Vše o elektřině

Kouzelný svítící nábytek vyrobíte u vás doma i bez návštěvy Bradavic

Svítící poličku, stůl nebo jiný kus dřevěného nábytku můžete mít doma i vy. Nejde o žádný řezbářský majstrštyk, svítící nábytek zvládnou vyrobit i lidé se zručností Pata a Mata. Podívejte se na jednoduchý návod, vyzkoušejte to a pak se jen vydávejte před ostatními za kouzelníky. Čarovné světlo totiž může zářit různými barvami a noční výlet z ložnice na záchod se tak stane opravdovým zážitkem.

Kouzelný svítící nábytek vyrobíte u vás doma i bez návštěvy Bradavic
Kouzelný svítící nábytek vyrobíte u vás doma i bez návštěvy Bradavic

Fotografie: Blog Mata Browna Shinium

Pro každé správné kouzlo potřebujte sehnat správné ingredience a suroviny. My se obejdeme bez krve nevinné panny, kuřecího pařátu i kostí vyhrabaných z hrobu za úplňku. Pro vykouzlení svítící poličky naopak budeme potřebovat:

Kromě poničeného kusu dřeva seženete většinu věcí v prodejnách typu barvy, laky, hobby obchodech a třeba svítící prášek si lehce objednáte i online

V čem je schovaný magický trik?

Lumiscence je schopnost vyzařovat světlo. Fotoluminiscenční látky pohlcují svit denního světla, aby pak mohly vydávat záření i během noci. V přírodě mají tuto schopnost třeba některé druhy hub. My si pomůžeme svítícím práškem neboli fotoluminiscenčním pigmentem, kterým zaplníme rýhy v popraskaném dřevě. Originální nápad vypustil do světa britský průmyslový designér Mat Brown, který ho zveřejnil na svém blogu.

Anketa

Který druh ovoce se ideálně hodí pro výrobu domácí elektřiny, aby zvládl rozsvítit LED diodu?

Jak vyrobit svítící poličku?

1) Nejdřív najdeme dřevěnou desku nebo kus dřeva s nedokonalým povrchem. Čím víc škrábanců, rýh a děr, tím lépe.

2) Na spodní straně desky zalepíme všechny díry a skuliny lepicí páskou, aby nám později neprotekla svítivá tekutina.

3) Zkontrolujeme, že dřevěná deska je položena rovně. Pokud by byla nakloněná, svítivá tekutina by v rýhách mohla špatně zaschnout.

4) Připravíme si svítivou směs. Dohromady smícháme fotoluminiscenční prášek a epoxidovou pryskyřicí. Nejdřív mícháme pryskyřici a postupně přidáváme prášek. Abychom se zbavili bublin v tekutině, můžeme směs trochu nahřát na sporáku nebo použít horký vzduch z fénu. Klidně si na likvidaci bublin dejte záležet a věnujte se jí třeba i půl hodiny. Jen se musíme vyvarovat toho, aby směs začala tvrdnout a zasychat. Čím více zářivého prášku do směsi dáme, tím oslnivější efekt bude.

5) Svítivou směs pomalu nalijeme do rýh a děr na vrchní straně desky a dáme si chvíli pohov. Po hodince čekání zajdeme zkontrolovat, jestli nám některými dírami neprotéká tekutina. Pokud ano, posilníme těsnění další vrstvou izolepy a doplníme uniklou zářivou látku.

6) Opět čekáme, klidně i několik dní, než svítivá směs opravdu pořádně zaschne. Autor nápadu Mat Brown nechal dřevo na pokoji zhruba šest dní. I když už jsme si jistí, že vše je suché, nechme pro jistotu dřevěnou desku ještě odležet den či dva navíc. Pak konečně můžeme odlepit pásku.

7) Nakonec povrch dřeva obrousíme brusným papírem, kterému většina lidí neřekne jinak než šmirgl papír. Na závěr natřeme desku glazurou. Ideálně ji potřeme osmi až devíti tenkými nátěry a necháme oschnout. Hotové dílo pak už jen přibijeme na násady pro poličku.

Když zvládnete vyrobit svítící poličku, můžete se vrhnout i na obtížnější kousky, třeba svítící stůl. Inspiraci najdete v tomto videu: