Vše o elektřině

Studie Cisco: V roce 2020 bude mít více lidí mobil než elektřinu

Tipnete si, kolik v Indii zaplatíte za nejlevnější smartphone se systémem Android? A dokážete si představit, kam se posune vývoj mobilní komunikace v příštích několika letech? Pokud vás zajímá chytrý telefon za pár korun a chcete znát závěry světové studie Cisco Visual Networking Index, pokračujte ve čtení!

Studie Cisco: V roce 2020 bude mít více lidí mobil než elektřinu 6 fotek v galerii
Studie Cisco: V roce 2020 bude mít více lidí mobil než elektřinu

Počet mobilních telefonů ve světové populaci stoupá tak rychlým tempem, že mobilním telefonem bude v roce 2020 disponovat více lidí (5,4 miliardy) než elektřinou (5,3 miliardy), tekoucí vodou (3,5 miliardy) nebo automobilem (2,8 miliardy). Vyplynulo to ze studie společnosti Cisco, jejíž specializací jsou síťové služby.

Teorii o významném nárůstu počtu mobilů napovídá i zpráva, podle níž v Indii, která je nejlidnatějším státem světa a po Číně představuje druhý největší mobilní trh, vstoupí do prodeje smartphone s operačním systémem Android, jehož cena v přepočtu nepřesáhne 90 korun.

Vyrábět ho bude mladá indická společnost Ringing Bells a samotný model nese označení Freedom251. Číslice na konci představuje jeho pořizovací cenu v rupiích.

Nejlevnější smartphone na světě nese označení Freedom 251.

Mobilní budoucnost v pěti bodech:


1. PĚTIMILIARDOVÁ HRANICE PADNE

První mobilní telefon s kamerou se na trhu objevil v roce 2000. Od té doby se počet mobilních zařízení zpětinásobil. Podle odhadů bude v roce 2020 mobil vlastnit 5,5 miliardy lidí, tedy téměř tři čtvrtiny očekávané světové populace.

Toto číslo znamená, že počet lidí, kteří vlastní mobilní telefon, přeroste počet těch, kteří disponují vlastním připojením k elektřině

2. CHYTRÉ HODINKY NA KAŽDÉ ZÁPĚSTÍ

V průběhu následujících pěti let také významně vzroste počet mobilních nositelných zařízení, jako jsou chytré hodinky či monitory zdravotního stavu. V roce 2020 jich na světě bude přes 600 milionů. Číslo pro rok 2015 bylo 97 milionů, počet inteligentních nositelných pomocníků se tak šestkrát navýší.

Graf společnosti Cisco zobrazuje počet lidí, kteří vlastní mobilní telefon.

3. BUĎ STÁLE PŘIPOJEN!

Počet přístupových bodů Wi-Fi se celosvětově zvýší sedmkrát – z 64 milionů v roce 2015 na 432 milionů v roce 2020. Kvůli narůstajícímu počtu mobilních zařízení bude pravděpodobně docházet k přetěžování mobilních sítí, a proto pro uživatele vzroste důležitost alternativních možností přenosu, jako je např. Wi-Fi.

Do roku 2020 přibude také uživatelů sítí 4G, které v budoucnu přenesou šestkrát více dat než ostatní typy mobilního připojení. 

Kolik uživatelů mobilních telefonů se nachází na jednotlivých kontinentech?

4. DOBA VIDEOVÁ

V blízké budoucnosti raketově naroste obliba mobilního videa. V důsledku rozvoje sítí 4G masivně naroste objem mobilního datového provozu. Samotné video bude představovat tři čtvrtiny všech dat přenesených v mobilních sítích. V regionu střední a východní Evropy pak studie predikuje, že do roku 2020 stoupne využívání připojení 4G až šestnáctinásobně.

Stále více lidí bude komunikovat prostřednictvím videí.

5. SVĚT ZAVALÍ OBŘÍ OBJEMY DAT 

Roční objem mobilních dat se v roce 2020 bude pohybovat kolem 366,8 exabytu (1 exabyte je přibližně 43 milionů 25GB Blue-ray disků), což představuje 120krát více dat, než byl objem veškerého světového mobilního datového provozu v roce 2010.

Ve stejné době se také bude sítěmi přenášet 81 bilionů fotografií (např. MMS nebo Instagram), tedy 28 fotografií denně na každého člověka na zemi každý den v roce, nebo 7 bilionů videoklipů (např. YouTube), tedy více než 2,5 videoklipu denně na každého člověka na zemi.

Objem dat na osobu radikálně vzroste.