Nejčastější otázky ke spojení E.ON s RWE
Evropská komise schválila dohodu mezi německými společnostmi E.ON a RWE, má ale spoustu důležitých podmínek. Čtěte nejčastější otázky týkající se samotné transakce.
Co se mění pro české klienty?
Fakticky vůbec nic, jelikož společnost E.ON nezískala aktiva společnosti innogy v České republice. Znamená to, že všechny smlouvy, které mají čeští zákaznici se společnosti innogy (dříve RWE), nadále platí a nic se na nich nemění. Stejné je to také v případě klientů společnosti E.ON. „Management, smlouvy, dohody i kontakty zůstávají stále stejné. Platí to pro klienty z řad domácností i firem a také pro distribuční klienty,“ říká Martin Záklasník, generální ředitel skupiny E.ON v ČR.
Kdo tedy koupí innogy v Česku?
To se zatím neví. Ví se zatím, že se innogy rozdělí do tří částí – obchod, distribuční sítě a podzemní zásobníky. Každá tato část bude prodávána samostatně. Nejcenější je samotná obchodní část s 1,6 miliony klientů, o kterou se mohou "poprat" zdejší tuzemské energetické firmy. Spekuluje se o společnosti ČEZ, KKCG Karla Komárka, EPH Daniela Křetínského nebo třeba o MND. Možná je ale také i účast zahraničních firem včetně velkých podílových fondů.
Proč Evropská komise neschválila prodej českého innogy do rukou společnosti E.ON?
Důvodem je, že spojením společnosti E.ON a innogy by na českém trhu vznikl dominantní hráč a to především v oblasti prodeje plynu s přibližně 40procentním podílem na trhu. Součástí dohody s Evropskou komisí je také i prodej částí elektrárenských aktivit v Maďarsku a některých aktivit v Německu. "Je důležité, aby všichni obyvatelé i firmy v Evropě mohli nakupovat energie za konkurenceschopné ceny," tvrdila eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Podle Johannese Teyssena, šéfa společnosti E.ON, je právě nezískání českých aktiv největším ústupkem.
Co E.ON očekává od spojení?
Spojením dvou společnosti vznikne silný a významný energetický hráč. „Dnes se začíná psát budoucnost nového E.ONu. Začleněním innogy vznikne společnost, která je odhodlaná do centra pozornosti veškerých svých aktivit umístit zákazníky. Chceme být pro naše klienty partnerem a chceme aktivně utvářet nový svět energetiky a zároveň se stát více inovativní, využívat energii s vyšší účinností a efektivně přispívat k ochraně klimatu,“ uvedl Teyssen.
Transakce dává pro společnost E.ON smysl, jelikož po jejím dokončení by měla především působit v distribuci a maloobchodním prodeji elektřiny a plynu. RWE se zase bude zaměří na produkci elektřiny na velkoobchodním trhu. Šéf Teyssen oznámil, že cílem E.ONu je rokem 2022 dosáhnout "synergických efektů" ve výši 600–800 milionů eur. „Naši akcionáři se na to mohou spolehnout,“ řekl s tím, že společnost sníží počet zaměstnanců o téměř 5 tisíc.