonů a tabletů v jejich ovládání. Než nás ale dožene evoluční vývoj, bude častý pohyb palce po dotykovém displeji způsobovat bolesti palcového kloubu i šlach. V extrémním případě může dojít až k zánětu šlach.

Syndrom počítačového vidění

Tento syndrom si může vypěstovat každý, kdo déle než dvě hodiny denně kouká do obrazovky počítače. Projevuje se jako zarudlýma i suchýma očima, slzením, rozmazaným nebo dvojitým viděním

Kolik zaplatíte ročně za elektřinu pro herní počítač, který u vás doma jede téměř nepřetržitě? To mě zajímá!

Dokonce až 90 % lidí, kteří pracují s počítačem, trpí některým ze zmíněných symptomů. Pokud se vám pořád zdá, že tento text se vás netýká, nejspíš se díváte do počítače v ideální vzdálenosti 55 až 65 cm od obrazovky a každých 20 minut si děláte přestávky. 

Šelest v uších posilovaný mobilními telefony

Zvonění či pískání v uších bez vnějšího zvukového vjemu, které v různých intervalech zesiluje, se odborně nazývá tinnitus. Trpí jím zhruba desetina populace. 

Studie Cisco: V roce 2020 bude mít více lidí mobil než elektřinu

Záhadou zatím zůstává, co vlastně šelest v uších vyvolává. Podle jedné studie lidé, kteří velmi často a dlouho volají mobilním telefonem, podstupují dvakrát větší riziko, že se u nich rozvine tinnitus. Mnoho lidí se naučí zvonění v uších prostě ignorovat. Vážné problémy, které člověka omezují v každodenním životě, se projevují pouze u malé části nemocných.