Odebíráte málo elektřiny a váháte mezi D01d a D02d? Poradíme, kterou sazbu vybrat
Bydlíte sami nebo ve dvou v malém bytě a nespotřebujete více než 2 MWh elektřiny za rok? Ušetřit za energie můžete i výběrem správné distribuční sazby. Spočítali jsme, kdy se vyplatí přejít z nejrozšířenější jednotarifové sazby D02d na D01d, která se hodí právě při nízkém odběru elektrické energie. Samotná změna navíc vůbec není složitá, obejdete se bez návštěvy revizního technika.
Kdo elektřinou svítí, vaří a napájí běžné spotřebiče, a navíc nerad něco mění, bude mít pravděpodobně nastavený odběr elektřiny v distribuční sazbě D02d. Pro většinu takových domácností skutečně představuje nejlepší volbu. Jenže nic nemusí trvat věčně.
Pokud se vaše vícečlenná domácnost časem „smrskne“ na dvojici nebo jednotlivce žijícího v samostatném bytě, třeba když děti vyletí z rodinného hnízda, nastává správný čas na srovnání cenového duelu mezi jednotarifovými sazbami.
Čím se liší jednotarifové sazby D01d a D02d?
Rozdíl mezi D02d a D01d se schovává v jiné ceně za regulované položky. Měsíční paušální poplatek za rezervovaný příkon je nižší u sazby D01d, naopak se sazbou D02d platíte menší částku za každou kilowatthodinu, kterou jste doma „vytáhli“ ze zásuvek. V obou případech odebíráte elektřinu pouze ve vysokém tarifu (VT), tedy během celého dne i noci za stejnou cenu.
Energetičtí šetřílkové vydělají na nižší sazbě D01d, protože velkou část jejich účtu za elektřinu spolknou právě levnější paušální poplatky za příkon a vyšší cena za spotřebovanou kWh je až tolik netrápí. U běžné rodiny je situace přesně opačná. Kvůli větší „konzumaci proudu“ jim hraje do karet nižší cena za distribuci 1 kWh, kterou najdou u sazby D02d.
Pro přechod mezi jednotarifovými sazbami nemusíte splnit žádné zvláštní požadavky. Změna z D01d na D02d či naopak je totiž pouhá formalita. Stačí vyplnit změnový formulář, který najdete na webu vašeho dodavatele.
Jak poznáte malou spotřebu? Záleží na distribuční oblasti
Nemusíte složitě luštit ceníky jednotlivých dodavatelů, abyste zjistili, kdy vyměnit sazbu D02d za D01d. Takovou informaci z nich stejně ani nevyčtete. Protože obě jednotarifové sazby se liší v regulovaných položkách, existuje v každém ze tří distribučních regionů (ČEZ, E.ON a PRE) právě jeden bod, kdy se láme výhodnost z D01d na D02d. Anebo obráceně, záleží, z jakého konce se díváte. Do určité zlomové hranice se vyplatí D01d, při jejím překročení už je levnější odběr v D02d.
Platby za regulované složky ceny elektřiny se mění každý rok rozhodnutím regulátora trhu (ERÚ), proto se posouvají i zlomové body. Spočítali jsme aktuální hodnoty přelomových hranic pro letošní rok.
V distribučním regionu ČEZ, který pokrývá většinu republiky s výjimkou jihu Čech, jihu Moravy a Prahy, se zlomová hranice drží velmi nízko. Proto většina domácností s malým odběrem může v klidu nechat všechno při starém, tedy při staré známé sazbě D02d. Přechod na D01d se vyplatí až při ročním odběru pod 1 184 kWh.
Platí, že čím nižší spotřeba, tím je D01d výhodnější. Například s produktem ČEZ Comfort a ročním odběrem kolem 1 000 kWh ušetříte oproti D02d skromnou sumičku 124 Kč. Při spotřebě 650 kWh už ale úspora dosahuje 327 Kč.
Naopak horké téma může být přechod na D01d pro obyvatele jižních Čech a jižní Moravy, kde se rozkládá distribuční oblast E.ON. Nižší sazba zůstává levnější až do ročního odběru 1 656 kWh.
Pražanům se vyplatí sáhnout po distribuční sazbě D01d, pokud za rok odeberou méně proudu než 1415 kWh. Do spotřeby 1 200 kWh ale půjde jen o úsporu v řádu desítek korun. Až po této hranici se účty za elektřinu v sazbách D01d a D02d budou lišit o více než stokorunu za rok.
(Ceny, platné pro rok 2015, jsou uvedeny včetně DPH. Počítáme vždy jističem o velikosti 3×25 A a cenami standardního produktu dominantního dodavatele v dané distribuční oblasti.)