Kniha 1984 George Orwella ožívá: Velký bratr sleduje a známkuje miliony lidí v Číně
Od roku 2020 život každého obyvatele Číny určí trojčíslí jeho sociálního kreditu. Minusové body se strhávají i za přecházení silnice mimo přechod, přílišné hraní videoher nebo kouření na místech zákazu. Při nízkém skóre „černé ovci“ zakážou třeba cestovat letadlem, hlásit se na vybranou univerzitu či zpomalí internet v domácnosti. Proč se mnoho Číňanů do zvráceného systému hlásí dobrovolně?
Bující korupce, hory padělků na tržištích a obchodní smlouvy vnímané jako cáry papíru brzdí slibně rozjetou čínskou ekonomiku, takže si komunistické vedení řeklo, že musí tento „deficit důvěry“ vyřešit, aby se světlé zítřky nezpozdily stejně jako výroba lidového elektromobilu Model 3 na montážních linkách Tesla Motors.
Začínáte s 1000 body sociálního kreditu
Od roku 2014 proto začalo 30 čínských měst hodnotit své obyvatele trojčíslím (tzv. sociální kredit) podle tajného algoritmu s cílem odměnit důvěryhodné a ukáznit nepoctivé hříšníky. V 740tisícovém Rongchengu dostal každý na začátku 1000 bodů.
Za akty hrdinství, péči o rodinu v těžkých situacích nebo ukázkové podnikání vám úředníci připsali 30 bodů, do mínusu jste šli třeba za jízdu v opilosti nebo pozdní placení účtů za energie. Nyní se hodnocení obyvatel města pohybuje od 350 do 950 bodů.
Systém sociálního kreditu bude za dva roky povinný pro všechny Číňany, aktuálně se testuje ve vybraných oblastech.
Sociální kredit v Číně: příklady plusových a minusových aktivit
- - trestné činy
- - dopravní přestupky (rychlá jízda za volantem i přecházení silnice mimo přechod pro chodce)
- - nákup velkého množství počítačových her
- - kouření mimo místa k tomu určená
- - pozdní placení účtů a daní
- - šíření falešných zpráv (fake news) na internetu
- + darování krve
- + dobrovolnická pomoc komunitě
- + třídění odpadu
- + časté nakupování ve obchodech luxusních značek (nabitá kreditka zkrátka dělá divy)
Málo bodů? Nedostanete slevy, letenky ani dobrou práci
Vysoký sociální kredit mnoho věcí ulehčuje. V některých čínských hotelích nemusíte platit zálohu při rezervaci, při žádání o půjčku dostanete nižší úroky a po hezkém vysokém čísle pátrají také náboroví pracovníci.
Navíc největší čínská seznamka Baihe sociální kredit přidala k profilům svých uživatelů, takže není těžké uhodnout, čí šance pro nalezení spřízněné duše vyletěly strmě vzhůru.
Jak se žije těm, kteří naopak nasbírali více škraloupů na svém trojčíslí? 11 milionům Číňanů s nízkým skóre zakázali využít služeb aerolinek v době oslav čínského nového roku. Každý obyvatel města tou dobou touží navštívit rodinu zpravidla žijící někde na venkově, proto letiště praskají ve švech. Takhle se přetlak trochu zmírnil v prospěch „dobrých občanů“.
Další tři miliony Číňanů zůstaly bez možnosti využít 1. třídu vlakových spojů.
Když rozzlobíte velkého bratra
Člověk s nízkým kreditem může také zapomenout na pracovní pozice v bankách a státních podnicích. V několika případech odmítnutí vojenské služby způsobilo pěkný sešup sociálního kreditu, který pro provinilce znamenal ukončení studií nebo nemožnost hlásit se na vybrané školy. Spekuluje se i o zavedení omezeného přístupu do soukromých škol dětem, jejichž rodiče mají zoufale nízký sociální kredit. Nepřipomíná vám to něco z české historie?
Přestože systém sociálního kreditu sevře železným stiskem čínskou společnost až za dva roky, už nyní mnoho lidí žádá o přidělení vlastního trojčíslí dobrovolně. Lákají je právě slevy, snadnější získání některých veřejných služeb (např. ve zdravotnictví) i větší atraktivita v online seznamkách. Pro podnikatele kreditové hodnocení zajišťuje dobrou pověst mezi obchodními partnery.
Velký bratr sází na moderní technologie
Co všechno velký čínský bratr vyslídí? Trestní rejstřík, záznamy z veřejných databází a platební historii u bank doplňuje seznam všeho, co si daný člověk nakoupil a kdy. V Číně téměř cokoli platíte pomocí mobilních aplikací Alipay a WeChat Pay. Data z nich putují do algoritmu pro výpočet sociálního kreditu.
Stejný osud čekají i digitální stopy, které člověk zanechá na sociálních sítích. Pokud nechcete ztratit cenné body, není rozumné v příspěvcích kritizovat vládu a možná ani se příliš na sociálních sítích přátelit s lidmi s nízkým sociálním kreditem. Minimálně to z vás dělá podezřelého občana.
Kromě toho čínské obyvatelstvo ve městech sleduje 176 milionů bezpečnostních kamer a policisté se speciálními brýlemi pro detekci obličejů.
Anketa
Nyní brýle pomáhají strážníkům hledat shodu s databází pachatelů trestných činů, ale v budoucnu mohou stejně dobře ukazovat nad tváří také hodnotu sociálního kreditu. Do roku 2020 Čína plánuje počet sledovacích kamer v ulicích zdvojnásobit, takže málokomu pak projde přeběhnutí silnice mimo přechod pro chodce bez ztráty bodů.