Vybíráme domácí pekárnu: Kromě čerstvého chleba připravíte i koláče nebo knedlíky
Pro křupavý bochník chleba ke snídani nemusíte každé ráno vstávat a spěchat do nejbližšího pekařství. V domácí pekárně zvládne upéct voňavý chléb bez chemických přísad a hory špinavého nádobí i úplný začátečník. Navíc moderní výrobky zvládnou mnohem víc než jen kvalitní chléb. Poradíme vám, podle čeho se rozhodovat při nákupu vhodné domácí pekárny pro vaši domácnost.
Dobrý domácí chleba upečete i v troubě, ale pořádně se u toho nadřete. S domácí pekárnou nemusíte ovládat alchymii přípravy správného těsta, protože o to se pečící stroj postará za vás. Automaticky smísí mouku, vodu a droždí, nechá je kontrolovaně vykynout a odmění vás zlatavým pokladem třeba hned ráno, když se probouzíte. Většina pekáren totiž má funkci odloženého startu (až 13 hodin), takže si jen zvolíte čas, kdy si přejete, aby se vůně čerstvého teplého pečiva začala linout vaším domovem.
Jak si správně vybrat? Soustřeďte se na velikost pečící nádoby, ne na počet hnětacích háků
Mezi příznivci jedno a dvouhákových pekáren se vedou letité spory. Nicméně rozdíl mezi oběma typy není až tak podstatný. Z jednometlové pekárny vyleze pecen ve tvaru krychle, zatímco z dvoumetlové se můžete těšit na kvádr. I když levnější výrobky se dvěma hnětacími háky mohou být náchylnější k poruchám, pokud nepatříte ke skalním stoupencům jednoho geometrického útvaru, řiďte se při výběru spíše jinými kritérii.
K těm důležitým patří obsah pekárny. Na trhu si vyberete z nádob na 0,5 až 1,8 kg. Záleží, kolik jedlíků budete chtít nasytit. Například čtyřčlenná rodina uspokojí všechny hladové krky s pekárnou o obsahu 1,2 až 1,3 kg. Před nákupem si promyslete, kam nového kuchyňského pomocníka umístíte. Pokud ho budete při každém použití přenášet, volte spíše lehčí roboty. Pekárny mají hmotnost od 5 do 8 kilogramů.
S pekárnou spotřebujete méně elektřiny než v troubě
Při volbě funkce odložený start můžete využít odběru elektřiny přes noc v nízkém tarifu. I když se spotřebou elektřiny u pekáren si nemusíte příliš dělat hlavu. Spotřebují obyčejně méně energie než při přípravě pokrmu v troubě. Na plný výkon navíc pracují pouze část doby potřebné k pečení. Na kolik vás vyjde hra na pekaře? Nejlevnější výrobky se základními funkcemi pořídíte už od 800 Kč, ale za sofistikovanější přístroje můžete zaplatit až 6 tisíc. Ovšem chléb z domácí pekárny stojí pořád méně než koupený v supermarketu nebo pekařství.
Jaké funkce patří k běžné výbavě?
Snad už každá pekárna vám nabídne několik programů na upečení různých druhů chleba. Většina obsahuje také funkci odloženého startu, i když některé hlučné stroje vás odradí od jejího používání přes noc. Ke standardu také patří možnost přípravy těsta na kynuté dobroty (vánočky, koblihy a koláče), pokrmy pro bezlepkovou dietu či celozrnný chléb.
Jaké vychytávky můžete čekat od rozšířených verzí?
K bonusovým funkcím se řadí programy na zavařování, přípravu těsta na pizzu, bagety, croissanty nebo vánoční cukroví. Některé hnětou i těsto na nudle nebo upečou i sekanou. Co se týká technických vychytávek, některé přístroje mají i automatický dávkovač přísad, který využijete, pokud chcete přimíchat určité ingredience až v průběhu kynutí. Jiné se mohou pochlubit automatickou pamětí. To znamená, že po výpadku proudu jsou schopné přestat tam, kde program skončil. U jiných pekáren nastavíte také stupeň propečenosti kůrky chleba nebo jeho hmotnost.
Zvolte ingredience podle vlastní chuti
Dále můžete hledat i pekárny s unikátními sklopitelnými hnětači, které pak nezanechají tak velké díry po hnětačích v chlebu. Komu by zmiňované funkce ještě nestačily, může prozkoumat i speciální multifunkční pekárny, které dokáží připravit také domácí sýry a jogurty. Jak vidíte, domácí pekárny fantazii meze nekladou, což platí také pro přimíchání rozličných ingrediencí do pečiva. Od sušených rajčat, oliv, ořechů či medu, záleží, na co máte právě chuť. S větším výběrem funkci samozřejmě roste cena elektronického pomocníka.