Solární žárovky z PET lahví rozsvěcují chudinské chatrče po celém světě
Jak si sami vyrobíte světlo, které nahradí 60wattovou žárovku, za cenu desetikorun? Stačí prázdná láhev od Coca Coly, pár kapek bělidla, voda a zadarmo si posvítíte i bez drátů napojených k elektrické síti. Nevěříte? Podívejte se, jak geniální nápad brazilského automechanika osvětluje temné místnosti v chudinských slumech od Brazílie po Indii či Filipíny.
Asi tušíte, že život v chudinském slumu není žádný luxus, ale nejspíš vás nikdy nenapadlo, že mnoho rodin zde žije takřka v absolutní tmě i za bílého dne. Skromným příbytkům totiž mnohdy schází okna. Místní při stavbě okny raději šetří kvůli lepší stabilitě už tak vratkých konstrukcí. Navíc domky jsou vedle sebe natěsnány doslova jeden na druhém, takže denní světlo nemá ani moc šancí, jak se k lidem uvnitř dostat.
Budiž světlo z plastové lahve, řekl brazilský „Edison“
Potemnělým domácnostem ale svitla naděje díky jednoduchému nápadu Alfreda Mosera. Tohoto brazilského automechanika rozčilovaly neustálé výpadky proudu v jeho rodném městě. Naštěstí si jednou všiml, co děje s jeho lahví na pití, kterou si nosil každý den do práce, když na tekutinu dopadají sluneční paprsky.
Světlo se láme do všech stran a rovnoměrně osvětlí prostor pod sebou.
Trocha Sava a žárovka vydrží několik let
Pro namontování originálního lustru už jen stačilo udělat malý otvor do střechy z vlnitého plechu. Tento materiál totiž chrání před deštěm většinu rodin žijících ve slumech.
Jedna polovina láhve trčí ven a sbírá sluneční světlo. Druhá polovina visí uvnitř u stropu a rozvádí sluneční svit do místnosti. Aby se ve stojatém rybníčku solární žárovky neuhnízdily řasy nebo plíseň, k vodě se přimíchává i pár kapek bělidla. Ekologické svítidlo tak vydrží zářit až 5 let.
Nevyhazujte prázdné lahve od limonády
Poté co Moser v roce 2002 rozzářil PET lahvemi domovy několika sousedů i místní supermarket, jeho nápad se začal příznačně šířit téměř rychlostí světla. Chytily se ho různé neziskové organizace v čele s projektem Litr světla, díky kterému Moserův vynález pronikl do 15 zemí včetně Indonésie, Pákistánu, Filipín, Kolumbie nebo Nepálu.
Navíc základní variantu, která svítí pouze za dne, vylepšili o malou LED žárovku, baterii a solární mikro-panely, takže domácnosti ve slumech nemusí zůstat potmě ani v noci. Vznikla dokonce i varianta pouličního osvětlení. Světlo do temnoty přináší třeba v uprchlických táborech.